Gerdab.IR | گرداب

جمعی از طلاب قم طی بیانیه‌ای اعلام کردند/

آینده فضای مجازی کشور نباید به اراده صهیونیست‌ها واگذار شود

تاریخ انتشار : ۲۷ مهر ۱۳۹۳

بسیج طلاب و روحانیون قم در نامه‌ای به وزیر ارتباطات و فناوری اعلام کرد: وقتش رسیده تا در قالب شبکه ملی اطلاعات، نوعی پیشرفته از اینترنت ملی را داشته باشیم و آینده فضای مجازی را به اراده اربابان صهیونیست رسانه‌ای وا نگذاریم.

به گزارش گرداب و به نقل از فارس، جمعی از طلاب و روحانیون قم در نامه ای سرگشاده، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را مورد خطاب قرار دادند.

متن نامه سرگشاده بسیج طلاب و روحانیون قم به وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات به این شرح است:‌

بسم‌الله الرحمن الرحیم
امروز، تاثیر رسانه‌‌ها، تلویزیون‌‌ها، هنرها، این شبکه‌‌های عظیم اطلاع‌رسانی، اینترنتی و... از سلاح، موشک و بمب اتم بیشتر است. روزبه روز هم دارند این میدان را گسترش می‌دهند. (امام خامنه‌ای مدظله العالی)

وزیر محترم ارتباطات و فناوری ارتباطات جناب آقای واعظی؛
با سلام و احترام
امروزه دیگر استعمار، نیازی به درنوردیدن دریاها و اقیانوس‌‌ها و صرف کردن هزینه‌های گزاف برای گسترش و نقل و انتقال به مستعمرات خویش ندارد، چرا که انقلاب صنعتی در غرب با ابزارهای دستی خداحافظی کرد و به تکنولوژی‌های نوین خیرمقدم گفت و اکنون پاگشای نسل جدیدی است که نه برای استعمار خاک‌ها بلکه برای استثمار مغزها و اندیشه‌‌هاست که خود حیله‌ای است از جانب شیطان بزرگ.

ماهیت و خوی استعمارگری اکنون دیگر رنگ و لعاب علمی به خود گرفته است و دنیای استعمار که دیروز ادعا می‌کرد آفتاب در سرزمینش غروب نمی‌کند، امروز با پخش برنامه‌های مستهجن ماهواره‌ای و صنعت فساد و فحشا و توسعه شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک، توییتر و یوتیوب هنوز هم این ادعا را در گوش جهانیان نجوا می‌کند با این تفاوت که این سلطه بس شوم‌تر از روش استعمار سنتی است، چرا که با به‌دست گرفتن اندیشه افراد نه تنها بر خاک آنان بلکه بر تمام ثروت‌های مادی و معنوی آنان تسلط دارد.

هجمه‌ نوین استعماری چندان هم در مجامع جهانی بی‌پاسخ نماند و در برخی از کشورها با روشن شدن ابعاد پیچیده امنیتی و مادی، با موانع جدی و مقاومت دولت‌ها و ملت‌ها روبه‌رو شد. تا آنجا که این کشورها به این نتیجه رسیدند که تنها راه مقابله با این سوءاستفاده‌ شوم، تأسیس زیرساخت‌ها و شبکه‌های ارتباطی داخلی و ملی است و این نتیجه و راهکار، پاسخی به طراحان سبک نوین استعمار بود و در بعضی کشورها تنها همین جنبه مادی و پیشرفت ارتباطی انگیزه کافی برای این اقدام بوده است.

این در حالی است که در کشور ما نیز متخصصین دلسوز این حیطه بیکار ننشسته و بسیار سریع و هوشمندانه، از چندین سال قبل به این نکته و راهکار آن دست‌یافته و راه برون‌رفت از این توطئه را نیز طراحی کرده و آفات این معضل بزرگ را به صورتی کاملاً هوشیارانه به مسئولین ذی‌ربط انتقال دادند و تا حد قانع کردن مسئولین مربوطه برای گنجاندن این راهکار به صورت قانون در برنامه پنجم توسعه پیش رفتند.

حال دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که مسئولیت اجرای قانون و پیشرفت و تهیه زیرساخت اینترنت ملی را بر عهده دارد در اقدامی غیرقانونی مجوزی صادر می‌کند (بخوانید می‌فروشد!) که بیشتر از آنکه خدمتی به مردم باشد راهی است هموار برای هرزه پراکنی‌های دشمن و بیش از اینکه اهرمی برای پیشرفت کشور باشد، بازگشتی ذلت‌بار به وابستگی است. از طرف دیگر طبق قانون مرجع تصمیم‌گیری در فضای مجازی شورای عالی مجازی است و طبق بیان دبیر این شورا، مجوزی در خصوص ارائه نسل سوم و چهارم اینترنت صادر نشده است.

سئوال این است که جناب آقای وزیر، با کدامین مجوز اقدام به اجرای نسل سه و چهار فرمودید؟! در تبیین و تحلیل اتفاقاتی که در پس پرده این دهکده جهانی رخ می‌دهد همین بس که پیمانکار سابق سازمان جاسوسی سیا در افشاگری‌های خویش سندی ارائه کرد که طبق آن حجم جاسوسی آمریکا از کاربران ایرانی تنها در یک ماه، 14 میلیارد داده اطلاعاتی و یک میلیارد و 700میلیون مکالمه تلفنی بوده است.

آیا این اخبار یک زلزله‌ اطلاعاتی - امنیتی نیست؟! آیا راهی برای جلوگیری از این تجاوز نامرئی دشمن در پیش روی شما نیست؟! چگونه به جای اینکه چاره‌ای برای این معضل مطرح شود، راه تجاوز دشمن هموارتر می‌شود؟ اینترنت یکی از ابزارهایی است که در خدمت سیاست‌های غرب قرار گرفته و حتی در کشور ایالات‌متحده آمریکا که طراح اصلی آن نیز بوده است، با تزریق افکار ضد اخلاقی و بی بند و باری بی‌حد و حصر در این فضا، بنیان‌های خانواده دچار فروپاشی عظیمی شده تا آنجا که دیگر اثری از خانواده وجود ندارد!

بنابراین در همین کشور و بسیاری از کشورهای دیگر برای حفظ کودکان و خانواده‌ها از معایب و مضرات اینترنت، بسترهایی را با عنوان اینترنت کودکان، اینترنت سبز یا اینترنت خانواده فراهم کرده‌اند. در همین راستا مراجع عظام تقلید، علما، اساتید دانشگاه و کارشناسان خبره در امور تربیت و خانواده، آسیب‌های مدیریت نکردن اطلاعات و عدم بسترسازی برای حضور کاربران میلیونی فضای مجازی را - که با ارائه اینترنت نسل 3 و 4، دامنه کاربران آن از جوانان و نوجوانان حتی به کودکان نیز کشیده می‌شود- بارها گوشزد کرده‌اند.

حال سئوال اینجاست که این دلسوزان و خانواده‌های جوانان و نوجوانان حق ندارند نگران فرزندان این ملت باشند؟! چرا به این هشدارهای دلسوزانه توجه نکرده‌اید و بدون بسترسازی مناسب، دست به اقدام عجولانه زدید؟! مگر به فرموده امام امت حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای امسال سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی  اعلام نشد؟ آیا اینگونه این راهبرد را به اجرا در آوردید؟ آیا این یک خودکشی فرهنگی نیست؟

طبق نظر کارشناسان داخلی و خارجی و همچنین تجربه کشورهای پیشگام در عرصه فناوری اطلاعات، بهترین پاسخ به این نیازها، شبکه ملی اطلاعات است که بحمدالله تدارکات قانونی آن نیز در برنامه پنجم توسعه صورت پذیرفته و راه را برای اجرای هرچه بهتر و سریع‌تر آن توسط دولت هموار کرده است.

چرا اراده‌ای جدی در اجرای این سند بالادستی، وجود ندارد تا مردم از اینترنت ارزان، امن و با سرعتی بسیار بالاتر از اینترنت فعلی بهره‌مند شوند؟! از طرفی با احداث این پروژه امکان اشتغال چند صد هزار نفری و جلوگیری از خروج ارز صورت می‌گیرد. چه انگیزه‌ای مانع از انجام این پروژه شده است؟

سرعت، قیمت و کیفیت اینترنت به تصریح کارشناسان باتجربه و دلسوز، در شأن ملت ایران نیست و توانایی‌های کشور بسیار بیش از سطح موجود در ارائه خدمات اینترنتی است. اینترنتی که هم‌اکنون به کاربران آن در داخل کشور ارائه می‌شود، اینترنتی است با قیمت‌های چند صد برابری نسبت به اینترنت دیگر کشورها و سرعتی ملال‌آور که وقت بسیاری از کاربران خود را به هدر می‌دهد.

نیک می‌دانیم پیشرفت با توسعه‌ وابستگی و خرید بیش از پیش از خارج و واردات صورت نمی‌گیرد. حال سئوال این است تا کی می‌توان وابسته بود؟ آیا باید همواره منتظر توسعه‌ نسل‌های بعدی ارتباطات به دست دیگران بود تا در صورت امکان! آن را بدون در نظر گرفتن تبعات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی از بیگانگان خرید و به کشور وارد کرد؟

چرا به جای اینکه زیرساخت‌ها برای اجرای این طرح آماده شود و به تلاش برای پیشرفت در این حوزه با اعتماد به نسل جوان و متعهد و متخصص و اجرای قانون اقدام شود، به خرید پهنای باند و توزیع آن در داخل کشور به اسم پیشرفت بسنده شده است؟!

این در حالی است که کشور در اینترنت تحریم بوده و هست و بالاجبار پهنای باند را به واسطه همسایگان تهیه می‌کنیم در نتیجه باید نگران وابستگی به چندین کشور همسایه بود و از طرفی هم به دلیل همین واردات و وابستگی به دشمن! باید نگران حذف دامین «ir» بود که زمزمه‌ها از حذف هویت ایرانی سایت‌های کشور، توسط آمریکا شنیده می‌شود. باید بدانیم اسلام عزیز نه تنها پیشرفت را جایز می‌داند بلکه آن را بر مسلمین واجب کرده است و آنچه در اسلام مذموم شمرده می‌شود عقب‌افتادگی در این فناوری‌ها و وابستگی به بیگانگان است.

کوتاه سخن آنکه هرگاه اراده کردیم تا در عرصه‌های گوناگون وابستگی را قطع کنیم موفق شدیم و توفیقمان خار چشم دشمنان شد. اراده کردیم تا مستقل شویم و در 22 بهمن 57 جشن استقلال گرفتیم، اراده کردیم عزیز باشیم و 8 سال قهرمانانه مقابل صدام ملعون و همه اعوانش ایستادیم، اراده کردیم که خریدار علم نباشیم، سال‌هاست که متخصصین ایرانی زبانزد دنیا شده‌اند، اراده کردیم کام آمریکا و غربیان را تلخ کنیم و قهقهه‌ مستانه‌شان را به سخره بگیریم اورانیوم با غنای 20 درصد تولید کردیم و اراده کردیم آسمان را بشکافیم و توانستیم و به فضا گام نهادیم و همچنین است در عرصه‌های مختلف دیگر.

حال وقتش رسیده تا اراده کنیم در  قالب شبکه ملی اطلاعات، نوعی پیشرفته از اینترنت ملی را داشته باشیم و ان‌ شاء الله می‌توانیم و حاشا که طلبه بسیجی در پیگیری این مطالبه به حق ملت مسلمان ایران در مسیر پیشرفت عقب بنشیند و به نسخه‌های وارداتی دست چندم آمریکا در فضای مجازی رضایت دهد و آینده فضای مجازی را به اراده اربابان صهیونیست رسانه‌ای وا گذارد.

ان شاء الله و بعون الله تعالی
مرکز بسیج طلاب و روحانیون استان قم