Gerdab.IR | گرداب

تاثیر وب بر جهان

تاریخ انتشار : ۱۱ آبان ۱۳۹۱

تیم برنزلی اخیرا لیستی با نام "Web Index" ‌تهیه کرده که به بررسی میزان تاثیر اینترنت در ۲۰ سال گذشته بر کشورها می‌پردازد.

تاثیر وب بر جهانگرداب- تیم برنزلی را همه به عنوان پدر وب‌جهان‌گستر یا "World‌WideWeb"‌ می‌شناسند. وی اخیرا لیستی با نام "Web Index" تهیه کرده که به بررسی میزان تاثیر اینترنت در ۲۰ سال گذشته بر کشورها می‌پردازد. در تولید آن از ده منبع داده‌ای متفاوت از جمله سازمان ملل متحد استفاده شده است.

در این لیست سوئد در رتبه اول قرار دارد و آمریکا و بریتانیا هم دوم و سوم هستند. یمن و مراکش هم در رده‌های نازل لیست (‌۶۰‌و‌۵۰‌) جای گرفته‌اند.

برنزلی می‌گوید این نشان می‌دهد زندگی روزمره مردم تا چه حد تحت تاثیر وجود اینترنت است. البته در این مقایسه نباید به آمارهای اقتصادی توجه کرد و برای مثال داشتن تولید ناخالص داخلی بالا به معنای بالا بودن رتبه در Web Index نیست. به عنوان مثال ژاپن در رتبه ۲۰ لیست جای گرفته و کشور ایتالیا که دچار بحران‌های فراوان اقتصادی است هم بیست و سوم است.

تاثیر وب بر جهان

البته نباید این رده‌بندی را تنها با نگاه مثبت ارزیابی کرد چه بسا جوانانی که وقت و انرژی خود را در شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های بی ارزش تلف می‌کنند و بدین ترتیب فقط رتبه کشور خود را در لیست بالا برده‌اند و هیچ استفاده کاربردی از اینترنت نداشته‌اند. به عنوان مثال کسانی که با گروه‌های هکری چون انانیموس و آنتی‌سک همکاری می‌کنند یا بیشتر وقت خود را در سایت‌های مستهجن تلف می‌کنند در واقع نتوانسته‌اند از این پدیده دنیای مدرن به درستی استفاده کنند.

به عقیده برنزلی سیاستمداران و سران کشورهای مختلف می‌توانند با توجه به اعداد و ارقام این لیست به گسترش استفاده از اینترنت در کشور خود بپردازند و بدانند مردم کشور آن‌ها تا چه حد از این پدیده در زندگی روزمره خود استفاده می‌کنند!

منبع: گویا‌آی‌تی