Gerdab.IR | گرداب

چرا در پمپ بنزین نباید با تلفن‌همراه صحبت کرد؟

تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۳۹۱

بارها این موضوع را شنیده‎اید و یا با علایم هشدار در پمپ‎های بنزین و گاز مواجه شده‎اید که با تلفن‌همراه نباید در این محل‎ها تماس برقرار کرد؛ چراکه امواج الکترومغناطیس گوشی تلفن‌همراه به هنگام برقراری تماس، تشدید و پرتوان شده و احتمال انفجار در این مکان‎ها افزایش می‎یابد.

چرا در پمپ بنزین نباید با تلفن‌همراه صحبت کرد؟به گزارش گرداب به نقل از سیتنا، کارشناسان معتقدند هنگام مراجعه به پمپ‌بنزین یا گاز باید تلفن همراه را خاموش کرد و هیچ‎گونه تماسی با آن برقرار نکرد، چرا که استفاده از این دستگاه ارتباطی در این مکان‎ها خطر انفجار را به همراه دارد.

کوچکترین اصطکاک در پمپ‎های بنزین ممکن است باعث بروز حادثه شود؛ چراکه بخار ناشی از بنزین در محل پمپ بنزین خاصیت اشتعال بسیار زیادی دارد.

پمپ بنزین دارای منطقه بندی خاصی است. خطرناکترین منطقه در پمپ بنزین، دهانه باک وسیله نقلیه به هنگام سوخت گیری است و مقدار بسیار کم انرژی تا دو دهم میلی ژول نیز می‎تواند در این منطقه باعث انفجار شود.

این مقدار انرژی حتی می‌تواند از اصطکاک بین دست با موی سر یا لباس و روشن‌شدن گوشی تلفن‌همراه یا برقراری تماس با آن به وجود آید. گوشی‎های تلفن‌همراه ضد انفجار نیستند و با روشن‌شدن صفحه نمایش یا فشردن دکمه‎های آن ممکن است به دلیل نفوذ گاز سوخت، انفجار رخ دهد.

در همین حال احتمال انفجار در این حالت به هنگام سوخت‌گیری بنزین سوپر بسیار بیشتر از سایر موارد است.