Gerdab.IR | گرداب

۵+۱ راه ساده برای افزایش عمر باتری موشواره بی‌سیم

تاریخ انتشار : ۱۲ مهر ۱۳۹۱

شاید خنده‌دار باشد، اما این موضوعی کاملا منطقی است که استفاده از موس‌پدهای رنگ روشن می‌تواند به افزایش طول عمر باتری کمک کند.

گرداب- وقتی صحبت از شارژ باتری موس یا موشواره بی‌سیم می‌شود، خاطرات دردناکی برای برخی کاربران تداعی می‌شود که در لحظات حساس موشواره بی‌وفایشان آن‌ها را تنها گذاشته است. معمولا از هر کس که توصیه‌ای در این زمینه بخواهید به خاموش و روشن کردن دستی موس بی‌سیم شما با استفاده از کلید روشن/خاموش زیر آن اشاره خواهد کرد اما آیا این تنها راه ممکن است؟

در این مطلب قصد داریم چند روش و یا فوت و فن در این خصوص به شما یادآوری کنیم تا با به‌کارگیری آن‌ها بتوانید لحظات بیشتری با موشواره باوفایتان بگذرانید.

۱. توصیه اول ما همان توصیه همیشگی است. صفحه کلید و موشواره بی‌سیم خود را خودتان خاموش و روشن کنید تا بیشترین عمر شارژ باتری را داشته باشید. این مورد مخصوصا برای کاربرانی که از مدل‌های قدیمی استفاده می‌کنند کاربرد بیشتری دارد تا روزی برسد که موشواره‌ای بخرید که با بیکار شدن (حالت Idle)‌، به صورت خودکار خاموش شود.

۲. اما حالا مشکل اینجاست که فراموشی روزافزون خود برای خاموش کردن دستی صفحه کلید و موشواره بی‌سیم را چه کنیم؟ در ویندوز دو گزینه در برابر شما وجود دارد که به شما در این خصوص کمک می‌کند.

- گزینه اول در واقع ساخت یک یادآور یا همان Reminder در قسمت برنامه انجام فرامین ویندوز (Windows Task Scheduler) است که با ساخت و تنظیم آن، هنگامی که شما قصد خاموش کردن و یا لاگ‌آف سیستم خود را دارید پیغامی بر روی صفحه نمایش در این خصوص و صرفا جهت یادآوری شما ظاهر می‌شود. تنظیم کردن این یادآوری چندان کار سختی نیست.

- راه ساده‌تر آن است که شما در قسمت تنظیمات صدای ویندوز، صدای خاموش شدن و همچنین لاگ‌آف رایانه خود را به نوعی به یک پیغام یادآور تبدیل کنید تا با شنیدن صدای آن، البته هنگامی که بلندگوی دستگاه روشن باشد به یاد بیاورید که موشواره و صفحه کلیدی نیز برای خاموش کردن وجود دارد.
خلاقیت و سلیقه شما در ساخت و یا قرار دادن این فایل .Wav به خودتان بستگی دارد. برای استفاده از این امکان باید مسیر زیر را بروید: کنترل پنل (Control Panel) را باز کنید و به دنبال گزینه تغییر صداهای سیستم (Change System Sounds) بگردید. حالا در میان صداهای موجود صدایی با عنوان Exit Windows را انتخاب و فایل خود را جایگزین آن کنید. همین کار را برای صدای Windows Logoff هم انجام دهید. حالا این تنظیمات را ذخیره کنید. با انجام این تنظیمات اگر بلندگوی سیستم شما روشن باشد (البته اگر بلندگویی در کار باشد!) شما هیچگاه خاموش کردن موشواره و صفحه کلید بی‌سیم خود را فراموش نخواهید کرد.

۳- از موس‌پدهای رنگ روشن برای زیر موشواره خود استفاده کنید!
شاید خنده‌دار باشد، اما این موضوعی کاملا منطقی است که استفاده از موس‌پدهای رنگ روشن می‌تواند به افزایش طول عمر باتری کمک کند. این توصیه‌ایست که شرکت لاجیتک آن را به کاربران خود گوشزد کرده است. معمولا موشواره‌ها بر روی صفحات تیره و یا صفحات شفاف مانند شیشه عملکرد بهتری دارند، اما این گونه صفحات فشار بیشتری بر سنسور نوری زیر موشواره می‌آورند و طبیعتا میزان مصرف انرژی آن را بالا می‌برند.

۴- هر چه می‌توانید خود را به منبع ارسال سیگنال نزدیک کنید
در موشواره و یا صفحه کلید بی‌سیم شما از یک چیپست ارسال و دریافت سیگنال بهره گرفته شده است که با یک فرستنده یو.اس.بی بر روی سیستم شما در ارتباط است. تا می‌توانید فاصله این دو را به هم نزدیک کنید و در این خصوص می‌توانید حتی فرستنده یو.اس.بی روی کیس سیستم را با استفاده از یک کابل رابط به جای بهتری مانند روی میز منتقل کنید تا ارتباط راحت‌تری برقرار شود. این گونه حتی فاصله استفاده و میدان کاری موشواره شما افزایش پیدا می‌کند.

۵- نکات مهم در باتری‌های مورد استفاده
تا آنجا که می‌توانید باتری‌های مورد استفاده در دستگاه خود را به صورت همزمان عوض کنید تا از شارژ یکسانی برخوردار باشند. باز هم تا آنجا که می‌توانید و حتی بیشتر از آنچه که می‌توانید از باتری‌هایی با برند یکسان برای دستگاه خود بهره ببرید. لاجیتک در این خصوص به کاربران خود توصیه کرده از باتری‌های موسوم به باتری‌های آلکالاین (alkaline) به جای انواع غیر آلکالاین مانند NiMH و یا NiCd بهره ببرید که از ولتاژ کاری پائینی بهره می‌برند و ممکن است بر عمر شارژ باتری دستگاه شما تاثیرگذار باشد.

۵+۱. در واقع توصیه اول را دوباره همین‌جا به کار می‌بریم که سعی کنید حواستان به دکمه روشن و خاموش دستگاه بی‌سیم‌تان باشد. در مواقعی مانند سفر حتما آن را خاموش کنید تا با بیدار شدن در کیف و هنگام جابجایی شارژ باتری بیهوده‌ای را هدر ندهد.

نکات بالا برای استفاده هر چه بهتر از دستگاه‌های بی‌سیم مانند موشواره و صفحه کلید مطرح شد. امیدواریم لحظات پرشارژی را با موشواره و صفحه کلید بی‌سیم خود تجربه کنید!

فارنت