Gerdab.IR | گرداب

5 دشمن‌ اندرویدی و راه مبارزه با آنها

تاریخ انتشار : ۲۶ شهريور ۱۳۹۱

هکرها علیه دستگاه‌های اندرویدی اعلان جنگ کرده‌اند و شما هم ممکن است به زودی گرفتار یکی از این حمله‌ها شوید.

گرداب- هنگامی که صحبت از ویروس و بدافزار و امثال اینها می‌شود همه به کامپیوترها فکر می‌کنند. اشتباه هم نیست چون اکثر این مدل حمله‌ها روی کامپیوترها صورت می‌گیرد. اما آیا تاکنون به بدافزارها و ویروس‌های موبایل فکر کرده‌اید؟ یا حتی تبلت؟

در فاصله بین ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ میلادی، میزان بدافزارهای اندروید ۴۷۲ درصد افزایش یافته است. هکرها علیه دستگاه‌های اندرویدی اعلان جنگ کرده اند و شما هم ممکن است به زودی گرفتار یکی از این حمله‌ها شوید.

در اینجا ۵ دشمن‌ اندرویدی که باید آنها را بشناسید، معرفی می کنیم و خواهیم گفت که چگونه با آنها مبارزه کنید:

۱- SMS تروجان
نزدیک به نیمی از اپلیکیشن‌های مخرب و رایج اندرویدی امروز، دارای SMS تروجان هستند که بدون آگاهی شما شروع به فرستادن پیامک متنی برای هکرها می‌کنند و نتیجه آن پرداخت پول اضافی در صورت حساب آخر دوره است.

تاکنون بهتربن راه شناخته شده برای دفاع در برابر SMS تروجان، ضربه زدن در همان مرحله اول است. برای این کار ابتدا باید مطمئن شوید مجموعه امنیتی اندروید را که برای مبارزه با تمام این تهدیدات طراحی شده نصب کرده‌اید. علاوه بر این، هیچ گونه اپلیکیشنی که کوچکترین شکی به آن دارید نصب نکنید.

۲-  Carrier IQ
در اواخر سال ۲۰۱۱ یک محقق متوجه شد که نوعی روت کیت از سوی توسعه دهنده نرم‌افزار در حال اجرا بر روی میلیون‌ها دستگاه تلفن همراه است. با اینکه به وضوح کار زشتی انجام نمی‌داد، اما به هر حال می‌توانست مکان و کلمات عبور هنگام وصل شدن شخص را گزارش دهد، اما مشکل اینجا بود که همه اینها بدون آگاهی کاربر صورت می گرفت و شخص نمی‌توانست این قابلیت را غیر فعال کند.

 ۳- اپلیکیشن‌های از قبل نصب شده
ممکن است گوشی یا تبلت شما هم اپلیکیشن "bonus" را داشته باشد. این برنامه معمولا به طور خودکار در سیستم عامل اندروید نیست، اما برخی از کارخانه‌ها آن را روی گوشی و تبلت نصب می‌کنند. دسامبر گذشته محققان متوجه شدند که برخی از این اپلیکیشن‌های از قبل نصب شده، خطرات امنیتی جدی در خود پنهان کرده‌اند که می‌تواند برای پاک کردن اطلاعات یک گوشی و حتی شنود مکالمات آن مورد استفاده قرار بگیرد.

و بدتر از همه اینکه چون این برنامه‌ها روی سیستم عامل baked شده‌اند، نمی‌توان آنها را پاک کرد. فقط اگر گوشی شما اندروید  ۴٫۰  یا همان Ice Cream Sandwich داشته باشد، می‌توانید این اپلیکیشن‌ها را پنهان و یا غیر فعال کنید.

 برای این کار فقط کافی است این مسیر را طی کنید: Settings ، Device ، Apps ، All را بزنید، اپلیکیشنی که می‌خواهید غیر قابل استفاده شود را انتخاب کنید و سپس بر روی Disable اشاره کنید.

۴-فروشگاه بازی جعلی گوگل
اوایل امسال گوگل Android Market را به Google Play انتقال داد؛ جایی که در آن همه نوع اپلیکیشن موسیقی و حتی Ebook هم ارائه می‌داد. کمی پس از آن، تبهکاران سایبری Google Play جعلی را ساختند تا کاربران را به نصب اپلیکیشن‌های مخرب تشویق کنند.

برای مبارزه با این تهدید باید باهوش باشید. هرگز از طریق دانلود کردن، از Google Play روی موبایل خود اپلیکیشن نصب نکنید. به جای این کار به دنبال روش‌های معمول به روز رسانی سیستم عامل دستگاه خود باشید؛ بنابراین فکر خوبی است که ابزارهای ضد بدافزار را روی گوشی خود نصب کنید.

۵- Android/FakeToken.A
یک پیام متنی از طرف بانک خود دریافت می‌کنید که حساب کاربری شما از کار افتاده، روی لینک زیر کلیک کنید تا به حساب خود متصل شده و رمز عبورتان را تغییر دهید. با اشاره بر روی این لینک شما واقعا به وب‌سایتی با آرم بانک خود هدایت می‌شوید و در واقع با این کار در را به روی یک بدافزار کنترل از راه دور به نام Android/FakeToken.A که می‌تواند کلیه اطلاعات شخصی شما را بدزدد باز می‌کنید.

هرگز روی این مدل لینک‌ها جه در پیامک و چه در ایمیل کلیک نکنید؛ حتی اگر خیلی هم مشروع به نظر برسد. به جای این کار مرورگر خود را باز کنید و به وب‌‌سایت رسمی موسسه مالی مورد نظر خود متصل شوید و حتما  مطمئن شوید که آدرس آن با https:// شروع می‌شود. حتی اگر بانک برای اتصال به حساب بانکی اپلیکیشن خاصی به شما داده است، بهتر است از اپلیکیشن خود بانک استفاده کنید و اگر خیلی از این بابت نگرانید مستقیما به خود موسسه مراجعه کنید!

نت گارد