Gerdab.IR | گرداب

هشدار "نیویورک تایمز":

مسابقه تسلیحاتی سایبری در راه است!

تاریخ انتشار : ۰۸ مهر ۱۳۹۱

همان‌گونه که هیچ‌گاه موشک‌های شلیک‌شده از هواپیماهای بدون سرنشین، از چشم کسی پنهان نمی‌ماند، حملات سایبری نیز دارای پیامدهایی است که پنهان‌کردنی نیست.

به گزارش گرداب، هرچند سال‌هاست که دولت آمریکا از ابزار سایبری برای ضربه زدن به دشمنان خود و به ویژه آسیب رساندن به برنامه هسته‌ای ایران بهره می‌گیرد، مقامات این کشور از اظهار نظر آشکار در این زمینه خودداری کرده‌اند. با این حال، روزنامه "نیویورک تایمز" بر این باور است با توجه به رویدادهای یک سال اخیر، دغدغه‌ها در این باره به حوزه عمومی آمریکا نیز منتقل شده است.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی با اشاره به موضوع جنگ سایبری و استفاده آمریکا از این ابزار به منظور پیشبرد سیاست‌های خود، از تشکیل یک فرماندهی سایبری در وزارت دفاع آمریکا خبر می‌دهد.

به نوشته این روزنامه، با وجود سکوت پیشین دولت در این زمینه، کم‌کم بحث‌ها از سوی کار‌شناسان درباره این موضوع شدت می‌گیرد.

به نوشته این روزنامه، همواره شمار کسانی که آشکارا درباره راهبرد حملات سایبری و توانایی‌های آمریکا در این زمینه سخن می‌گویند، رو به افزایش است و برخی کار‌شناسان بر این باورند، شفافیت بیشتر در این زمینه، به ایالات متحده اجازه خواهد داد، مقرراتی قانونی و اخلاقی را در حوزه نامکشوف جنگ سایبری وضع کنند.

با این حال، دیگر کار‌شناسان با جدیت فراوانی درباره این مسئله سخن می‌گویند که برنامه‌های آمریکا می‌تواند منجر به وقوع یک مسابقه تسلیحاتی رایانه‌ای شود.

لازم به ذکر است ماه آینده، بخش تحقیقاتی پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) میزبان مقاطعه‌کارانی خواهد بود که می‌خواهند "فناوری‌های انقلابی به منظور فهم، برنامه‌ریزی و مدیریت میدان جنگ سایبری" ارائه دهند. این برنامه‌ای بلندپروازانه است که "مؤسسه پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی" (دالپا) از آن به "برنامه X" یاد می‌کند.

به باور نیویورک تایمز، موضوع ابزارهای حملات سایبری آمریکا نیز همانند موضوع هواپیماهای بدون سرنشین ـ که می‌توانند هم برای جاسوسی و هم نبرد به کار روند ـ در حال گذر از یک مرحله نیمه محرمانه است که طی آن، وجود چنین ابزارهایی نه انکار و نه کاملا درباره آن‌ها سخن گفته می‌شود.

این در حالی است که تا کنون اوباما دو بار آشکارا درباره هواپیماهای بدون سرنشین سخن گفته، ولی درباره حملات سایبری اظهار نظری نکرده است.

به نوشته این روزنامه، برخی از مشاوران حقوقی دولت آمریکا، حملات سایبری را از این جنبه که کمترین آسیب را به شهروندان عادی بزنند، بحث و بررسی کرده و توجیه می‌کنند.

این گزارش در ادامه می‌افزاید: موضوع حملات سایبری در دهه ۱۹۹۰ کم و بیش علنی مورد بحث قرار می‌گرفت؛ هرچند، قابلیت‌های تکنولوژیک و اهداف مورد نظر، با آنچه امروز دیده می‌شود، فاصله بسیاری داشت.

به باور کار‌شناسان، سکوت درباره این موضوع، به هشت تا ده سال گذشته بازمی‌گردد و دلیل اصلی آن نیز "آژانس امنیت ملی" آمریکاست.

آژانس امنیت ملی آمریکا که نقشی محوری در فرماندهی سایبری دارد، از جمله سری‌ترین نهادهای دولتی این کشور به شمار می‌رود. سال‌ها پیش، این سازمان در امر جاسوسی سایبری پیشگام شد و اکنون از‌‌‌ همان توانایی‌ها و اقدامات محرمانه برای انجام حملات سایبری بهره می‌گیرد.

با این حال، نیویورک تایمز می‌نویسد: همان‌گونه که هیچ‌گاه موشک‌های شلیک‌شده از هواپیماهای بدون سرنشین، از چشم کسی پنهان نمی‌ماند، حملات سایبری نیز دارای پیامدهایی است که پنهان‌کردنی نیست. برای نمونه، ویروس "استاکس‌نت" که از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه ایران طراحی شده بود، به سرعت از سوی متخصصان رایانه‌ای شناسایی شد.

این روزنامه در ادامه به بیان دیدگاه‌های افرادی می‌پردازد که سخن گفتن آشکارا از جنگ سایبری را در ابعاد حقوقی و اخلاقی این نوع جنگ و در عمل سودمند می‌دانند؛ اما می‌نویسد که این کار در عین حال می‌تواند سبب برانگیخته شدن دیگر کشور‌ها برای بالا بردن برنامه‌های جنگ سایبری خود و وارد شدن جهان به نوعی مسابقه تسلیحاتی سایبری شود.

در پایان، نیویورک تایمز نتیجه می‌گیرد که ادامه این روند، ممکن است اثرات منفی برای آمریکا به بار آورده و گریبان خود این کشور را بگیرد.

منبع: تابناک