Gerdab.IR | گرداب

اعتراض مردم آمریکا به قتل جوان سیاهپوست توسط پلیس

تاریخ انتشار : ۲۰ تير ۱۳۸۹

صدها تن از مردم واشنگتن به جمع معترضان شهر اوکلند در ایالت کالیفرنیا پیوستند و اعتراض شدید خود را در خصوص قتل نژادپرستانه جوان سیاهپوست توسط پلیس سفید پوست فریاد زدند.

به گزارش گرداب به نقل از خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، صدها تن از مردم واشنگتن نیز به جمع معترضان شهر اوکلند در ایالت کالیفرنیا پیوستند و اعتراض شدید خود را در خصوص قتل نژادپرستانه جوان سیاهپوست توسط پلیس سفید پوست اعلام کردند.

این جوان سیاهپوست غیرمسلح در ایستگاه قطار توسط پلیس کشته شد.

واقعه مشابهی سال 1992 در لس آنجلس کالیفرنیا روی داد. در جریان آن واقعه یک افسر پلیس سفید پوست موتور سوار سیاهپوستی را از موتورش به زیر کشیده و آنقدر او را مورد ضرب و جرح قرار داد تا مرد.

اکنون نیز پس از آنکه دادگاه لس آنجلس، "جونز مسرل" افسر پلیسی را که جوان سیاهپوست را در ایستگاه قطار کشت به قتل غیرعمد متهم کرد, تظاهرکنندگان خشمگین به خیابان ریختند.

"آلهاندرو مایر"، سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا گفت: بخش حقوق مدنی وزارت دادگستری همراه با دفتر دادستانی آمریکا در سانفرانسیسکو و پلیس فدرال می‌خواهند موضوع را دوباره بررسی کنند.

به گزارش رسانه های آمریکایی، معترضان خشمگین از پنجشنبه شب به وقت محلی در برخی از شهرها از جمله اوکلند و لس آنجلس به سبب قتل این سیاهپوست که آن را حرکتی نژادپرستانه می دانند دست به تظاهرات اعتراض آمیز زده اند.

در همین حال ایرنا از نیویورک خبر داد که پلیس گفته است که معترضان به ده‌ها فروشگاه خسارات بسیاری وارد کرده اند.

تظاهر کنندگان خشمگین علاوه بر آن پنجره‌های بانکی را شکسته و چندین سطل زباله عمومی را به آتش کشیده و وسیله آتش زایی در نزدیکی اداره پلیس کار گذاشتند که خسارتی به بار نیاورد.

پلیس تاکنون 83 نفر را به اتهام خرابکاری، سرپیچی از فرمان‌ها در خصوص متفرق شدن و بی احترامی به افسران پلیس دستگیر کرده است.

مسرل، افسر پلیس 28 ساله در جلسه دادگاه گفت: وقتی اوسکار گرنت 22 ساله از فرمان وی سرپیچی کرد خشمگین شد و ناخواسته به وی شلیک کرده است.
وی تاکید کرد که اول قصد نداشته دست به اسلحه ببرد و فقط می‌خواسته از باتون خود استفاده کند.
پس از آن نیز هیات منصفه رای بر این داد که مسرل قصد کشتن گرنت را نداشت ولی رفتاری که انجام داده نیز جنایت محسوب می‌شود.

به موجب همین رای مسرل محکوم به دو تا چهار سال می‌شود و امکان دارد قاضی 10 سال دیگر را به این زمان بیافزاید زیرا سلاح گرم بکار برده شده بود.

منبع: شبکه ایران