Gerdab.IR | گرداب

پیش از ارتقاء رایانه خود به ویندوز 8 چه کنیم؟

تاریخ انتشار : ۲۱ شهريور ۱۳۹۱

هریک از نسخه های مخصوص خریداران ویندوز 7 را که بخواهید به ویندوز 8 ارتقا دهید؛ همه چیز از اپلیکیشن ها گرفته تا فایل های شخصی و تنظیمات ویندوزتان سر جای خود می ماند.

گرداب- شاید شما هم سیستم عامل جدید مایکروسافت را دوست داشته باشید، ولی خرید یک کامپیوتر جدید در برنامه هایتان نباشد.
مایکروسافت فرایند ارتقا به ویندوز 8 را برای این دسته از کاربرانش بسیار ساده کرده است، اما قبل از شروع به کار باید چند نکته را به شما گوشزد کنیم.
 
کدامیک از سیستم عامل های قدیمی مایکروسافت را می توان به ویندوز 8 ارتقا داد؟
به گفته وبلاگ رسمی مایکروسافت، ویندوز XP، ویستا، یا 7 را می توان به ویندوز 8 پرو ارتقا داد.

ارتقا دادن به ویندوز 8 چقدر هزینه دارد؟
افرادی که سیستم عامل های بالا را تا قبل از دوم ژوئن 2012 برای کامپیوترشان خریداری کرده اند، می توانند نسخه ارتقا به ویندوز 8 را با قیمت 39.99 دلار از سایت مایکروسافت دانلود کنند. این کمپانی همچنین برای افرادی که از دوم ژوئن تا ژانویه 2013 اقدام به خرید کامپیوتر می کنند نسخه پرو ویندوز 8 را با قیمت 14.99 دلار پیشنهاد می دهد.

آیا می توان ارتقاء ویندوز 8 را روی دی وی دی یا دیگر رسانه های فیزیکی تهیه کرد؟
 بسته کامل ارتقاء ویندوز 8 ،69.99  دلار قیمت دارد ولی اگر آن را دانلود کنید مایکروسافت با پرداخت 15 دلار اضافه تر بسته کامل را به شما می دهد. همچنین درحین فرایند نصب، این امکان برایتان فراهم شده که ویندوز 8 را روی دی وی دی رایت کرده یا روی USB خود ذخیره کنید و به این ترتیب نیاز به پرداخت هیچ بهای اضافی ندارید.

درباره سایر نسخه های ویندوز 8 چطور؟
مایکروسافت 4 مدل از ویندوز 8 را معرفی کرده است که شما می توانید فقط دو مورد آن را تهیه کنید: ویندوز 8 و ویندوز 8 پرو.
ویندوز RT فقط روی تبلت ها عرضه خواهد شد و نسخه سازمانی هم فقط به شرکت های بزرگ کامپیوتری فروخته می شود. ویندوز 8، ویندوز 8 پرو و ویندوز سازمانی در هر دو حالت 32 بیتی و 64 بیتی موجود است. مایکروسافت هنوز هیچ قیمتی برای ارتقاء ویندزو 8 وانیلی اعلام نکرده است.

چه تفاوتی بین ویندوز 8 و ویندوز 8 پرو وجود دارد؟
در وبلاگ مایکروسافت نوشته شده: برای اغلب خریداران، ویندوز 8 مناسب است. ویندوز 8 پرو بیشتر برای کمک به علاقه مندان فناوری و حرفه ای های این صنعت طراحی شده و مجموعه گسترده تر از فناوری های به کار رفته در ویندوز 8 را برای آنها به نمایش می گذارد؛ یعنی ویندوز 8 پرو قابلیت هایی دارد که به نظر مایکروسافت کاربران عادی معمولا از آنها استفاده نخواهند کرد و وجودشان چندان اهمیتی هم برای آنها ندارد. درست هم هست چون اکثر مردم واقعا نیازی به نرم افزارهایی چون Client Hyper-V virtualization و BitLocker که ابزار رمزگذاری روی دیسک است، ندارند.

تنها قابلیتی که ویندوز 8 ندارد، نرم افزار سینمای خانگی Windows Media Center است که یک DVD movie player هم آن را مشایعت می کند. البته کاربران ویندوز 8 پرو هم روی پکیج خود این نرم افزار را ندارند، اما می توانند به صورت رایگان آن را دانلود کنند. اگر ویندوز 8 ساده را داشته باشید بالاخره مجبورید پک ملحقات ویندوز 8 پرو را هم خریداری کنید که ویندوز شما را به ویندوز 8 پرو ارتقا داده و مدیاسنتر را هم شامل می شود. البته مایکروسافت قیمت این بسته را هم هنوز اعلام نکرده است.

چه تجهیزات سخت افزاری برای ویندوز 8 نیاز است؟
این ملزومات در وبلاگ رسمی مایکروسافت نوشته شده است:
پردازنده GHz1 یا سریعتر
GB 1 رم 32 بیت یا GB رم 64 بیت
GB 16 فضای هارد دیسک خالی (32 بیت) یا 20گیگ (64بیت )
DirectX 9 با WDDM 1.0 یا درایور بالاتر

مایکروسافت همچنین اعلام کرده که رابط کاربری مترو به حداقل وضوح تصویر 768*1024 نیاز دارد و برای استفاده از قابلیت اسنپ، وضوح تصویر 768*1366 لازم است. اسنپ یکی از ویژگی های ویندوز 8 است که به شما اجازه می دهد به صورت خودکار و با کشیدن اپلیکشن ها به سمت اطراف صفحه موقعیت و سایز آنها را تغییر دهید.

همانطور که می دانید مترو نام کنارگذاشته شده طراحی خاص لمسی رابط کاربر ویندوز 8 است. مایکروسافت در حال حاضر اسامی Modern UI و Windows 8-style UI را به جای مترو پیشنهاد داده و شاید تا 26 اکتبر و عرضه عمومی ویندوز 8 نام اصلی این رابط کاربری مشخص شود.

پس از ارتقا دادن چه اتفاقی برای فایل های قدیمی و تنظیمات سیستم می افتد؟
کاملا به این بستگی دارد که با چه نسخه ای از ویندوز شروع می کنید. به گفته وبلاگ مایکروسافت، هریک از نسخه های مخصوص خریداران ویندوز 7 را که بخواهید به ویندوز 8 ارتقا دهید؛ همه چیز از اپلیکیشن ها گرفته تا فایل های شخصی و تنظیمات ویندوزتان سرجای خود می ماند. اگر ویندوز ویستا را هم به ویندوز 8 ارتقا دهید، اتفاقی برای تنظیمات ویندوز و فایل های شخصی تان نخواهد افتاد، ولی اگر ویندوز XP را ارتقا دهید فقط می توانید فایل های شخصی خود را حفظ کنید.

آیا  با ارتقا یافتن به ویندوز 8 مشکلی برای سخت افزارها و نرم افزارهای قدیمی مان پیش نخواهد آمد؟
اگر ویندوز ویستا یا XP را ارتقا دهید، حتما باید اپلیکیشن های قدیمی خود را دوباره نصب کنید. اکثر برنامه هایی که روی ویندوز 7 کار می کرده قائدتا باید روی ویندوز 8 هم کار کند. درضمن مایکروسافت، وب سایتی هم با نام Compatibility Center (مرکز سازگاری) راه اندازی کرده که می توانید نرم افزار های خاص را هم روی آن چک کنید و مطمئن شوید که با ویندوز 8 هم کار می کند یا نه.
علاوه بر این پس از نصب کامل ویندوز 8 یک نسخه گزارش سازگاری هم دریافت خواهید کرد.

خبرآنلاین