وای‌فای، 3G و 4G، مضرترین تکنولوژی‌های در دست بشر

وای‌فای، 3G و 4G، مضرترین تکنولوژی‌های در دست بشر
تاریخ انتشار : ۲۱ فروردين ۱۳۹۲

تقریبا هیچ موجود زنده‌ای وجود ندارد که در اطراف این دستگاه‌ها زندگی کند و بتواند از اثرات این امواج بر ساختار سلولی بدنش در امان باشد؛ با ورود تکنولوژی 3G و وای‌فای، آمار بیماری‌های مرتبط با آن‌ها نیز در طی این سال‌ها به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است.

وای‌فای،3G و 4G، مضرترین تکنولوژی‌های در دست بشربه گزارش گرداب، بسیاری از مردم در مورد مضرات استفاده از موبایل و تکنولوژی‌های مرتبط با آن هم‌چون شبکه‌های وایرلس و دستگاه‌های تولید امواج چیزی نمی‌دانند. تقریبا هیچ موجود زنده‌ای وجود ندارد که در اطراف این دستگاه‌ها زندگی کند و بتواند از اثرات این امواج بر ساختار سلولی بدنش در امان باشد.

در کلّ جهان تنها تعداد کمی از کشورهای اروپایی هستند که با جلوگیری از خانه‌سازی در اطراف این فرستنده و گیرنده‌ها مخالفت می‌کنند و یا با زدن برچسب‌های آگاهی بخشی بر روی بسته‌بندی دستگاه تلفن همراه کاربر خود را از مضرات این تکنولوژی‌ها آگاه می‌کنند.

 به طور مثال در فرانسه به هیچ یک از کودکان زیر 15 سال اجازه داده نمی‌شود که از فناوری‌های مرتبط با موبایل استفاده کنند. همچنین اتحادیه اروپا لایحه‌ای را به تصویب رسانده است که به موجب آن بایستی از آوردن گوشی‌همراه به مدارس جلوگیری شود و به هیچ‌وجه نباید در مدارس از اینترنت وایرلس استفاده شود.

در سال 2012 در اروپا تحقیقی بر روی خون و بزاق دهان افرادی که در معرض این دستگاه‌ها قرار دارند صورت گرفت و نتایج آن این‌چنین نشان داد که، یک نفر از هر سه نفر این افراد در معرض تابش بیش از حد بوده‌اند. در سال 2002 در تحقیق دیگر که بر روی 300 مورد از بیماران صورت گرفته بود، چنین مشخص شده بود که ریشه 138 مورد از بیماری‌های مختلف این افراد، قرار گرفتن در معرض امواج رادیویی و تابش‌ها بوده است.

نکته جالب توجه این‌جاست که با ورود تکنولوژی 3G و وای‌فای، آمار این بیماری‌ها در طی این سال‌ها به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است. اما سوال اساسی‌ای که بایستی از خود بپرسیم این است که با آمدن 4G و شبکه‌های موبایلی LTE چه بر سر بشر خواهد آمد؟

نتایج آزمایش خون افراد یاد شده در تحقیق اول نشان داده‌است که این امواج باعث ناهماهنگی ضربان قلب افراد شده است، نتایج ام‌آر‌آی این بیماران نیز نشان داده است که تغییرات سلولی مغز و بالا رفتن دمای پوست نیز از دیگر عوارض این امواج بوده‌ است.

 در یک آزمایش تعدادی زیادی پلانکتون را در معرض امواج وای‌فای، 3G و 4G قرار دادند؛ این پلانکتون‌ها در طی چند روز، یا کاملا از بین رفتند و یا تغییر شکل داده و جهش‌یافته شدند. امواج وای‌فای در طول 96 ساعت، 3G حدود 72 ساعت و 4G در طی 48 ساعت باعث پدید آمدن این اتفاقات شده بودند.

البته جای خوشحالی است که بدن انسان به نسبت جانوران مقاوم‌تر است و قابلیت تطابق با شرایط جدید را دارد؛ این تطبیق‌پذیری در طول روز برای انسان راحت‌تر است. بر طبق ساعت بیولوژیک بدن؛ شب، زمانی است که این تطبیق‌پذیری به کمترین میزان خود می‌رسد و بدن آسیب‌پذیری بیش‌تری در مقابل امواج غیر یونیزه دارد.

حال شما دقت کنید؛ امروزه وجود وسایلی همچون تشک‌های الکترونیکی، ساعت‌های رادیویی، تلفن‌های دیجیتال بی‌سیم، تبلت، وای‌فای 24 ساعته در هفت روز هفته و گوشی‌هایی که در طول شب همواره در کنارمان قرار دارند، چه اثراتی می‌توانند بر رو بدن بگذارند. نکته این‌جاست که همگی این وسایل در همسایگی ما نیز وجود دارد و گاهی چندین دستگاه از هرکدام از این‌ها در بعضی خانه‌های مجاورمان یافت می‌شوند.

علاوه بر این نباید فراموش کنیم که برج‌های فرستنده‌ای که بر روی سقف خانه‌ها مستقر می‌شوند بیشترین مضرات را برای صاحبان آن خانه، خصوصا کودکان دارند. سال‌ها پیش‌، دولتمردان کشورهای اروپایی و غربی فشار زیادی را بر شرکت‌های نصب تجهیزات ارتباطی وارد می‌کردند که این حریم‌ها حفظ شوند. حریم 100 متری از انواع وسایل فرستنده امواج رادیویی، اصلی بود که پیش‌تر در این کشورها رعایت می‌شد ولی با وجود این همه وسایل ارتباطی رادیویی دیگر حتی این کشورها نیز به این اصل پایبند نیستند.

چه‌باید کرد؟

تا جایی که می‌توانید کمتر از گوشی‌همراه خود تماس بگیرید و اگر نیاز به برقراری تماس داشتید، تا ضرورت ایجاد نشده از تلفن‌های خطی (سیمی) استفاده کنید. یک تکه آهن ربا در مجاورت سیم تلفن خود قرار دهید و یا یک گره کوچک در سیم تلفن خود بیاندازید که از اثر امواج تا حدودی کاسته شود. هیچ‌گاه درون ماشین از گوشی‌همراه خود استفاده نکنید.

دستگاه‌های دارای تکنولوژی بلوتوث، وای‌فای و 3G خود را زمانی که به آن‌ها نیاز ندارید خاموش کنید و سعی کنید تا جایی که امکان دارد از تکنولوژی 3G کمتر برای اتصال به اینترنت استفاده کنید و تا حد امکان دستگاه تلفن همراه خود را از بدنتان دور نگه دارید.

در دستگاه‌هایی همچون پرینتر و لپ‌تاپ که قابلیت ارتباط بی‌سیم و با سیم را دارا هستند، سعی کنید تا حد امکان از بلوتوث و وای‌فای استفاده نکنید و ارتباطتان را از طریق سیم برقرار کنید و به یاد داشته باشید که روتر خود را در طول شب خاموش نگه‌دارید. اگر مالک خودرویی هستید که مجهز به بلوتوث هست، همواره به یاد داشته باشید که آن‌را خاموش کنید و هیچ‌گاه از گیرنده بلوتوثی که بر روی گوش قرار می‌گیرد، استفاده نکنید. هرگز از مایکروویو برای گم‌کردن غذای خود و علی‌الخصوص کودکانتان استفاده نکنید.

رختخواب، مهم‌ترین مکان برای مراقبت!

بدن بایستی در طول شب استراحت نموده و نسبت به روز امواج محرک کم‌تری را دریافت کند. یک فرد معمولی در طول شب حساسیت بیشتری به این امواج دارد و 200 تا 400 برابر آسیب‌پذیرتر است. همواره مطمئن شوید که در مجاورت تختخواب شما و کودکانتان هیچ‌گونه وسیله الکتریکی‌ همچون ساعت رادیویی وجود نداشته باشد و در صورت نیاز، از ساعت‌های باتری‌دار استفاده کنید.

آن‌چنان که تبلیغ می‌شود، محصولاتی وجود دارند که این امواج رادیویی را از بدن انسان دور می‌کنند ولی آزمایشات نشان داده است که حذف کامل این امواج از بدن، امری غیرقابل تصور است. البته محصولات طبیعی و شیمیایی وجود دارند که خوردن آن‌ها باعث می‌شود که بدن راحت‌تر با این مشکل کنار بیاید. این مقاله تنها گوشه‌ای از مشکلات بیولوژیکی تکنولوژِ‌های رادیویی جدید را نشان داده، مشکلات امنیتی و اجتماعی این تکنولوژی‌ها نیز در جای خود از اهمیت بالایی برخوردار است.

امّا آن‌چه از همه مهم‌تر می‌باشد، این نکته است که پیش از استفاده از تکنولوژی‌های جدید همواره مشکلات امنیتی و بیولوژیکی آن را کاملا بررسی کنیم و سپس با داشتن آگاهی کافی به سمت آن برویم.