Gerdab.IR | گرداب

چگونه "کیس" رایانه خود را تمیز کنیم؟

تاریخ انتشار : ۰۴ مهر ۱۳۹۱

برای اینکه سیستمی با قدرت داشته باشید که کمتر دچار مشکل می‌شود، هر سه ماه یک بار داخل دستگاه را نظافت کنید.

گرداب- داشتن یک کامپیوتر خوب می‌تواند در بسیاری از کارهای روزانه به شما کمک برساند، اما برای اینکه بتوانید از این سیستم همیشه استفاده کنید باید به دقت آن را محافظت کنید.

نگهداری از کامپیوتر بسیار مهم است؛ چرا که در صورت نداشتن دقت شما نمی‌توانید از سیستم خودتان به خوبی استفاده کنید و همین می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری شود.

یکی از مهمترین بخش‌هایی که در یک سیستم وجود دارد، "کیس" یا همان محفظه نگهداری قطعات آن است. این بخش به خاطر محافظت از قطعات مختلف دستگاه بسیار مهم است.

در ادامه به برخی از مهمترین نکات محافظتی و نگهداری این بخش از کامپیوتر می‌پردازیم:* اولین نکته‌ای که باید در مورد کیس‌های کامپیوتر دقت داشته باشید، محل نگهداری آن‌ها است. ابتدا سعی کنید که این قسمت روی زمین و در نزدیکی پایتان قرار نداشته باشد؛ چرا که ممکن است زیاد به آن ضربه وارد شود.

* دومین نکته جلوگیری از ضربه خوردن آن است. همیشه مواظب باشید که ضربه به دستگاه وارد نشود؛ چرا که در این صورت ممکن است قطعات داخلی از جای خودشان خارج شده و رایانه دچار مشکل شود.

* در کناره‌های هر کیس دو درب برای دسترسی به داخل آن وجود دارد. هیچکاه این درب‌ها را باز نگذارید؛ چرا که ممکن است گرد و خاک و آشغال‌های متفاوت وارد دستگاه شده و باعث از کار افتادن و حتی سوختن قطعات داخلی شود.

* نکته دیگر در مورد محافظت از کیس تمیز نگه داشتن و همچنین نظافت داخلی آن است. این نکته به قدری واجب است که باید حداقل هر سه ماه یکبار انجام شود.نحوه تمیز کردن فضای داخلی کیس
همانطور که اشاره کردیم، برای اینکه سیستمی با قدرت داشته باشید که کمتر دچار مشکل می‌شود، سوای موارد بالا باید هر سه ماه یک بار داخل دستگاه را نظافت کنید. این کار باعث افزایش طول عمر قطعات و در پی آن افزایش طول عمر رایانه شما می‌شود.

برای تمیز کردن داخل کیس باید به نکات زیادی دقت داشته باشید؛ چرا که مهمترین قطعات کامپیوتر در دل آن قرار دارد. اولین گام، بردن کیس به یک محیط باز مانند حیاط یا پشت بام است.

اگر در خانه جاروبرقی‌هایی دارید که می‌توانند به جای مکش، در حالت دمنده نیز قرار بگیرند به راحتی داخل دستگاه را تمیز کنید. البته دقت داشته باشید که فشار باد به گونه‌ای نباشد که برخی قطعات ریز را جدا کند و همچنین گلویی جارو را به قطعات نچسبانید. این کار را می‌توانید به کمک سشوارهایی که باد خنک دارند نیز انجام دهید.

بعد از تمیز کردن گرد و خاک‌ها می‌توانید با استفاده از یک دستمال نرم بخش‌هایی از گرد و خاکی که روی قطعات باقی مانده را تمیز کنید تا دستگاه به طور کامل تمیز شده باشد.

بعد از تمیز کردن نوبت به مرتب کردن فضای داخلی می‌رسد. قبل از باز کردن کیس تعدادی سیم و بست آماده کنید و به کمک آن‌ها سیم‌های مختلف را مرتب کرده و در جاهای مشخص قرار دهید. نامرتبی سیم‌ها می‌تواند عواقبی چون قطعی داشته باشد.

مشرق