کنگره امریکا با تصویب قانون تشدید تحریم‌های ایران نشان داد که برخلاف گفته‌های مقامات دولت اوباما هیچ اراده‌ای برای مذاکره با ایران وجود ندارد.
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۳۸۹ - ۱۲:۱۲
کد خبر: ۱۲۲۳
به گزارش گرداب، براساس این قانون که با رأی قاطع مجلس نمایندگان امریکا و همچنین سنای این کشور به تصویب رسید، هرشرکتی که از طریق فروش فرآورده‌های نفتی پالایش شده (بنزین، گازوئیل و سوخت‌جت) به ایران عوایدی معادل یک میلیون دلار یا بیشتر کسب کند یا درطول یکسال ارزش صدور این فرآورده‌های شرکت مذکور به ایران به پنج میلیون دلار برسد، اجازه فعالیت در بخش‌های مالی، بانکی یا بازارهای سهام امریکا را نخواهد داشت. پیش از این نیز براساس تحریم‌هایی که امریکا از دوره ریاست‌جمهوری بیل‌کلینتون اعمال کرده بود درصورتی که شرکت‌های فعال در بخش انرژی به میزان بیست میلیون دلار در صنایع نفتی ایران سرمایه‌گذاری می‌کردند، مشمول تحریم‌های امریکا می‌شدند.

براساس تحریم‌های جدید یکجانبه امریکا میزان جریمه نقدی اشخاصی که تحریم ایران را نقض کنند از ده هزار دلار به یک میلیون دلار، و مجازات حبس برای چنین اقدامی را هم از حداکثر 10 سال به حداکثر 20سال افزایش یافته است.

طبق این مصوبه، رئیس‌جمهور امریکا همچنین اختیار مسدود کردن دارایی‌های دیپلمات‌های ایرانی و مقام‌ها یا شرکت‌هایی که ادعا می‌شود متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، را خواهد داشت و همچنین اوباما می‌تواند بانک‌هایی را که با این اشخاص معامله کنند، تحریم کند.
در صورتی که باراک اوباما این لایحه را درمدت تعیین شده آن یعنی قبل از تعطیلات چهار ژوئیه امضا کند، موظف می‌شود که ظرف نود روز پس از امضای این مصوبه، گزارشی را درباره روابط تجاری و نفتی ایران با کشورهای گروه بیست، که شامل کشورهای توسعه یافته‌ای مثل کانادا، بریتانیا و نیز کشورهای درحال توسعه مهم از جمله برزیل و هند است به کنگره ارائه کند.

علاوه بر تحریم‌های اعمال شده، در بخش انرژی، براساس مصوبه کنگره کلیه شرکت‌های فعال در زمینه بیمه و موسسه‌های اعتباری یا بانک‌هایی را که به هر نحوی مبلغی بیش از بیست میلیون دلار درسال در «منابع نفتی ایران» سرمایه‌گذاری کنند، هدف تحریم‌های ایالات متحده قرار می‌گیرند.

کلینتون قول اجرای کامل داد
درپی تصویب لایحه تحریم‌های یکجانبه امریکا، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه این کشور که به داشتن مواضع ضدایرانی مشهور است گفت که امریکا به اجرای کامل این مصوبه پای‌بند خواهد بود.
 
وی این پای‌بندی را در راستای پیشبرد استراتژی «دو مسیره» فشار و تعامل در برابر ایران خواند. وی مدعی شد تحریم‌های جدید کنگره براساس قطعنامه اخیر شورای امنیت و عزم راسخ جامعه جهانی برای بازداشتن ایران از پیشبرد برنامه سلاح‌های اتمی‌شان می‌دهد. این درحالی است که در هیچ یک از گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدرکی دال بر انحراف برنامه هسته‌ای ایران به‌سوی اهداف نظامی را ارائه نمی‌دهند.

وزیر امور خارجه امریکا در ادامه ادعاهای خود، یکی از اهداف واقعی کشورش از تصویب تحریم‌های بیشتر علیه ایران را فاش کرد و گفت: ما از تلاش‌های کنگره برای جلب توجه به این نقض‌ حقوق بشر حمایت می‌کنیم و امریکا همچنان از ایران می‌خواهد که به وظایف خود در زمینه احترام گذاشتن به حقوق مردم عمل کند.
 
همچنین جان‌مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه امریکایی مصوبه جدید کنگره را هشداری به شرکت‌های طرف معامله ایران توصیف کرد و گفت: ما برای شرکت‌های سرتاسر جهان یک حق انتخاب می‌گذاریم: آیا می‌خواهید با ایران روابط تجاری داشته باشید؟ یا می‌خواهید با امریکا تجارت کنید؟ من فکر نمی‌کنم واقعاً حق انتخابی وجود داشته باشد، اما شرکت‌ها را مجبور می‌کنیم که این انتخاب را انجام دهند! نمی‌توانند با هردوطرف معامله کنند.

انتقاد مسکو از تحریم‌های یکجانبه
نماینده روسیه در اتحادیه اروپا گفت که تحریم‌هاى یک‌جانبه علیه ایران نباید به مسکو ضرر مالى برساند در غیراین صورت همکارى روسیه با اتحادیه اروپا بر سر برنامه هسته‌ای ایران مخدوش خواهد شد.

«ولادیمیر چیژوف»، نماینده روسیه در اتحادیه اروپا با انتقاد از تحریم‌هاى جدید کشورهاى اروپایى که بر صنایع نفت وگاز ایران متمرکز است، گفت: «از این اقدام‌ها حمایت نمى‌کنیم و معتقدیم که چنین رویکردی نه اقدام درستى است و نه مى‌توان آن را تاکتیک درستى دانست.»

«دیمیتری مدودف»، رئیس‌جمهوری روسیه نیز پیش از این گفته بود که تحریم‌های یک‌جانبه توسط جامعه جهانی علیه ایران تنها اوضاع را وخیم می‌کند و به گفت‌وگو با این با کشور لطمه می‌زند.
وی طی مصاحبه‌ای با روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» گفت: «تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران چه تحریم‌های آمریکا باشد چه اتحادیه ی اروپا و چه هر کشور دیگری، اوضاع را وخیم خواهد کرد چرا که با هیچ‌کس در این‌باره توافق نشده است.»

مدودف افزود: «این تحریم‌ها به توافق‌های ما نیز لطمه می‌زند چرا که در نهایت سایر کشورها نیز می‌توانند مشمول این تحریم‌ها شوند. زمانی که قطعنامه‌ای مشترک را برنامه‌ریزی می‌کردیم و زمانی که آن را در شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب کردیم، در این باره توافقی نکرده بودیم.»
 
منبع: جوان
 
 
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد