نوارکاست، تکنولوژی جدید ذخیره‌ سازی اطلاعات حجیم

نوارکاست، تکنولوژی جدید ذخیره‌ سازی اطلاعات حجیم
تاریخ انتشار : ۰۳ آبان ۱۳۹۱

در حالی که بدون شک SSD آینده ذخیره سازی اطلاعات در لپ تاپ‌ها و کامپیوترها است، اما پیش‌بینی‌ها در خصوص آینده ذخیره سازی حجم بسیار عظیم اطلاعات در مزارع سرور کاملا متفاوت است. یکی از پیشنهادات جدید برای انجام این کار، بازتولد یک تکنولوژی قدیمی است: نوارهای کاست.

تکنولوژیبه گزارش گرداب، مجله نیوساینتیست طی گزارشی از «موج جدیدی از درایو‌های نواری با تراکم بالا» می‌گوید که قرار است در مزارع سرور جایگزین هارد درایو فعلی گردد.

این نوارهای جدید نتیجه همکاری فوجی فیلم از ژاپن و آی بی ام در زوریخ هستند. نمونه اولیه این محصول تقریبا ۲۵ سانتی‌متر مربع مساحت و ضخامتی کمتر از یک اینچ دارد و می‌تواند تا ۳۵ ترابایت اطلاعات را بر روی خود جای دهد. در واقع چیزی شبیه نوارهای صوتی قدیمی، اما کمی بزرگتر. این دو شرکت برای دست‌یابی به چنین تراکم اطلاعاتی، از نوار مغناطیسی پوشانده شده با ذرات هیدروکسید باریم استفاده کرده‌اند.

این شیوه ذخیره اطلاعات، برای استفاده در رادیوتلسکوپ عظیم الجثه‌ای است که از سال ۲۰۲۴ شروع به کار می‌کند و در هر روز بیش از یک میلیون گیگابایت اطلاعات تولید می‌کند. چیزی که ذخیره سازی آن در سرورهای دارای هارد درایو کار چندان آسانی نیست.

فوجی و آی بی ام اکنون در حال کار بر روی روش‌هایی هستند که بتواند تراکم این کاست‌ها را افزایش داده و ذخیره ۱۰۰ ترابایت اطلاعات در هر کارتریج را امکان‌پذیر نمایند. هرچند که نوارهای کاست چندان بی عیب و نقص نیستند و برای مثال سرعت دستیابی به اطلاعات در آنها کمتر از هارد دیسک است. اما برای آرشیو کردن حجم هنگفتی از اطلاعات مانند آنچه که این تلسکوپ تولید می‌کند، شاید نوار کاست تنها آینده مقرون به صرفه باشد.

منبع: فن‌آوری اطلاعات ایران