Gerdab.IR | گرداب

سرعت پردازنده چقدر اهمیت دارد؟

تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۱

وقتی لپ‌تاپ یا کامپیوتری را انتخاب می‌کنید که کارت گرافیکی بالایی دارد، باید سرعت پردازنده هم با آن متناسب باشد.

گرداب- وقتی تمام کاری که با کامپیو‌تر انجام می‌دهید، وب‌گردی و تماشای ویدئو‌های مختلف است، آیا واقعا قدرت و سرعت پردازنده باید برایتان مهم باشد؟

در گذشته، خرید کامپیو‌تر بسیار آسان بود. همیشه کامپیوتری را انتخاب می‌کردید که مطابق با بودجه شما، بالا‌ترین سرعت پردازنده را هم داشت. به راحتی هم می‌شد فهمید که کدام پردازنده سریع‌تر است؛ چرا که عدد بر ساعت پردازنده‌های مختلف متفاوت بود و از روی این عدد پی به سرعت پردازنده می‌بردیم، اما امروزه این کار سخت‌تر شده است تا حدی که فقط مهندسین سخت‌افزار (و البته کسانی که وقت و حوصله جست‌و‌جو در گوگل را دارند) تفاوت بین AMD A۴-۳۳۰۵M و Intel Core i۳-۲۳۵۰M را می‌فهمند. به علاوه آیا فرقی هم می‌کند؟ آیا پردازنده به‌‌ همان میزان که در گذشته اهمیت داشت امروز هم مهم است؟

خیلی‌ها استدلال می‌کنند که در سطح PC‌ها، سرعت عملکرد پردازنده یک حد کفایتی دارد و معمولا اکثر کاربران که از کامپیوترشان برای تایپ کردن، ای‌میل زدن و وبگردی استفاده می‌کنند، به سرعتی بالا‌تر از آن اصلا نیاز ندارند. هر چند عده‌ای برای انجام همین کار‌ها هم به تبلت‌ها روی آورده‌اند، اما این مسئله جداگانه‌ای است.

بدیهی است که برخی از افراد هم به ‌‌نهایت سرعت پردازنده خود نیاز دارند. معمولا پردازش‌های گرافیکی فشرده مثل بازی‌ها، ادیت ویدئو و فتوشاپ در سرعت‌های بالا به نحو بهتری انجام می‌شود و یا وقتی لپ‌تاپ یا کامپیوتری را انتخاب می‌کنید که کارت گرافیکی بالایی دارد، باید سرعت پردازنده هم با آن متناسب باشد. جالب است بدانید که دو هسته‌ای یا چهار هسته‌ای بودن هم تنها یکی از فاکتور‌های تعیین‌کننده است. نکته دیگر عملکرد کلی خود دستگاه است.

مثلا فرض کنید که یک کامپیو‌تر Core i۷ با GB ۸ رم و GB ۷۵۰ هارد و گرافیک گسسته داشته باشید که دو سال از عمرش گذشته است. این کامپیو‌تر مسلما از یک لپ‌تاپ دو هسته‌ای یک ساله، کند‌تر خواهد بود. دقایق بیشتری طول می‌کشد بالا بیاید و گاهی اوقات بی‌دلیل هنگ می‌کند. علت برمی گردد به ویندوز! حتی سیستمی که از لحاظ سخت افزاری بسیار بالا باشد؛ هنگامی که شریان‌های اصلی ویندوزش گرفته شود، کند خواهد شد. تجربه نشان می‌دهد پس از گذشت ۱۲ ماه معولا اینگونه می‌شود. به این خاطر که روی سیستم اول، بار‌ها و بار‌ها برنامه‌ها را نصب و حذف کرده‌اید ولی روی لپ‌تاپ کوچک‌تر در ‌‌نهایت فقط یک آفیس یا برنامه‌های کوچک دیگر دارد. به همین دلیل حتی با وجود قابلیت‌های سخت‌افزاری بالا، سرعت سیستم پایین می‌آید. پس شاید استدلال بالا درست باشد که برای اکثر کاربران، کامپیوتر‌های سرعت پایین،‌‌ همان میزان کارایی دارد که دستگاه‌هایی با پردازنده‌های قوی ادعای آن را دارند.

شما چطور فکر می‌کنید؟ آیا هنوز سرعت پردازنده را یکی از عوامل کلیدی در انتخاب کامپیو‌تر‌ها می‌دانید؟

خبرآنلاین