Gerdab.IR | گرداب

در پی استفاده از سایتهای torrent؛

کنترل رایانه خود را به کلاهبرداران آن‌لاین بسپارید

تاریخ انتشار : ۱۹ شهريور ۱۳۹۱

یافته‌های دانشمندان ثابت می‌کند با استفاده از سایتهای تورنت، ابزار مختلف جاسوسی و نظارت بر عملکرد کاربران هم به رایانه‌های شخصی منتقل می‌شود.

به گزارش گرداب به نقل از تی وی بالا، کاربران اینترنت که از سایت های تورنت (torrent) استفاده می کنند عملا کنترل رایانه خود را به نیروهای پلیس یا هکرها و کلاهبرداران آن‌لاین واگذار می کنند.

بسیاری از کاربران اینترنت برای بارگذاری عکس و فیلم و موسیقی به سایت های تورنت مراجعه کرده و از این طریق حجم زیادی از اطلاعات را به رایانه های خود منتقل می کنند، اما یافته های دانشمندان در دانشگاه بیرمنگام ثابت می کند که از این طریق ابزار مختلف جاسوسی و نظارت بر عملکرد کاربران هم به رایانه های شخصی منتقل می شود.

این محققان که تحت سرپرستی "تام چاتیا" به مدت دو سال ترافیک سایت های مختلف تورنت را زیر نظر گرفته اند، ضمن شناسایی 100 فایل برتر تورنت در حوزه های مختلف رفتار کاربرانی که این فایل ها را به اشتراک می گذارند زیر نظر گرفته اند.

آنها متوجه شدند که بارگذاری این فایل ها در بسیاری از موارد به کنترل غیرمستقیم عملکرد کاربران دانلودکننده منجر می شود. این اقدام از سوی دیگر افرادی انجام می شده که همزمان با دیگر افراد در حال بارگذاری فایل های محبوب بوده و در اصطلاح peers محسوب می شوند.

البته این اقدام از سوی سایت های تورنت هم صورت می گیرد و در مواردی نظارت مستقیم بر عملکرد سایت های تورنت از سوی پلیس و گروه های مدافع کپی رایت به منظور شناسایی عوامل توزیع کپی های غیرقانونی فیلم ها صورت گرفته است. این اقدامات امنیت اطلاعات شخصی کاربران را به خطر انداخته است.

بررسی ها نشان داده از 100 تورنت فیلم 65 تورنت و از هر 100 تورنت برتر موسیقی 26 مورد به طور مستقیم مورد کنترل قرار گرفته اند. در 40 درصد موارد هم کنترل ها سه ساعت بعد از آغاز بارگذاری هر تورنت آغاز شده است.

منبع: فارس