Gerdab.IR | گرداب

کیت بدافزاری «کول» و تهدید جدّی امنیت کاربران

تاریخ انتشار : ۰۸ آذر ۱۳۹۱

متخصصان امنیت وب به کاربران در مورد انتشار کیت خرابکار تازه‌ای به نام «cool» به طور جدی هشدار داده‌اند.

کیت بدافزاری «کول» و تهدید جدّی امنیت کاربرانبه گزارش گرداب به نقل از فارس، این کیت بدافزاری برای اجرای حملات آن‌لاین قابل استفاده است.

کیت‌های بدافزاری به گونه‌ای طراحی شده‌اند که حتی افراد آماتور هم می‌توانند از آن‌ها برای خرابکاری و سرقت اطلاعات کاربران در فضای مجازی استفاده کنند.

این کیت با سوءاستفاده از آسیب‌های نرم‌افزاری مختلف، بدافزار مورد نظرش را بر روی سیستم‌ها و رایانه‌های مختلف نصب می‌کند. محققان امنیتی می‌گویند "کول" علاوه بر حمله‌های خطرناک بدافزاری کارکردهای پیچیده‌تری هم دارد. از جمله این کارکردها می‌توان به اسکن کردن مرورگرها و سیستم عامل‌ها و شناسایی پلاگین‌های ضعیف و آسیب‌پذیر اشاره کرد.

به گفته محققان امنیتی موسسه "اف – سکیور" کیت "کول" از نظر تکنیک‌های خرابکاری مورد استفاده، روش اجرای حملات و نحوه به‌روز‌کردن خود شباهت زیادی به یک کیت بدافزاری دیگر موسوم به حفره سیاه یا "Blackhole" دارد. مساله‌ای که مقابله با این کیت‌های بدافزاری را دشوار می‌کند به‌روزرسانی مکرر آن‌ها از سوی بدافزار‌نویسان است.

در حالی که عوامل طراحی این کیت‌ها شناسایی نشده‌اند، کارشناسان امنیتی هشدار داده‌اند که کاربران برای مقابله با چنین خطراتی باید ضمن به‌روز نگه‌داشتن نرم‌افزارهای امنیتی همواره تازه‌ترین وصله‌های امنیتی را بر روی رایانه‌هایشان نصب کنند.