Gerdab.IR | گرداب

معرفی سمی ترین تلفن همراه؛

مواد سمی در آی‌فون 5 و گلکسی S3

تاریخ انتشار : ۱۵ مهر ۱۳۹۱

مواد خطرناک و سمی از زمان استخراج تا زمان سر هم کردن قطعات تلفن و روزی که این تلفن خارج از استفاده می‌شود، آلوده‌کننده هستند.

به گزارش گرداب، محققان اعلام کردند که سازندگان تلفنهای همراه در پاسخ به فشار مشتری و سازمانهای تنظیم‌کننده مقررات تلاش می‌کنند از مواد سمی کمتری در محصولات خود استفاده کنند.

بر اساس تحقیقات مرکز بوم‌شناسی مستقر در میشیگان، تلفن سیتروس از شرکت موتورولا، آی‌فون 4S از شرکت اپل، ریمارک از شرکت ال‌ای از کمترین مواد سمی استفاده کرده‌اند.

این تحقیق 36 مدل مختلف را که طی 5 سال گذشته وارد بازار شده‌اند مورد بررسی قرار داده است.

آی‌فون 5 به عنوان تلفن جدید اپل در رده پنجم و رقیب آن گلکسی S3 در رده نهم تلفنهای سمی قرار دارند درحالی که آی‌فون 2G به عنوان نخستین تلفن پر فروش از سری تلفنهای هوشمند که در سال 2007 وارد بازار شد، دارای سمی‌ترین مواد است و در صدر جدول قرار گرفته است.

"جف گیرهارت"، مدیر تحقیقات این مرکز بوم‌شناسی اظهار داشت: «مسئله اصلی اینجاست که تلفنهای همراه سرشار از مواد و خطرات شیمیایی هستند، اما این وضعیت در آنها به مرور زمان بهبود یافته است.»

مرکز بوم‌شناسی طی بیانیه‌ای اعلام کرد که هر تلفنی که در این تحقیق مورد استفاده قرار گرفته، دست‌کم دارای یکی از عناصر خطرناک شیمیایی چون سرب، برم، کلر، جیوه و کادمیوم بوده است. چنین مواد خطرناکی از زمان استخراج تا زمان سر هم کردن قطعات تلفن و روزی که این تلفن خارج از استفاده می‌شود، آلوده‌کننده هستند.

گیرهارت که خواستار کنترل شدیدتر محصولات خطرناک شیمیایی در محصولات الکترونیکی در اروپا و آسیا شد، گفت: «علاقه مشتریان به محصولات سالم‌تر موجب شده که شرکتها محصولاتی طراحی و تولید کنند که برای سلامتی خطرات کمتری داشته باشد.»

مرکز بوم‌شناسی پیشتر میزان سم در اتومبیلها، صندلیهای اتومبیل برای کودکان، جواهرات، شلنگهای آب در باغها و محصولات هالووین را نیز بررسی کرده است.

منبع: مهر