طی بیانیه‌ای تحلیلی اعلام شد/
مرکز بررسی جرائم سازمان‌یافته جزئیات جدیدی از پروژه «عنکبوت» در شبکه اجتماعی فیس‌بوک را رسانه‌ای کرد.
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۹
کد خبر: ۱۳۶۱۳
گرداب: مرکز بررسی جرائم سازمان‌یافته سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جزئیات جدیدی از پروژه «عنکبوت» که اخیراً اجرا شده بود را منتشر کرد.

چرا فیس‌بوک؟
علی‌رغم سیر نزولی نرخ عضویت در شبکه اجتماعی فیس‌بوک، اما این شبکه به دلایل مختلف و ظرفیت‌های ساختاری، هم‌چنان در انتشار پیام و محتوا، حرف نخست را می‌زند و بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، در بسیاری از موارد محتوای بازنشر شده در شبکه‌های ارتباطی موبایل (OTTها) نشأت گرفته از تولیدات منتشر شده در این شبکه اجتماعی است.

با این تفاسیر، این شبکه اجتماعی از همان روزهای نخستین، مورد عنایت ویژه دولت ایالات متحده آمریکا و سیاست‌های این دولت در راستای تحت تأثیر قرار دادن فرهنگ ایران بود و با اجرای استانداردهای دوگانه، تلاش می‌کرد این فضا را به نحوی مدیریت کند تا به نتیجه دلخواهش منتج شود.

حذف صفحات مرتبط با جریان بیداری اسلامی و مقاومت و عدم حذف و حتی توجه ویژه به صفحات سرگرمی، طنزهای مخرب، مبتذل، مستهجن، توهین به مقدسات، گروه‌های مسلح و تروریستی و... در همین فضا، از مواردی است که در کارنامه مدیریت این شبکه ثبت و مستند شده است.

به عنوان مثال در تابستان 91 و در روند اجرای پروژه «ناصح» با هدف برخورد با توهین‌کنندگان به شخصیت گرامی و بزرگوار امام هادی(ع)، علی‌رغم شناسایی و دستگیری تعداد قابل توجهی از تولیدکنندگان محتوا که در داخل به این اقدام شنیع مشغول بودند، مشخص شد که سرشبکه اصلی این حرکت موهن، در هلند ساکن بوده و تحت حمایت سرویس اطلاعاتی این کشور به فعالیت مشغول است. با این تفاسیر، مدیریت شبکه فیس‌بوک هیچ‌گاه به گزارش‌های تخلف ارسال شده برای مسدودسازی این صفحه توهین‌آمیز توجهی نکرد و این صفحه نه تنها بسته نشد، بلکه بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفت.

از طرف دیگر تلاش بی‌وقفه برای رمزنگاری پیچیده محتواهای منتشره و مخفی‌سازی هویت مجرمین امنیتی و مخربین هویت ایرانی و اسلامی، از دیگر اقداماتی است که تیم مدیریتی فیس‌بوک از هیچ کوششی برای تحقق آن کوتاهی نکرد تا راهبرد آمریکا مبنی بر آن‌چه «آزادی اطلاعات» نامیده می‌شود و کمک به «آزادی‌های سیاسی» مورد نظر آمریکا را جامه عمل بپوشاند.

این اقدام در سال‌های گذشته جنبه محرمانه و پنهان خود را از دست داده و به حمایت علنی مدیران فیس‌بوک از صفحات مخالف نظام مقدس جمهوری اسلامی تبدیل شده است. کما این‌که مدیر اجرایی فیس‌بوک، صراحتاً از یک صفحه مبلغ بی‌حجابی در این شبکه اجتماعی حمایت می‌کند و از آن به عنوان نمونه یک اقدام موفق فیس‌بوک برای تغییر و تحول فرهنگی نام می‌برد.

علاوه بر این، کوشش برای گرایش مخاطب به سوی محتواهای غیر اخلاقی به صورت ناخواسته با کمک نظام پیشنهادها (Suggestion System) و ترجیح دادن محتوای غیرمفید، مبتذل و مستهجن به محتوای مفید و آموزنده، از دیگر اقدامات این شبکه اجتماعی است که با سیاست‌های کلان نظام لیبرال دموکراسی همسو و همراه است.

بر این اساس و با توجه به عضویت تعداد قابل توجه کاربران فارسی‌زبان در این شبکه اجتماعی، در مرحله مطالعاتی پروژه تصمیم بر آن گرفته شد که تبلیغات این شبکه اجتماعی مبنی بر امن بودن فعالیت‌های سازمان‌یافته در آن عملاً نقض شود و ناامنی فیس‌بوک برای اقدام ضدامنیت اخلاقی و تولیدکنندگان محتوای غیر اخلاقی نشان داده شود. لذا اجرای پروژه عنکبوت در فیس‌بوک منجر به اشراف روی حدود 8 میلیون لایک (کاربران و فعالیت‌هایشان) در صفحات مختلف شد که اثر آن در بین دیگر صفحات، هم به لحاظ مدیریتی و هم به لحاظ میزان فعالیت کاربران قابل مشاهده است.

به‌طور کلی اتهامات افراد دستگیر شده در این پروژه شامل «توهین به مقدسات اسلام»، «انتشار آثار غیر اخلاقی مبتذل و مستهجن»، «تشویق افراد به ارتکاب جرائم منافی عفت» و «هتک حیثیت و توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی» می‌شود.

بر این اساس و با در نظر گرفتن ملاحظات امنیتی، به تشریح جزئیات فعالیت دو تن از مهم‌ترین متهمان بازداشت شده می‌پردازیم. ذکر این نکته ضروری است که نام و اطلاعات بقیه متهمان به دلایل اطلاعاتی نزد این مرکز محفوظ مانده و جزئیات بخش‌های دیگر پروژه طی بیانیه‌های آتی به اطلاع عموم مردم عزیز و انقلابی ایران خواهد رسید.

1. آقای م.ی
وی 27 ساله بوده و دارای کارشناسی کشتی‌سازی از دانشگاه امیرکبیر تهران است. مدیریت نزدیک به 20 صفحه پر مخاطب مبتذل و جریان‌ساز به عهده وی بوده و شبکه ارتباطی و تعاملی قوی با دیگر مدیران صفحات مبتذل و مستهجن فیس‌بوک داشته است.

م.ی هم‌چنین مدیریت صفحات جعلی (Fake) مرتبط با چندین هنرمند، فوتبالیست و شخصیت‌های بزرگ و ایجاد مزاحمت برای آن‌ها را نیز در بین موارد مجرمانه خود دارد.

این فرد در بسیاری از پست‌های ارسالی خود، والاترین ارزش‌ها و مقدسات مذهبی و دینی شیعیان را به تمسخر گرفته و با استفاده از ارتباط‌های قوی خود با دیگر مدیران صفحات، تولیدات خود را در دیگر صفحات پر مخاطب بازنشر می‌داده است.

متهم سابقه دستگیری توسط نهادهای امنیتی را در برهه فتنه 88 داشته و با اصحاب فتنه 88 ارتباط نزدیکی دارد و در دامن زدن به اغتشاشات اجتماعی پس از فتنه در فضای مجازی نقش بسزایی داشته است. اما علی‌رغم بازداشت و اظهار پشیمانی از اقدامات ارتکابی خود، از این جرائم دست نکشیده و به فعالیت ضد امنیتی خود در حوزه سیاسی و غیر اخلاقی ادامه داده است.

2. آقای ع.ر
27 ساله، ساکن تهران و دارای مدرک دیپلم است. وی معتاد به مواد مخدر بوده و به عنوان یکی از فعال‌ترین مدیران صفحات فارسی فیس‌بوک، طی 6 سال بیش از 120 صفحه مستهجن در فیس‌بوک را با شبکه‌ای بسیار قوی راه‌اندازی و مدیریت می‌کرده است.

این فرد با آگاهی کامل و سنجش ذائقه مخاطبان خود در این شبکه اجتماعی، محتوای مستهجن و مبتذل موردنظر خود را بارگذاری کرده و حتی عناوین صفحات تحت مدیریتش بدون استثناء دارای مضامین مستهجن و یا عیناً مستهجن بوده است.

بر اساس اقاریر متهم و مستندات به دست آمده، ع.ر با سوء استفاده از تصاویر دختران ایرانی در شبکه فیس‌بوک، اقدام به ایجاد حساب‌های کاربری جعلی (Fake Profiles) می‌کرد و سپس به وسیله این حساب‌های کاربری، صفحات مستهجن را ایجاد و محتوای غیراخلاقی جمع‌آوری شده را در آن‌ها منتشر می‌کرد.

از دیگر موارد مجرمانه متهم می‌توان به سوء استفاده از تصاویر موجود در فضای مجازی و به خصوص شبکه اجتماعی فیس‌بوک به منظور جعل مدارک مختلف (شامل کارت ملی، شناسنامه و گذرنامه) با هدف ارائه به مدیریت فیس‌بوک برای اداره صفحات بیش‌تر اشاره کرد.

این مستهجن‌نگار در فیس‌بوک، فردی سابقه‌دار بوده که پیش از این یک بار توسط پلیس فتا به اتهام انتشار تصاویر خصوصی کاربران بازداشت شده بود، اما این اقدام، باعث پشیمانی وی نشده و اتفاقاً با حس امنیت و با قدرت بیش‌تری به اقدامات ضد امنیت اخلاقی خود ادامه می‌داد.

****

فرماندهی امنیت سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به اطلاع عموم مردم سرافراز ایران و کاربران دلسوز فضای مجازی می‌رساند پیرو گزارش‌های مردمی دریافت شده و اشراف حاصله از آن، طی 2 ماه آینده پروژه دیگری در شبکه‌های «اینستاگرام»، «وایبر» و «واتس‌اپ» اجرایی خواهد شد که جزئیات آن نیز متعاقباً به اطلاع مردم گرانقدر کشورمان خواهد رسید.

لازم به ذکر است این فرماندهی آماده دریافت گزارش‌های مردمی و معرفی مدیران و عناصر مرتبط با سرویس‌های جاسوسی و ضدانقلاب است که در شبکه‌های اجتماعی به‌خصوص فیس‌بوک، در حال جذب و ارتباط با کاربران فعال داخلی و رسانه‌ای هستند.

با توکل به خدای متعال، در آینده بخشی از اطلاعات این افراد در تارنمای گرداب ارائه خواهد شد.
برچسب اخبار:
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۳۲
ر ضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۸ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۰
مدیریت شبکه فیس‌بوک هیچ‌گاه به گزارش‌های تخلف ارسال شده برای مسدودسازی این صفحه توهین‌آمیز توجهی نکرد و این صفحه نه تنها بسته نشد، بلکه بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفت.

قابل توجه مدافعان فیسبوک در داخل کشور. آفرین بر شما!
پاسخ ها
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۱
سلام
خدا قوت ، جهت اطلاع رسانی به شما چگونه باید عضو شویم ؟
تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۱
خداوند به شما جزای خیر دهد.
ناشناس
|
-
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۱
این بیانیه چرا انقدر کمرنگ بود؟ صداوسیما که اصلاً چیزی نگفت. بقیه جاها هم که حال و هواش خیلی سرد بود. علت خاصی داره آیا؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۱
درود بر شما
پژمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۱
با سلام
ضمن تشکر از شما بابت جلوگیری از انتشار توهین به مقدسات .من یک خواسته از شما که تو این حوزه فعالیت میکنید دارم.پیشنهاد میکنم از آنجا که این ارتباطات و فضاهای مجازی مورد نیاز و توجه مردم ما هستند چرا کمک نمیکنید مدل ایرانی آن را با کیفیتی بالا به مردم عرضه نمایید چه برای ایمیل یا فیسبوک و .... کشور چین تو این زمینه بسیار موفق بوده و هم اکنون اکثر مردم چین از سرویس های داخلی استفاده میکنند من مهندس مکانیک هستم ولی اگر متخصص این امر بودم میامدم دفترتون و طرح های خود را ارایه می کردم شما این حرف رو به مسیولین مربوطه برسانید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۱
خدا خیرتان بدهد
دمتون گرم
خیلی با حالید به مولا
پرچم برو بچس سایبری بالاست
بزن کف قشنگه رو به افتخار همگی
ناصر التیام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۸ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۲
من همین امسال با یه حساب کاربری وارد فیسبوک شدم و ضمینه فعالیتم هم در رابطه با مواردی مثل مذهب , انقلاب , ولایت و شهدا بود و در طی حدود یک ماه با استقبال خیلی زیادی مواجه شد ولی یه دفعه حسابم مسدود شد . چند بار به مدیر فیس بوک ایمیل زدم وتنها جوابی که بهم دادن این بود که به دلایل امنیتی حساب شما مسدود شده .
دلیلشو نفهمیدم و دوباره با اسم قبلی و با یه آدرس ایمل دیگه یه حساب کاربی ساختم و دوباره فعالیتم رو شروع کردم ولی در عرض یه روز دوبار ه حسابم مسدود شد . اون موقع بود که فهمیدم چه خبره .
دوباره با دو تا اسم متفاوت به نام های قبلی شروع کردم ولی هرد و حساب دوباره مسدود شدن .
الان سه چهار ماهه که اصلاً توی فیس بوک فعالیت ندارم چون میدونم چلوی فعالیتهایی که به نفعشون نباشه گرفته خواهد شد
پاسخ ها
حسام
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۲
قطعاً همینطوره
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
سیاست دشمن همینه اوناکه فی سبیل الله امکانات ذراختیارمون نمیذارن.اونابه هردری میزنن تانظام رونابودکنن.وقتی هم گندش دراومداونوقت مابیدارمیشیم.
محمد امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۲
زنده باد
کاشمر بصیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۳
با سلام و تقدیر و تشکر از شما سربازان امام زمان و شما پاسداران راه حق و حقیقت ، از شما به خاطر این همت والای شما تقدیر و تشکر می کنم
خواهشا از طریق رسانه های همچون تلویزیون و رادیو و روزنامه بیشتر مردم را در جریان این شبکه های غیر اجتماعی و مخرب قرار دهید
وایبر و واتساب و .... دارند به شدت از ایرانیان عکس و فیلم می دزدند و در سرورهای اسرائیل ذخیره سازی انجام می گیرد و اطمینان دارم که روزی همه این عکس های خصوصی ایرانیان در فضای وب انتشار داده خواهد شد.
علی
|
United Kingdom
|
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۵
زودتر از اینها باید این طرح عملی میشد . توهین به مقدسات مذهبی جایز نــــیست چرا که آنان الگو و مظهر صداقت و پاکی و آزادگی بودند. در راستای مسیر الهی قدم گذاشتند و بزرگی و عظمت و سپاس از خداوند و راه حق را گوشزد می کردند و هیچ کدامشان موجب گمراهی دیگران نبودند و نـــشدند. دیگر اینکه افراد جامعه مجازی حق ندارند براحتی دیگران را به چالش بکشند و مزاحمت ایجاد نمایند. باید فضاهای مجازی را به محیط سالم و اندیشه سالم تبدیل کرد و بهترین ها را ترویج کرد . جای تشکر دارد دوستانی پیدا شدند و در جهت سالم نگهداری
این فضاها آن را پاکسازی می کنند .
یاس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۶
فقط میتونم از زحمات شما تشکر و قدردانی کنم

دست مریزاد
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۹
خدا خیرتان دهد
سیدهاشم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۰
دشمن تا بتواند ضرر میزند ما باید کاری کنیم که ضرر اونا تبدیل به منفعت شود از ایرانی ها هیچی بعید نیست اگرگفتن یک ایرانی پیاده تا گره ماه رفته شک نکن از ایرانی بعید نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
همینطوره.ایرانیابی نظیرن دردنیا.تاکوربشه دشمن ایران.زنده بادایران اسلامی.
شایان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۵
این وایبر و واتساپ و ... متاسفانه به بنیان خانواده ها خیلی ضربات سنگینی میزند، تا جایی که کسی خیانت نکند فکر میکنه لطف کرده.
003
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۶
سلام چرا از جوانان ایرانی هم برای ضربه زدن سایت های ضد انقلاب بهره گیری نمیکنید تا سایت انان را هک کنند
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۶
خدایا ما را از خواب غفلت بیدارکن و سپس امام زمان مهدیمان آقایمان را به فرماندهی خامنه ای برسان
میلاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۸
با سلام و درود
بنده چندین مورد شکایت علیه سایت ها و پیج هایی که به مقدسات اسلام و انقلاب و به رهبر عزیزمان توهین کردن و محتوای غیراخلاقی دارن گزارش دادم!
اما اصلا پیگیری نمی کنید!
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۸
درود خداوند بر شما
واقعا فضای مجازی مثل باتلاق میمونه
تا جایی که میتونید اجازه به سایتهای مخرب و ضد انقلاب
ندهید جوانان ما رو تحت تاثیر قرار بدهند
دورد بر شما پاسدارن
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۸
ايولاااااااااااااااااااا بچه ها چه اشرافی دارن !! خدا قوت !
ایمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۸
این نظرات خوانندگان و دیدگاهای سایت گرداب حتی 1 درصد هم در ایران طرفدار ندارد، بیشتر شبیه مطالب طنز و فکاهی هستند.
پاسخ ها
ناصر
| Netherlands |
۰۰:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۷
کافر همه را به کیش خود ‍بندارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۸
دمتون گرم بازار این مفسدان رو کساد کنید و حس امنیت رو بابت لایک کردن محتوای مبتذل و ضد ارزشی از کاربران بگیرید.
فریدون
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۸
سلام.گزارش حوادث وموضوع موردنظرشبکه عنکبوت.اگرباگزارش تشریحی پخش نماییدبنظرم اثاربهتری درجامعه خواهدداشت.شبکه فیس بوک .اولادسترسی به سایت مشکل وکماکان دارای انظباط خاصی نمی باشدکه جلوگیری ازمطالب خلاف عفت عمومی هست نماید.برای مقابله بااین مواردایجادشبکه های همطراز.وبالاترباشرایط بهترکه قدرت جاذبه کاربران راداشته باشدچاره سازاست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۸
اجرکم عند الله ای کاش بیشتر روی شبکه های اجتماعی جدید کار کنید که واقعا انها خیلی بیشتر از ما کار میکنند بیشتر علتش هم عدم فرهنگ سازی و اموزش جوانان است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۹
من خودم از کاربران اینستاگرام و وایبر هستم.خیلی خیلی خوشحال میشوم که این جور افراد و باندها توسط شما عزیزان زحمت کش دستگیر و فرو می پاشند.ما ایرانی ها بایستی فرهنگ استفاده کردن را یاد بگیریم
چطور که چاقو یک ابزار بسیار مفید و روزمره در زندگی تک تک ماست ولی نحوه و اصول استفاده از این وسیله فواید و معایب آن را مشخص میکند.
من از این دو نرم افزار برای کارهای تجاری استفاده میکنم و خوشحال هستم که می بینم شما دوستان پیگیر و ناظر این کاربرانید تا ما بتوانید بهره درست از این نرم افزار ها را داشته باشیم
سید عاشق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۸
درود بر فرماندهی امنیت سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
سید صابر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۶
دستتون درد نکنه خسته نباشید فان حزب الله هم الغالبون
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۲
ماشا الله به بچه های سایبری سپاه و ازشون نهایت تشکر رو دارم

فقط کاش این اخبار در تلویزون و رادیو پخش بشه که جوانان ما بفهمند که این فیس بوک چه بلایی داره سر دنیا میاره

آیا ازرش اینو داره که فیس بوک اگه ارتباطاتو تا حدودی راحت کرده بجاش 1001 مشکل( ترویج فحشا.اهانت . جاسوسی و ....) که ایجاد کرده باز ازش استفاده کرد؟
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد