Gerdab.IR | گرداب

گرداب/ چهار ایرانی در لیست تغییر‌دهندگان دنیای آی‌تی

تاریخ انتشار : ۲۱ دی ۱۳۹۱

شرکت فوربز هر ساله چندین فهرست از افراد و شرکت‌های برتر جهان را در زمینه‌های گوناگون در دو هفته‌ نامه خود منتشر می‌کند، که در شماره اخیر خود فهرستی از جوانانی که دنیا را تغییر می دهند، منتشر کرده است.

چهار ایرانی در لیست تغییر‌دهندگان دنیای آی‌تیبه گزارش گرداب، شرکت فوربز هر ساله چندین فهرست از افراد و شرکت‌های برتر جهان را در زمینه‌های گوناگون در دو هفته‌ نامه خود منتشر می‌کند، که از میان این فهرست‌ها می‌توان به فوربز 71 (پر‌تاثیرترین افراد در جهان)، فوربز ۲۰۰۰ (۲۰۰۰ شرکت برگزیده جهان)، فوربز ۵۰۰ (فهرست ۵۰۰ شرکت آمریکایی برگزیده) و فهرست قدرت‌مندترین زنان در جهان اشاره کرد.

این نشریه در شماره اخیر خود فهرستی از افراد زیر ۳۰ سال را منتشر کرده است که به گفته این نشریه، دنیا را تغییر خواهند داد.

در این فهرست که با عنوان "۳۰ زیر ۳۰" منتشر شده است، در بخش‌های پانزده‌گانه‌ای چون رسانه، هنر، انرژی، اقتصاد، ورزش، فناوری و مواردی دیگر تقسیم و در هر کدام از این دسته‌ها ۳۰ نفر فرد تأثیرگذار همراه با زندگی‌نامه‌ای کوتاه معرفی کرده است.

در فهرست بخش فناوری نام چهار ایرانی‌تبار زیر ۳۰ سال به چشم می‌خورد.

داریان شیرازی

داریان شیرازی که پدری ایرانی و مادری آمریکایی دارد در حال حاضر ۲۶ ساله است. او از ۱۵ سالگی کار خود را در شرکت eBay آغاز کرد و به سرعت به شرکت فیس‌بوک پیوست. پس از آن با بنیان‌گذاری سایت‌ها و شرکت‌های نوپایی چون Fwix، Fotodunk و iCast در حوزه‌های روزنامه‌نگار شهروندی و شبکه‌های اجتماعی به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کرد.

شرکت او، کلیک Radius Intelligence در حال حاضر یکی از موفق‌ترین سامانه‌های جمع‌آوری اطلاعات کسب‌ و کارهای کوچک است که ساماندهی اطلاعات و به‌روزرسانی بیش از ۲۰ میلیون شرکت کوچک را انجام می‌دهد.
 
بابک پهلوان

او با ۲۹ سال سن، مدیرعامل اجرایی شرکت کلیک Clever Sense است. او به ایجاد برنامه Arthur کمک کرد. یک برنامه ویژه گوشی‌های آیفون که به کاربران برای یافتن غذاخوری‌ها و کافه‌های مورد علاقه‌شان یاری می‌رساند.

او در سال ۲۰۱۱ به گوگل پیوست تا به پیشرفت پروژه Google Place کمک کند. این سرویس گوگل هم برای یافتن مکان‌های مورد علاقه کاربران طراحی شده است.

او در حال حاضر سرپرست نرم‌افزار آمار گوگل یا Google Analytics است.

آرش فردوسی

آرش فردوسی یکی از بنیان‌گذاران سایت کلیک دراپ‌باکس Dropbox است که یک ارائه‌کننده خدمات میزبانی فایل‌ها در وب است و امکان همگاه‌سازی (synchronization)‏ پرونده‌ها روی چند رایانه مختلف یا بین چند کاربر متفاوت را از راه اینترنت فراهم می‌کند. آرش فردوسی شرکت دراپ‌باکس را همراه با یکی دیگر از دانش‌آموختگان دانشگاه ام‌آی‌تی بنیان گذاشت.

پریسا تبریز

 خانم پریسا تبریز در حال حاضر ۲۹ سال دارد و کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاهی در ایالت ایلینوی آمریکا دریافت کرده است.

خانم تبریز که مدیر گروه مهندسی امنیت اطلاعات گوگل است و بهبود امنیت محصولات گوگل را بر عهده دارد.