Gerdab.IR | گرداب

تحلیل غذا در 1 ثانیه به کمک تلفن‌همراه+عکس

تاریخ انتشار : ۲۸ آذر ۱۳۹۱

دستگاه iTube حساسیت‌ها را با انجام آزمایش‌های رنگ‌سنجی تشخیص می‌دهد. این دستگاه به واسطه رنگ‌کردن شیمیایی حساسیت‌ها در یک محول کار می‌کند و پس از آن غلطت رنگ را تشخیص می‌دهد.

گرداب- محققان دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس اقدام به اختراع دستگاهی کرده‌اند که با متصل شدن به یک تلفن هوشمند، آن را تبدیل به یک حسگر تشخیص حساسیت‌های غذایی می‌کند.

برخی از حساسیت‌های غذایی می‌توانند تهدیدی برای زندگی یک فرد باشند به خصوص این که این فرد کودکی باشد که والدینش هنوز نمی‌دانند ممکن است به چه غذایی حساسیت داشته باشد.

به رغم وجود برچسب‌های غذایی هنوز هم ممکن نیست که برخی درباره مواد مهلک برخی از غذاها و واکنش آن‌ها در بدن برخی از افراد اطلاعات کاملی داشته باشیم.

تحلیل غذا در 1 ثانیه به کمک تلفن‌همراه+عکس

محققان دانشکده مهندسی و علوم کاربردی هنری ساموئلی، دانشگاه لس‌آنجلس در تلاش برای بهبود کارکرد دستگاه‌های تشخیص حساسیتی که درحال حاضر در بازار وجود دارد دستگاهی اختراع کرده اند که آن را "iTube" نامگذاری کرده‌اند. این دستگاه به یک تلفن هوشمند متصل می‌شود و آن را به یک حسگر آلرژی تبدیل می‌کند.

این دستگاه توسط گروهی به ریاست آیدوگان آوزکان استادیار مهندسی الکترونیک و زیست مهندسی دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس تولید شده است. دستگاه iTube به یک تلفن هوشمند متصل می‌شود و حساسیت‌های غذایی را با سطح دقت آزمایشگاهی بررسی کرده و تشخیص می‌دهد.

این دستگاه تنها 40 گرم وزن دارند و می‌تواند حساسیت‌هایی چون بادام زمینی، بادام، تخم مرغ، فندوق و گلوتن را تشخیص دهد.

این در شرایطی است که استفاده از این دستگاه چندان هم ساده نیست و انجام آزمایش‌های آن ممکن است وقت گیر باشد. اما دستگاه iTube می‌تواند تمرکز مواد حساسیت‌زا را در یک ثانیه تشخیص دهد و آماده کردن نمونه‌های آزمایشی و گام‌های بعدی 20 دقیقه طول می‌کشد. بنابراین نمی‌توان از این دستگاه تنها لحظاتی پیش از صرف شام استفاده کرد.

دستگاه iTube حساسیت‌ها را با انجام آزمایش‌های رنگ‌سنجی تشخیص می‌دهد. این دستگاه به واسطه رنگ‌کردن شیمیایی حساسیت‌ها در یک محول کار می‌کند و پس از آن غلطت رنگ را تشخیص می‌دهد.

برای تحلیل یک غذا یک نمونه از غذا گرفته می‌شود و با آب داغ و حلال استخراج کننده در یک لوله آزمایشگاهی مخلوط می‌شود.

پس از این مرحله نمونه فراهم شده با یک سری واکنشگرهای شمیایی مخلوط می‌شود. این نمونه و یک لوله کنترل در دستگاه گذاشته می‌شود و نورهای LED روی آن قرار می‌گیرد، در همین زمان دوربین تلفن‌همراه آن را بررسی کرده و یک برنامه کاربردی که نمونه را با غلظت‌های حساسیت‌زا از قبل تعیین شده مورد مقایسه قرار می‌دهد.

نتیجه این آزمایش می‌گوید که آیا در این ماده غذایی حساسیت وجود دارد یا خیر.

نتایج این آزمایش‌ها با ثبت زمان و مکان در برنامه کاربردی ثبت شده و اطلاعات آن برای سرورهای iTube آپلود می‌شود تا یک پایگاه داده‌ها شخصی حساسیت برای آمارهای تحلیلی وجود داشته باشد.

منبع: مهر