گرداب/ نکاتی برای دفاع از حریم خصوصی

گرداب/ نکاتی برای دفاع از حریم خصوصی
تاریخ انتشار : ۰۲ آبان ۱۳۹۱

چه کسی می تواند در برابر شنود مکالمات شخص‌اش و یا تحت نظر بودن کاری که انجام می دهد و یا مطالبی که می‌خواند ساکت بوده و واکنشی از خود نشان ندهد؟

به گزارش گرداب به نقل از نت سکیوریتی، هر ماه بیش از 5000 نفر از مردم دنیا به سراغ شرکت توییتر می‌روند تا در مورد جاسوسی‌ای که در تلفن همراه آنها صورت گرفته و یا حریم بصریشان که مورد حمله قرار گرفته شکایت کنند. چه کسی می تواند در برابر شنود مکالماتش و یا تحت نظر بودن کاری که انجام می دهد و یا مطالبی که می‌خواند ساکت بوده و واکنشی از خود نشان ندهد؟

بر اساس بررسی‌های اخیر 43 درصد از این شکایت ها در مورد حمله به گوشی‌های همراه بوده است و حتی در بین جوانانی که سنی بین 18 تا 24 سال دارند و در این موارد دقیق تر و هوشیارترند نیز 66 درصد جاسوسی گزارش شده است.

پابلو هولمن کارشناس هک در شرکت 3M برای حفاظت از اطلاعات شخصی موارد زیر را توصیه کرده است:

هیچگاه با پوشاک دارای نشان شرکتتان به جایی نروید

بسیاری از شرکتها برای تبلیغ و ایجاد فضای اداری یکدست دوست دارند که کارکنانشان با پوشاک دارای نشان شرکتشان به مسافرات و یا جابه جایی در فضای شهر بپردازند، اما همین کافی است که با دانستن و یا شنیدن نام شما و ترکیب آن با نام شرکتتان در فضای وب و شبکه های اجتماعی پی به هویت و اطلاعات شخصی شما ببرند.

برای دستگاه‌های همراهتان از یک محافظ صفحه نمایش استفاده کنید

هنگامی که می‌خواهید کارهای خود را در بیرون از منزل انجام دهید؛ مثلا به وسیله‌ی گوشی همراه و یا لپ تاپ خود در سفر و یا محیط عمومی به صورت برخط به حساب بانکی خود بروید و یاخرید کنید، یک هکر به راحتی می تواند با گرفتن یک عکس به وسیله گوشی هوشمند خود از سیستم شما؛ اطلاعات حساس شما را دزدیده و در یک فرصت مناسب از آن بهره کافی ببرد.

مراقب دستگاه های شناسایی ردیاب فراکانس رادیویی باشید

بسیاری از کارت‌های اعتباری جدید دارای برچسب‌های نشانگر فرکانس رادیویی می‌باشند تا پرداخت وجه را برای صاحب کارت آسان‌تر کنند و دارنده‌ی کارت به جای کشیدن کارت خود می‌تواند تنها با نگه داشتن کارت خود در برابر دستگاه کارت خوان، وجه خود را پرداخت نماید. هکرها می‌توانند با استفاده از یک دستگاه رباینده کد شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) و نگه داشتن آن دربرابر جیب عقب و یا کیف قربانی به راحتی شماره کارت اعتباری وی را بربایند. برای مقابله با چنین خطری می توانید از کیف‌ پول و یا جلد کارت مخصوص استفاده کنید.

از یک نرم افزار مدیریت رمز عبور استفاده کنید تا در یادآوری رمز عبورهای پیچیده به شما کمک کند

رمز عبورها، خصوصا رمز عبور پست الکترونیک، دروازه هکرها برای دستیابی به اطلاعات حیاتی شما هستند. هنگامی که یک هکر رمز عبور پست الکترونیک شما را داشته باشد می‌تواند به سراغ هر وب سایتی رفته وبا زدن گزینه "رمز عبور خود را فراموش کرده‌ام" در هرجایی وارد شود. مردم می دانند که داشتن یک رمز عبور قوی و پیچیده بسیار مهم است اما خیلی از افراد چنین کاری را انجام نمی‌دهند زیرا نمی‌خواهند که رمز عبور خود را فراموش کنند. لذا برای حفظ رمز عبور خود در یک جا، از نرم افزارهای مدیریت رمز عبور استفاده کنید.

برروی گوشی همراه خود رمز عبور قرار دهید

هفتاد درصد از کاربران گوشی‌های همراه بر روی گوشی‌های خود رمز عبور نمی‌گذارند. اگر یکی از این گوشی ها به دست هکرها بیافتد، آنها می‌توانند به راحتی به پست الکترونیک، رمز عبور، تاریخ تولد و دیگر اطلاعات شخصی شما دست پیدا کرده و حساب‌های کاربری تقلبی دیگری بسازند.