Gerdab.IR | گرداب

با کدام هارد سرعت بیش‌تر را تجربه کنیم؟

تاریخ انتشار : ۲۷ مهر ۱۳۹۱

هارد‌ها به دلیل حافظه بسیار بالا و دوام زیادی که تاکنون از خود نشان داده‌اند، سال‌هاست به عنوان ذخیره کننده‌های ثابت در رایانه‌ها استفاده می‌شوند.

گرداب- امروزه با پیشرفت تکنولوژی تفاوت‌های گسترده‌ای در قطعات سخت‌افزاری مشاهده می‌کنیم؛ تغییراتی که در هارد‌ها نیز وجود دارد و ما برای تفکیک آن‌ها از هم و یا شناخت بیشتر نسبت به انواع هارد‌ها احتیاج به مطالعه بیشتر داریم.

هارد یکی از وسایل مهم در زمان انتخاب و یا به قول معروف جمع کردن یک رایانه خوب است که به طور کلی این وسیله در حال حاضر شامل دو نوع است، یکی هاردهای اکسترنال قدیمی HHD و دیگری هاردهای جدید که آن را با لقب SSD در بازار یاد می‌کنند که در هنگام خرید آن باید به نکاتی توجه کنیم.

هارد‌ها به دلیل حافظه بسیار بالا و دوام زیادی که تا کنون از خود نشان داده‌اند، سالهاست به عنوان ذخیره کننده‌های ثابت در رایانه‌ها استفاده می‌شوند. این وسیله با فضایی که در اختیار ما می‌گذارد به ما این امکان را می‌دهد تا اطلاعاتمان را در آن ذخیره کنیم.

صحبت از اطلاعات شد، جالب است که بدانید اطلاعات در مدل هاردهای قدیمی (HHD) بر روی صفحه‌های دایره شکل فلزی به نام پلتر (Platter) ذخیره می‌شوند؛ صفحه‌هایی که حول محور یک بازوی متحرک می‌چرخند تا اطلاعات مغناطیسی خوانده شوند.
 
تکنولوژی تازه ظهور کرده که رقیبی جدی برای هارد درایوهای قدیمی محسوب می‌شود SSD نام دارد.

 HHD                                                               SSD

درایو حالت جامد Solid State Drive، اطلاعات را در ماژول‌های حافظه فلش ذخیره می‌کند و همین موضوع بود که با آمدن این نوع جدید هارد، برتری خاصی را نسبت به مدل‌های قبلی ایجاد کرد.

در هاردهای SSD هیچ گونه اتلاف انرژی وجود ندارد، زیرا صفحه‌های فلزی یا پلترهای گردان و بازوی متحرک که تا به قبل مشکلات ناخواسته‌ای را ایجاد می‌کردند، در آن وجود ندارد.
 
در زیر می‌خوانیم که کدام نوع هارد بهتر است؟
 
SSD‌ها کم مصرف‌ترند
در هارد درایوهای قدیمی چرخش پلتر مصرف برق را بالا می‌برد و این مسئله باعث گرم شدن آن نیز می‌شد، اما در SSD‌ها هیچ بازوی مکانیکی وجود ندارد و آن‌ها را برای استفاده در لپ‌تاپ‌ها و دیگر گجت‌های سیار ایده‌آل‌تر کرده است.


هاردهای قدیمی HHD کند‌تر عمل می‌کنند
سرعت ذخیره و ثبت اطلاعات یکی از مهم‌ترین فاکتور‌ها در انواع هارد به حساب می‌آید که در هاردهای جدید (SSD) این ویژگی کاملا مشهود است، زیرا همانند یک رم (RAM) در کامپیو‌تر شما عمل می‌کند و به راحتی اطلاعات نوشته و خوانده می‌شوند، در حالیکه در هارد درایو‌های قبلی تا بازوی متحرک روی نقطه مورد نظر که با چرخش دیسک فلزی به دست می‌آید قرار نگیرد، اطلاعات خوانده نمی‌شود و این خود زمان بیشتری می‌برد.
 
HHD‌ها آسیب‌پذیرترند
هاردهای HHD به دلیل داشتن قسمتهای مکانیکی و چرخشی، بیشتر مورد تخریب قرار می‌گیرند. برای مثال در برابر گرما و سرمای بیش از اندازه و همچنین ضربه شدید دچار نواقصی می‌شوند که گا‌هی باعث از بین رفتن اطلاعات خواهد شد و این درحالی است که هاردهای SSD غیر قابل صدمه دیدن است.


در مجموع به شما توصیه می‌شود اگر به دنبال یک هارد خوب برای رایانه و یا نوت‌بوک شخصی‌تان می‌گردید، هاردهای SSD می‌تواند تجربه کیفیت بر‌تر و سرعت بیشتر را نسبت به هاردهای دیسکیHHD برای شما به ارمغان بیاورد.

باشگاه خبرنگاران