Gerdab.IR | گرداب

اعتیاد به اینترنت رسما بیماری روانی می‌شود

تاریخ انتشار : ۱۱ مهر ۱۳۹۱

دایرة‌المعارف بین‌المللی سلامتی روانی که به اختصار "DSM-IV" خوانده می‌شود، "سوء استفاده از اینترنت" را به عنوان یک بیماری روانی طبقه‌بندی کرده است.

به گزارش گرداب، تحقیقات کارشناسان نشان می‌دهد که استفاده هر چه بیشتر از تکنولوژی می‌تواند به بیماری‌های شدید روانی و حتی اعتیاد شدید منجر شود.

در سالهای اخیر با توجه به افزایش استفاده از رایانه و اینترنت، واژه‌هایی مثل اعتیاد به رایانه و اینترنت به عنوان جدیدترین حالت از اعتیاد در هزاره جدید معرفی شده است.

اکنون و به طور رسمی، دایرة‌المعارف بین‌المللی سلامتی روانی که به اختصار "DSM-IV" خوانده می‌شود، "سوء استفاده از اینترنت" را به عنوان یک بیماری روانی طبقه‌بندی کرده است و در عین حال اعلام کرده که این مسئله به مطالعات بیشتر نیز نیاز دارد.

متخصصان اعلام کرده‌اند که بر اساس مطالعات، مشخص شده است که اعتیاد به اینترنت همانند سایر عناوین اعتیاد دارای اثرات و نشانه‌های مشابهی است که از آن جمله می‌توان به کاهش توجه و احساسات در فرد اشاره کرد. بسیاری از والدین اعلام کرده‌اند که فرزندان آنها در زمانی که وسایل الکترونیکی و یا رایانه آنها از آنان می‌گیرند با واکنش‌های عصبی و خشن از طرف فرزندان خود رو به رو می‌شوند.

تحقیقات کارشناسان نشان می‌دهد که استفاده هر چه بیشتر از تکنولوژی می‌تواند به بیماری‌های شدید روانی و حتی اعتیاد شدید منجر شود که به احتمال زیاد باعث می‌شود تا پس از تکمیل مطالعات "اعتیاد به اینترنت" به عنوان یک بیماری روانی طبقه‌بندی شود.

کارشناسان هشدار می‌دهند که این گونه استفاده شبانه‌روزی و همه روزه از تکنولوژی در سالهای بعد باعث تغییرات شدید در نحوه زندگی نسل‌های آینده شود و آنها را به تکنولوژی و اینترنت معتاد کند.

تا قبل از این بیشتر صاحب‌نظران، بازی‌های کامپیوتری را اعتیاد‌آور اعلام می‌کردند، اما با افزایش تحقیقات مشخص شده است که خود رایانه‌ها و همچنین فضای مجازی و یا شبکه‌های اجتماعی نیز می‌توانند شدیدا اعتیاد‌آور باشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران