Gerdab.IR | گرداب

پسوند مخصوص برای سایت‌های مستهجن

تاریخ انتشار : ۱۴ تير ۱۳۸۹

سازمان تخصیص دهنده نام ها و شماره های اینترنت (ICANN) که مسئول نظارت بر ایجاد و توزیع آدرس های اینترنتی در سراسر جهان است، سرانجام در نشستی با ایجاد نام دامنه تریپل اکس (XXX) برای سایت های هرزه نگار، موافقت کرد.

سازمان (ICANN) که با مجمعی جهانی، تحت نظارت دولت امریکا فعالیت می کند، سرانجام به این نتیجه رسید که برای حفظ بی طرفی در رسیدگی به تقاضای نام های دامنه جدید، باید این پسوند را ایجاد کرده و به وب سایت های هرزه نگاری  امکان دهد به صورت داوطلبانه برای داشتن آن تقاضا کنند.

به گزارش گزارش گرداب به نقل از ایسنا، صاحب شرکت ICM Registry قصد دارد برای حق ثبت هر آدرس اینترنتی که به پسوند تریپل ایکس ختم می‌شود، 60 دلار دریافت کند.

انتظار می‌رود صاحب شرکتی که حق فروش دامنه عمومی جدید تریپل ایکس را به دست آورده از فروش سالانه آن به سایت‌های هرزه‌نگاری 200 میلیون دلار کسب کند.

این شرکت آمریکایی که تقاضایش برای ثبت تریپل ایکس در سال‌های اخیر مکررا از سوی آیکان رد شده بود، پیش از تصویب این دامنه 110 هزار تقاضا برای ثبت آن دریافت کرده بود.

هرزه‌نگاری آنلاین صنعت وسیعی شده است؛ آمارهای رسمی نشان می‌دهد هر ثانیه بیش از سه هزار دلار بر روی هرزه نگاری اینترنتی صرف می‌شود. با وجود 370 میلیون وب سایت هرزه‌نگاری در اینترنت، تریپل ایکس ممکن است همانند com. به یکی از بزرگ‌ترین نام‌های دامنه تبدیل شود.

این دامنه ابتدا در سال 2005 تایید شد اما سازمان‌های دولتی از جمله دولت آمریکا مخالف این دامنه بوده و آیکان - سازمان تخصیص دهنده نام‌ها و شماره‌های اینترنتی - از آن زمان این پیشنهاد را در موقعیت‌های مختلف رد کرده بود اما سرانجام به‌منظور حفظ اصل بی‌طرفی در رسیدگی به تخصیص نام‌های دامنه، در نشست اخیری با ایجاد این نام دامنه عمومی موافقت کرد.