Gerdab.IR | گرداب

توقف مجدد فیلتر واتس‌اپ؟

توافق روسای قوای مجریه و قضاییه در مورد فیلتر شبکه‌های موبایل

تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۱۳۹۳

در پی حکم دستگاه قضا برای فیلترینگ شبکه های اجتماعی موبایلی، روسای قوای مجریه و قضاییه توافق کرده اند که فعلا این حکم اجرایی نشود.

به گزارش گرداب و به نقل از مهر، موضوع فیلترینگ شبکه های اجتماعی تانگو، واتس اپ و لاین اواخر هفته گذشته از سوی یکی از مسئولان کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مطرح شد؛ وی از اعلام حکم دستگاه قضا برای مسدود کردن دسترسی به این شبکه های اجتماعی خبر داد.

گفته می شود که این حکم به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان مجری نیز ابلاغ شده اما این وزارتخانه برای اجرای آن دست نگه داشته است.

شنیده ها حاکی از آن است که روسای دو قوه مجریه و قضاییه فعلا توافق کرده اند تا حکم فیلترینگ شبکه های اجتماعی مسکوت بماند.

در این باره یک عضو کارگروه به خبرنگار مهر گفت: در اینکه شبکه های اجتماعی به دلیل محتواهای غیرمجاز امنیت خانواده ها و حریم خصوصی را به مخاطره می اندازد شکی نیست و در همین حال برخی سایتهای اینترنتی نیز امنیت اقتصادی اجتماعی کشور را به مخاطره می اندازند که در این زمینه باید راهکار مناسب اتخاذ شود.

وی با بیان اینکه قوه قضاییه ضابط جلوگیری از رخداد جرم است و زمانی که جرم عمومی اتفاق بیافتد دادستانی به عنوان مدعی العموم می تواند اقدام کند اظهار داشت: قرار است روز چهارشنبه جاری کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، موضوع فیلترینگ شبکه های اجتماعی را که محتوای مجرمانه اشاعه می دهند به بحث و تبادل نظر بگذارد.

این کارشناس حوزه فیلترینگ با تاکید براینکه فیلترینگ در جهت محدود کردن فضا نبوده بلکه در جهت سالم سازی فضا اجرایی می شود تا جرم در کشور فراگیر نشود افزود: برای مثال هم اکنون برخی شبکه های اجتماعی با ابزارهای GPS موقعیت مکانی افراد را شناسایی می کنند که این ورود به حریم شخصی فرد است و حریم شخصی بسیاری از افراد نادانسته و ناخواسته به مخاطره می افتد.

وی با بیان اینکه دولت مسئول سامان دادن به این موضوع است گفت: اگرچه برخی ابزارهای ارتباطی مورد نیاز است اما اگر در جهت استفاده نامناسب باشد باید جلوی آن گرفته شود و براین اساس کارگروه با حضور نمایندگان حاکمیت دولتی و غیر دولتی این موضوع را در روز چهارشنبه به بحث خواهد گذاشت.