Gerdab.IR | گرداب

خانه تکانی دیجیتالی در سازمان سیا

تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۳۹۳

سازمان جاسوسی سیا به منظور هماهنگ شدن با تحولات عصر فناوری و بهره مندی از تازه‌ترین دستاوردهای دنیای دیجیتال در ساختارهای قدیمی خود تجدیدنظر می‌کند.

سیا به طور علنی و رسمی اعلام کرده که در قالب بخشی از برنامه های خود برای تجدیدسازماندهی و ایجاد تحولات اساسی که از زمان تاسیس این سازمان در سال 1947 تا به حال بی سابقه بوده، قصد دارد یک بخش مدیریتی جدید در سطح عالی به وجود آورده و آن را نوآوری دیجیتال نامگذاری کند.

 این مدیریت جدید وظیفه یکسان سازی و تلفیق برخی واحدهای موجود در سیا را بر عهده می گیرد که از جمله آنها می توان به مرکز اطلاعات عملیات اشاره کرد که به ارزیابی تهدیدهای موجود برای سیستم های رایانه های آمریکا می پردازد و در زمینه اجرای توطئه های سایبری بر ضد دشمنان آمریکا نیز فعال است.

مرکز متن باز یا Open Source که به نظارت بر شبکه های اجتماعی و وب سایت های خارجی می پردازد هم ممکن است با برخی واحدهای دیگر تلفیق شود. اما وظیفه اصلی این مدیریت جدید تسریع و به روزکردن اجرای فعالیت های سازمان جاسوسی سیا در ارتباط با عصر دیجیتال و بهره گیری از خلاقیت های مرتبط با فناوری اطلاعات برای انجام ماموریت هاست.

کارشناسان می گویند رویدادهایی همچون هک شدن سونی پیکچرز و افشاگری های ادوارد اسنودن در مورد تخلفات آژانس امنیت ملی آمریکا و رشد سریع وب تاریک که جولانگاه هکرها و جانیان سایبری شده در این تصمیم گیری بی تاثیر نبوده است.

آنان معتقدند یکی از وظایف مدیریت تازه یافتن راه های تازه ای برای سرقت اسرار و اطلاعات شخصی کاربران از گوشی ها و لپ تاپ ها و همین طور ازبین بردن ردپای جاسوسان آمریکایی از گوشی ها، رایانه ها، دستگاه های خودپرداز بانکی و ... است.