Gerdab.IR | گرداب

فن‌آوری جدید برای بالا بردن امنیت خطوط فیبر‌ نوری

تاریخ انتشار : ۰۲ آذر ۱۳۹۱

خطوط فیبر نوری با وجود سرعت بالای تبادل اطلاعات و نویزپذیری بسیار پایین از نظر شنود آسیب‌پذیر هستند و هکرها به راحتی با خم کردن کابل و دریافت بخشی از نور داخل فیبر و کدگشایی آن می‌توانند اطلاعات را بازیابی کنند.

فن‌آوری جدید برای بالا بردن امنیت خطوط فیبر‌ نوریبه گزارش گرداب به نقل از روزنامه همشهری، دانشمندان دانشگاه کمبریج و شرکت توشیبا فن‌آوری جدید و ارزانی برای حفظ امنیت خطوط فیبرنوری که شبکه جهانی اینترنت را تشکیل می‌دهند، کشف کرده‌اند.

این تحقیق که به زودی در ژورنال Physical Review X منتشر می‌شود در نتیجه با استفاده از یک سنسورفوتونی، فوتون‌های ضعیفی را از بین یک دسته پالس‌های نوری در داخل فیبر‌های نوری جدا می‌کند و ایجاد کلیدهای امنیتی برای کدگذاری داده در مسافت‌های بالای ۹۰ کیلومتر را امکان پذیر می‌کند.

این نوع کدگذاری در زمینه نگهداری از اطلاعات با ارزش ملی، مالی و هر نوع داده حساس دیگری که در فضای اینترنت تبادل می‌شود کاربرد دارد.

سرعت بالای این نوع کدگذاری امکان شنود در خطوط ارتباطی اینترنت را کاهش می‌دهد و هرگونه نفوذ را به سرعت آشکار می‌کند.

گفتنی‌است خطوط فیبر نوری با وجود سرعت بالای تبادل اطلاعات و نویزپذیری بسیار پایین از نظر شنود آسیب‌پذیر هستند و هکرها به راحتی با خم کردن کابل و دریافت بخشی از نور داخل فیبر و کدگشایی آن می‌توانند اطلاعات را بازیابی کنند.