Gerdab.IR | گرداب

تسنیم گزارش می‌دهد/

پرده‌ای دیگر از تعویق در برگزاری جلسات شورای‌عالی فضای مجازی

تاریخ انتشار : ۰۵ آبان ۱۳۹۳

عدم‌تمایل برخی مسئولان برای مسدودسازی شبکه‌های مجازی و اجتماعی معاند و تأکید اکثریت اعضای شورای‌عالی فضای مجازی بر انجام این کار، یکی از دلایل اصلی به تعویق افتادن جلسات این شورا شده است

به گزارش گرداب و به نقل از تسنیم، پایان یافتن مهلت قوه قضائیه به وزارت ارتباطات در راستای مسدودسازی محتوای مجرمانه شبکه‌های اجتماعی که موجب ارتکاب انواع جرائم علیه عفت، اخلاق اسلامی و امنیت عمومی و همچنین اهانت به بنیان‌گذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) شده‌اند در حالی به موعد زمانی یک هفته نزدیک می‌شود که هیچ اقدام عملی در این رابطه به چشم نمی‌خورد.

گذشته از اینکه شرکت تابعه وزارت ارتباطات، تفاهم‌نامه‌ای را برای هوشمندسازی فیلترینگ شبکه‌های مجازی تا خرداد سال آینده با پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات امضا کرد که هیچ تناسبی با ضرب‌الاجل قوه قضائیه نداشت.

ضمناً، پیش از اینکه وزارت ارتباطات اقدام به امضای تفاهم‌نامه‌ای برای استارت کار پژوهشی کند که سرانجام آن هم مشخص نیست، مرکز ملی فضای مجازی ۷ مهرماه اعلام کرد که بهره‌برداری از اولین نرم‌افزار فیلترینگ هوشمند کشور با حمایت این مرکز شروع شده است، در واقع وزارت ارتباطات هم می‌توانست از چنین طرحی حمایت کند.

عملاً با چنین رفتاری می‌توان به عدم‌تمایل دولت برای پیاده‌سازی فیلترینگ هوشمند و پالایش محتوای غیرمناسب شبکه‌های اجتماعی پی برد؛ از سویی دیگر بسیاری از کارشناسان خارج از چارچوب وزارت ارتباطات معتقدند که اجرای چنین پروژه‌ای خارج از توانمندی این وزارتخانه است و از این جهت اجرای آن همواره به آینده موکول می‌شود.

با توجه به اینکه پیش از این نیز گفته می‌شد تأخیر در برگزاری جلسات شورای‌عالی فضای مجازی به‌دلیل این است که دولت رغبتی برای مقابله دغدغه‌مند با هجمه‌های اعضای حقیقی و حقوقی فضای مجازی ندارد، با توجه به اتخاذ چنین رویکردی در وزارت ارتباطات می‌توان به صحت آن پی برد.

در شرایطی که برگزاری جلسات شورای‌عالی فضای مجازی بیش از چهار ماه است برگزار نشده و انتقادات بسیاری از سوی کارشناسان این حوزه و اعضای حقیقی و حقوقی آن بر این کوتاهی وارد شده است، ظاهراً دولت همچنان رغبتی به برگزاری جلسات این شورا ندارد.

اخیراً رئیس جمهور در دیدار با نخبگان و برگزیدگان استان زنجان با بیان اینکه جهان به‌سرعت به‌سوی تغییر و تحول پیش می‌رود، گفته است: بسیار مهم است که در جامعه امروز زندگی کنیم اما نگاهمان به فردا باشد و از توشه‌های دیروز بهره بگیریم ولی برای فردای جامعه‌ تلاش کنیم.

وی با اشاره به گسترش ارتباطات و شبکه‌های ارتباطی در جهان، عنوان کرد: هیچ‌چیز نمی‌تواند ارتباطات در دنیای امروز را محدود کند.

روحانی وجود فاصله و جدایی را سرلوحه همه مشکلات جامعه دانست و گفت: تا زمانی که این مشکل حل نشود، حرکت به‌سمت توسعه کند خواهد بود، هنوز در جامعه با هم قهریم و به‌بهانه‌های مختلف از هم جدا شده‌ایم، راه‌حل غلبه بر این شرایط آن است که همه با هم گفت‌وگو و تعامل داشته باشیم.

حال می‌توان رویکرد دولت در ارتباط با محدودسازی محتوای نامناسب شبکه‌های مجازی را یافت. رئیس کابینه یازدهم معتقد است که هیچ‌چیز نمی‌تواند ارتباطات در دنیای امروز را محدود کند.

با این حساب پروژه فیلترینگ هوشمند در دست شرکت ارتباطات زیرساخت هم راه به جایی نخواهد برد و سال آینده نیز وضع به‌شکل فعلی خواهد بود یا شاید مسئولین بار دیگر تقاضای یک سال زمان برای رسیدگی به هوشمندسازی پالایش کنند که امری دور از ذهن نیست.

قطعاً یکی از دلایلی که جلسه شورای‌عالی فضای مجازی شنبه هفته گذشته علی‌رغم اطلاع‌رسانی گسترده باز هم به زمان دیگری موکول شد، نزدیکی به پایان موعد در نظر گرفته شده توسط قوه قضائیه برای فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی بود که دولت قادر به فیلترسازی محتوای مجرمانه آنها نیست.