Gerdab.IR | گرداب

انتقادهای تند یک فعال رسانه‌ای اروپایی به سیاست‌های گوگل

تاریخ انتشار : ۳۰ فروردين ۱۳۹۳

مدیر مسئول چند روزنامه بزرگ اروپایی گوگل را به سوء استفاده از موقعیت انحصاری خود در بازار دیجیتال متهم کرد.

به گزارش گرداب و به نقل از فارس، ماتیاس دافنر، مردی که گرداننده برخی از پرفروش‌ترین روزنامه‌های اروپاست با انتشار نامه‌ای انتقادی اتهامات تندی را علیه شرکت گوگل وارد کرده است.

دافنر در این نامه نوشته که گوگل با جنجال فراوان در حال ایجاد یک ابردولت دیجیتال است و با این کار خود آینده اروپا را تهدید می‌کند.

دافنر که مدیر مسئول چندین روزنامه بزرگ اروپایی است گوگل را به سوءاستفاده از موقعیت انحصاری خود در بازار دیجیتال متهم کرده است. او نوشته که گوگل، نظامی تبعیض آمیز را اداره می‌کند که علیه رقبای این شرکت عمل کرده و آن‌ها را در دسته‌بندی این موتور جستجو در رتبه‌هایی پایین نمایش می‌دهد.

به نوشته وی فلسفه نظام انحصارطلبانه گوگل این است: «اگر نمی‌خواهید به کارتان پایان دهیم، بهتر است پول خرج کنید.»

دافنر از این‌که وی و دیگر همکاران اروپاییش به گوگل وابسته هستند و این شرکت می‌تواند از طریق سایت‌های روزنامه‌های آن‌ها ترافیک زیادی را به خود اختصاص دهد اظهار نارضایتی کرده‌اند. او هم‌چنین در مورد برنامه‌های آتی گوگل اظهار نگرانی کرده است.

در بخش دیگری از این نامه آمده است: عملکرد گوگل ما را نگران زندگی حرفه‌ای و خصوصی‌مان می‌کند. زیرا در خانه، اتومبیل، مراکز درمانی و در دنیای رباتیک حضور دارد. گوگل ارزش‌های ما، انسانیت ما، جامعه ما و جهان را و به خصوص آینده اروپا را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به گفته دافنر، لری پیج مدیر عامل گوگل در رویای ایجاد جهانی است که در آن هیچ قانونی در زمینه حفاظت از داده‌های شخصی وجود نداشته باشد و هیچ احساس مسئولیت دموکراتیکی نیز در کار نباشد. وی تصریح کرده که انتقاد از گوگل به معنای انتقاد از اینترنت نیست.