Gerdab.IR | گرداب

در نشست اخير كميته روابط خارجي سنا مطرح شد؛

اعتراف معاون كلينتون به تلاش‌هاي واشنگتن براي مداخله در امور ايران

تاریخ انتشار : ۰۶ تير ۱۳۸۹

معاون امور سياسي وزارت خارجه آمريكا در نشست اخير كميته روابط خارجي سنا در رابطه با ايران ضمن تأكيد بر حمايت واشنگتن از اقليت اغتشاشگر در ايران، برخي اقدامات جديد كاخ‌سفيد براي مداخله در امور داخلي ايران را فاش كرد.

به گزارش گرداب، "ويليام برنز" معاون امور سياسي وزارت خارجه آمريكا در نشست روز سه‌شنبه كميته روابط خارجي سنا كه با موضوع "سياست ايران به دنبال تحريم‌هاي سازمان ملل برگزار شد، با اشاره به قطعنامه اخير شوراي امنيت مدعي شد: اقدامات مطرح شده در اين قطعنامه بر قاطعيت "باراك اوباما" رئيس‌جمهور آمريكا براي ممانعت از دستيابي ايران به تسليحات هسته‌اي و همچنين تقويت معيارها و اصول بين‌المللي منع گسترش تسليحات هسته‌اي تأكيد مي‌كند.

وي افزود: اين قطعنامه پيامي جهاني را در خصوص آنچه كه از ايران انتظار مي‌رود، منتقل مي‌كند.
بنا به گفته برنز در اين نشست، "اين قطعنامه همچنين زمينه‌هاي جديدي را براي اعمال مجموعه‌هاي جديدي از تحريم‌ها فراهم ساخته و خط مشي را فراهم مي‌آورد كه از طريق آن، ديگر كشورها مي‌توانند اهداف اين قطعنامه را پيش ببرند، همانطور كه شركاي ما در اتحاديه اروپا و استراليا هفته گذشته انجام دادند".

 
معاون "هيلاري كلينتون" وزير امورخارجه آمريكا اشاره كرد: بر اساس اين قطعنامه، تمامي وزارت‌خانه‌ها و نهادهاي دولتي آمريكا به اتخاذ اقداماتي تحت اختيارات داخلي موجود در آمريكا ادامه خواهند داد تا گزينه‌ها عليه ايران را شديدتر كنند، همانطور كه "تيموتي گايتنر" وزير خزانه‌داري آمريكا هفته گذشته تحريم‌هايي را تحت اختيارات مربوط به مجازات‌هاي مرتبط با اشاعه تسليحات هسته‌اي، عليه 12 شركت و فرد حقيقي اعمال كرد.

برنز در ادامه به ناآرامي‌هاي پس از انتخابات رياست‌جمهوري سال گذشته در ايران اشاره كرد و مدعي شد: دولت ايران موفق شد مخالفان را در اين كشور متوقف كند. در نتيجه اين امر، دولت ايران امروز با فشار چشميگيري در زمينه‌هاي گوناگونه مواجه است. براي مواجه شدن با اين حقيقت نيز رهبران ايران بايد تصميم بگيرند كه چه نوع آينده‌اي را براي كشورشان در نظر دارند.

 
برنز همچنين ادعا كرد: ايران مجهز به تسليحات هسته‌اي تأثيرات ناخوشايندي بر منافع حياتي آمريكا در ثبات منطقه خليج فارس و در سطحي وسيع‌تر منطقه خاورميانه خواهد داشت. همانطور كه اوباما در تاريخ 9 ژوئن (18 خردادماه) اعلام كرد، "هر اقدامي عواقبي دارد". و اينكه دولت ايران نظام عدم اشاعه هسته‌اي را يا حقوق شهروندان خود را و يا ثبات مناطق همسايه را از طريق حمايت از تروريسم تهديد مي‌كند، به هر حال تمامي اينها نشان‌دهنده اين موضوع است كه اقدامات ظالمانه اين دولت، تهديدي براي برقراراي عدالت در هر كجاي جهان است. و در نتيجه ما نيز در پاسخ به اين سياست‌هاي ايران در منطقه با استفاده از برنامه‌هاي ابتكاري در زمينه پيشبرد حقوق بشر و دموكراسي و جستجوي راهي براي توسعه دسترسي به اطلاعات در داخل ايران، فعالانه عمل خواهيم كرد.

 
معاون امور سياسي وزارت خارجه آمريكا در شرايطي اين ادعاها را مطرح كرد كه جمهوري اسلامي در پيگيري برنامه هسته‌اي، همواره آژانس بين‌المللي انرژي اتمي را طرف خود دانسته و هميشه همكاري كامل و همه‌جانبه‌اي نيز با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي داشته است. آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نيز بارها در گزارش‌هاي خود بر صلح‌آميز بودن اين برنامه و تطابق كامل آن با توافقات بين‌المللي تآكيد كرده است.

برنز علاوه بر اين تصريح كرد: ما [در آمريكا] همچنين به دنبال ادامه تلاش‌ها براي همكاري با متحدان خود در زمينه افزايش امنيت آنها و ارتقاء همكاري مؤثرتر منطقه‌اي و نيز تقويت اين كشورها و قدرت‌هاي سياسي هستيم كه به دنبال ايجاد آينده‌اي بهتر و صلح‌آميز تر براي منطقه [خاورميانه] هستند.

وي در تلاش براي تسليحاتي جلوه دادن برنامه هسته‌اي ايران، مدعي شد: سياست ما به دنبال ممانعت از دستيابي ايران به تسليحات هسته‌اي، تقابل با ديگر اقدامات اين كشور در جهت بر هم زدن ثبات منطقه و پيشبرد منافع گسترده‌تر ما در زمينه‌هاي دموكراسي، حقوق بشر و همچنين توسعه در سراسر خاورميانه است.
 
معاون وزير امورخارجه آمريكا افزود: از طريق تحريم‌هاي اعمال‌شده عليه ايران بوسيله قطعنامه 1929 شوراي امنيت سازمان ملل دو اولويت مهم حاصل مي‌شود. اين قطعنامه تأثير تحريم‌ها بر قشر متوسط جامعه ايران را كاهش مي‌دهد و در عين حال نيز مجازات‌هايي حقيقي بر برنامه‌هاي نظامي و هسته‌اي ايران كه باعث بر هم زدن ثبات مي‌شوند و نيز آن كساني كه از آنها حمايت مي‌كنند، اعمال مي‌كند. علاوه براين، به طور همزمان، اين سري تحريم‌ها شرايط ايران را براي ادامه فعاليت‌هاي برهم زننده ثبات دشوارتر كرده و با هدف منع توسعه قابليت‌ تسليحات هسته‌اي و ابزار حمل آنها اعمال شده است.
برنز ادامه داد: ما معتقديم اين قطعنامه و همچنين همكاري نزديك ميان اعضاي جامعه بين‌المللي براي اجراي اين قطعنامه، دو پيام مهم را به ايران منتقل مي‌كند: نخست‌ اينكه برنامه هسته‌اي ايران، امنيت اين كشور را ارتقاء نمي‌دهد و حتي هزينه سنگيني را نيز به دنبال خواهد داشت و دوم اينكه جامعه بين‌المللي در رابطه با تلاشي براي تغيير محاسبات ايران، متحدالشكل عمل مي‌كند.

وي با اشاره به اين موضوع كه تصويب تحريم‌ها در شوراي ملل آخرين اقدام خصمانه غرب در قبال ايران نيست، گفت: اجازه دهيد تأكيد كنم تحريم‌ها به خودي خود مهم نيستند. هدف نهايي ما-هدفي كه بين ديگر شركاي بين‌المللي ما نيز مشترك است- اين است كه به راه‌حل ديپلماتيك پايداري براي نگراني‌هاي جامعه بين‌المللي در خصوص برنامه هسته‌اي ايران و مسائل گسترده‌تر مربوط به ايران دست يابيم.

معاون هيلاري كلينتون مدعي شد كه قطعنامه اخير شوراي امنيت در عين حال كه تحريم‌هايي را عليه ايران اعمال مي‌كند اما فرصتي را در اختيار ايران قرار مي‌دهد تا از طريق پايبندي به تعهدات بين‌المللي خود اين تحريم‌ها را به حالت تعليق درآورد و اين در حالي است كه جمهوري اسلامي همواره حسن نيت خود را در پيگيري برنامه هسته‌اي به اثبات رسانده‌ است و تمامي فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران تحت نظارت كامل بازرسان آژانس صورت گرفته است و اينها تنها بهانه‌جويي‌هاي آمريكا و كشورهاي غربي را براي اقدام عليه ايران به اثبات مي‌رساند.

برنز در اين رابطه گفت: قطعنامه 1929 شوراي امنيت سازمان ملل مسيري مشخص را به سوي تعليق تحريم‌هاي موجود به ايران پيشنهاد مي‌دهد؛ مسيري كه كاملا روشن است: اينكه ايران بايد به تعهدات بين‌المللي خود پايبند بوده، فعاليت‌هاي خود در زمينه آب سنگين، غني‌سازي و فرآوري مواد هسته‌اي را به حالت تعليق در آورد و همكاري كاملي نيز با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي داشته باشد. تصميم‌گيري در خصوص بررسي مجدد گزينه‌هاي پيش‌رو و اتخاذ مسيري سازنده‌تر، مواردي است كه تنها ايران مي‌تواند آنها را انجام دهد. همانطور كه گروه 1+5 نيز از طريق تصويب قطعنامه 1929 اعلام كرد، ما همچنان آماده هستيم فورا در خصوص برنامه هست‌ه اي و ديگر نگراني‌هاي متقابل با ايران ديدار كنيم.

 
وي در ادامه به پيشنهاد اخير "كاترين اشتون" رئيس‌ سياست خارجي اتحاديه اروپا به ايران براي ديدار با گروه 1+5 اشاره كرد.

برنز همچنين گفت: حدود 2 هفته پيش، آمريكا، فرانسه و روسيه به طور مشترك در رابطه با پيشنهاد ايران در خصوص تأمين سوخت هسته‌اي راكتور تحقيقاتي تهران پاسخي را به "يوكيو آمانو" مدير كل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ارائه كردند كه در اين پاسخ به نگراني‌ها در خصوص اين پيشنهاد نيز پرداخته شده بود. پيشنهاد تأمين سوخت هسته‌اي راكتور تحقيقاتي تهران همچنان فرصتي بالقوه در متن تلاش‌هاي گسترده‌تر گروه 1+5 براي پرداختن به برنامه هسته‌اي ايران باقي خواهد ماند.

برنز در ادامه اظهارات خود در نشست اخير كميته روابط خارجي سنا با تأكيد بر حمايت واشنگتن از اقليت سبزها در ايران گفت: همزمان با نخستين سالگرد انتخابات جنجال‌برانگيز رياست‌جمهوري ايران، ما بر تعهد خود به ايستادن در كنار آن كساني كه به دنبال تحقق حقوق بين‌المللي خود هستند، مجدداً تأكيد مي‌كنيم. پس از گذشت يكسال از رويدادهايي كه به دنبال انتخابات رياست‌جمهوري در ايران رخ داد، ما از رهبران جمهوري‌ اسلامي مي‌خواهيم تا به مسئوليت‌هاي خود در قبال مردمانشان از طريق احترام به حقوق آنها، پايبند باشند.

وي با تأكيد بر تلاش‌هاي جديد آمريكا براي افزايش فشار بر دولت ايران به بهانه دفاع از آزادي بيان افزود: در حقيقت، درست اين هفته بود كه در انتقاد شديد از ايران در خصوص سوابق بسيار بد حقوق بشر اين كشور، ما نيز به 55 كشور ديگر در شوراي حقوق بشر سازمان ملل ملحق شديم.

 
معاون هيلاري كلينتون در ادامه بر تلاش‌هاي جديد آمريكا براي مداخله در امور داخلي ايران تأكيد كرد و گفت: به دنبال اقدامات سركوبگرانه دولت ايران عليه مخالفان آمريكا گام‌هايي را براي تسهيل آزادي بيان شهروندان ايران برداشته است. به عنوان بخشي از اين تلاش، دولت آمريكا در حال پيگيري روش‌هايي براي ارتقاء آزادي بيان در اينترنت و همچنين از طريق ديگر فناوري‌هاي ارتباطي است. ما در سراسر جهان با بيش از 40 شركت همكاري‌‌هايي را آغاز كرده‌ايم تا به افرادي كه توسط دولت‌ها سركوب شده‌اند، كمك كنيم و همچنين آزادي اينترنت را نيز به عنوان يك اولويت در سازمان ملل مطرح كرده‌ايم.

وي ادامه داد: وزارت خارجه و خزانه‌داري آمريكا تلاش كرده‌اند تا مجوز كلي را صادر كنند كه از اين طريق نرم‌افزارهاي ارتباطي قابل دانلود بازارهاي جهان را كه در داخل ايران موجود هستند، به صورت رايگان در اختيار مردم ايران قرار دهند. همچنين برنامه‌ريزي ما بر اين موضوع متمركز شده است تا براي پروژه‌هاي خلاقانه‌اي كه از آزادي بيان و دسترسي آزادانه به اطلاعات از طريق اينترنت حمايت مي‌كنند، مجوز فعاليت صادر شود.

 
معاون امور سياسي وزارت خارجه آمريكا در پايان خواستار آزادي آمريكايي‌هاي دستگيرشده در ايران شد و گفت: اجازه دهيد در خاتمه بر نگراني مداوم و عميق دولت آمريكا در خصوص امنيت و رفاه حال تمامي شهروندان آمريكايي كه هم‌اكنون در حبس دولت ايران هستند و يا در اين كشور مفقود شده‌اند، تأكيد كنم. ما از دولت ايران مي‌خواهيم تا فوراً "شين بائر"، "سارا شورد" و "جاش فاتل"، 3 آمريكايي دستگيرشده در ايران و تمامي ديگر شهروندان آمريكايي كه به ناحق در ايران دستگير شده‌اند، را آزاد كند تا آنها نيز بتوانند به آغوش خانواده‌هايشان باز گردند. ما همچنين از دولت ايران مي‌خواهيم تا از تمامي تسهيلات ممكن استفاده كند تا محل حضور "رابرت لوينسون" مشخص شود و بازگشت وي به كشورش را نيز تضمين كند.
 
برنز همچنين گفت: دولت ايران در عرض يك شب، مسير خود را تغيير نخواهد داد. هيچ ترديدي در خصوص موانعي كه در اين زمينه پيش‌رو داريم، وجود ندارد. اما به همراه ديگر اعضاي جامعه بين‌المللي عزم خود را جزم كرده‌ايم تا گزينه‌هاي پيش‌روي حاكميت ايران را شديدتر كنيم. پرداختن به نگراني‌هاي بين‌المللي، در خصوص برنامه هسته‌اي اين كشور و پايبندي به تعهدات بين‌المللي توسط دولت ايران مي‌تواند فرصت‌هاي مهمي را در اختيار ايران و مردمان بي‌نظير اين كشور قرار دهد. عدم موفقيت در اين زمينه مي‌تواند امنيت ايران را برهم زده و اين كشور را بيش از پيش به نزوا خواهد كشاند.
 
منبع: فارس