Gerdab.IR | گرداب

وزیر ارتباطات:

اسم ویروس «رین» را نشنیده‌ام

تاریخ انتشار : ۰۶ آذر ۱۳۹۳

برخی رسانه‌های بین‌الملل طی روزهای گذشته از طراحی ویروسی جدید به نام «رین» خبر داده و برخی کشورهای خاورمیانه از جمله ایران را هدف احتمالی این ویروس اعلام کرده‌اند. اما وزیر ارتباطات اظهار کرد که تا به حال اسمی از این ویروس که وارد کشور شده باشد نشنیده است.

به گزارش گرداب و به نقل از ایسنا، محمود واعظی در پاسخ به سوالی که درباره طراحی ویروس جدید برای حمله به شبکه‌های مخابراتی و اینترنتی ایران مطرح شده بود، اظهار کرد: بیش از یک سال است که ما با جدیت بر روی امنیت شبکه و صیانت از آن تمرکز کرده‌ایم و چند ماه پیش نیز در زمان نام نویسی برای طرح هدفمندی یارانه‌ها مراحل آزمایشی طرح SOC که به منظور صیانت از امنیت شبکه کشور طراحی شده را مورد بهره برداری قرار دادیم.

وی ادامه داد: پیش‌تر نیز در زمان نام نویسی برای هدفمندی‌ یارانه‌ها هکرهای متعددی در تلاش بودند که این سیستم را از کار بیندازند اکنون هم در طول روز گزارش‌های متعددی ازحملات هکرها به ما ارائه می‌شود اما به هر حال تلاش‌های خوبی در این زمینه شده و به خصوص از طریق SOC امنیت شبکه به خوبی مورد صیانت قرار می گیرد.

واعظی در پاسخ به این سوال که با این وجود تاکنون آماری درباره حملات اینترنتی ارائه نشده، توضیح داد: در این زمینه سوالی از ما پرسیده نشد تا درباره آن صحبتی مطرح شود. رقم حملات بسیار بالا و بالاتر از چند هزار حمله در روز است و حتی مشخص است که این حملات از سوی چه کشورهایی صورت می گیرد؛ اکنون برخی کشورها که دشمنی بیشتری با ایران دارند حملات به نسبت بیشتری را نیز نسبت به شبکه ما صورت می‌دهند.

وی ادامه داد: این که کدام حمله از سوی کدام کشور صورت گرفته امری قابل تشخیص است و حتی می توان مشخص کرد که این حملات از طریق اشخاص صورت می‌گیرد یا در آنها سیستم‌های امنیتی و دولتی دست دارند.

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات همچنین عنوان کرد: طی مدت گذشته همکاران ما موضوعات متنوعی برای توسعه داشته‌اند و شاید به همین دلیل بود که ما به صحبت به مواردی مانند حمله هکرها نپرداخته‌ایم چراکه فکر می‌کنم برای مردم هم چندان خوشایند نباشد که دائم با این آمارها نگرانی ایجاد شود. به هر حال وظیفه ما صیانت از شبکه است و ما این کار را انجام خواهیم داد. حتی آمادگی داریم برای بانک‌ها و مراکز دیگر سیستم ویژه‌ای نصب کنیم تا امنیت بیشتری نیز داشته باشند که این موضوع از سوی ما به بانک‌ها هم اعمال شده است.