Gerdab.IR | گرداب

سازمان ملل اعلام کرد:

کنترل بیشتر کاربران اینترنت برای مبارزه با تروریسم

تاریخ انتشار : ۰۶ آبان ۱۳۹۱

سازمان ملل متحد اعلام کرد که برای کمک به تحقیقات و پیگیری درباره تروریسم، نظارت‌های بیشتری باید روی کاربران اینترنتی صورت بگیرد.

سازمان بین المللبه گزارش گرداب، براساس گزارش منتشر شده توسط دفتر مواد مخدر و جرم سازمان ملل، فقدان چارچوب مورد توافق بین‌المللی برای حفاظت اطلاعات مشکلی برای شبکه های WiFi باز در فرودگاه‌ها، رستوران‌ها و کتابخانه‌ها است.

این گزارش می‌افزاید: تروریسم‌ها به طور فزاینده‌ای به استفاده از شبکه‌های اجتماعی چون فیس‌بوک، توییتر و یوتیوب و دراپ‌باکس روی آورده‌اند تا تبلیغات خود را گسترش دهند.

یوری فدوتوف مدیر اجرایی این دفتر در سازمان ملل، تروریست‌های بالقوه از فناوری ارتباطات پیش رفته استفاده می‌کنند و اغلب برای برقراری ارتباط با مخاطب خود در سطح بین الملل به اینترنت روی می‌آورند تا از گمنامی نسبی برخوردار شده و برای این ارتباط هزینه‌های اندکی پرداخت کنند.

براساس این گزارش، یکی از مشکلات مهمی که در مقابل تمام سازمان‌های اجرای قانون وجود دارد فقدان یک توافق بین المللی برای حفاظت اطلاعات آی اس پی ها (رساننده های خدمات اینترنتی) است.

اروپا اخیرا به یک قانون لازم الاجرای حفاظت اطلاعات رسیده است اما ایالات متحده آمریکا و سایر کشورها از این قانون تبعیت نمی‌کنند.

از سوی دیگر برخی گروه‌ها از تصویب و یا پیشنهاد چنین قوانینی انتقاد کرده‌اند.

سازمان ملل اعلام کرده است که حفظ رکورد ارتباطات از طریق اینترنت چون اطلاعات رد و بدل شده در تالارهای گفتگو و خدمات پیام رسانی فوری و تماس‌های اینترنتی می تواند گام مطلوبی در این رابطه باشد.

دفتر مواد مخدر و جرایم سازمان ملل در سال ۱۹۹۷ با عنوان دفتر کنترل مواد مخدر و پیشگیری از جرایم تأسیس شد و عضو گروه توسعه سازمان ملل است که در سال ۲۰۰۲ تغییر نام داد.

منبع: مهر