Gerdab.IR | گرداب

بر اساس یک بررسی جدید

یک چهارم برنامه‌های اندرویدی سارق داده‌های شخصی کاربرانند

تاریخ انتشار : ۳۱ خرداد ۱۳۹۴

بررسی‌های محققان نشان می‌دهد که از هر چهار برنامه نصب شده بر روی گوشی‌های اندرویدی یکی دست به سرقت داده‌های کاربران و دیگر اقدامات غیرقانونی می‌زند.

بر همین اساس 25 درصد برنامه‌های اندرویدی بعد از نصب اقداماتی را انجام می دهند که هیچ ارتباطی با وظایف اصلیشان ندارد. از جمله این اقدامات می توان به ردگیری فعالیت‌های کاربران و جمع آوری داده های شخصی آنها اشاره کرد.

از جمله این برنامه‌ها می توان به بازی های محبوبی همچون My Talking Tom و Swamp Attack اشاره کرد که به طور رسمی در فروشگاه گوگل پلی هم عرضه شده اند. در هریک از این دو بازی بیش از 20 ابزار ردگیری وجود دارد.

تحقیقات موسسه استرالیایی NICTA همچنین نشان می دهد که 100 برنامه پولی اندرویدی برتر عرضه شده در گوگل پلی هر یک به طور متوسط دارای 1.3 ابزار ردگیری اطلاعات هستند.

بررسی‌ها نشان می دهد از این طریق حجم زیادی از اطلاعات شامل فهرست تماس های کاربران و تاریخچه استفاده آنها از مرورگرهایشان به سرقت رفته و در اختیار اشخاص و گروه های ثالث قرار می گیرد.

فروشگاه آنلاین گوگل پلی حاوی بیش از یک میلیون برنامه همراه است و تاکنون بیش از 50 میلیارد بارگذاری برنامه از آن صورت گرفته است. کارشناسان امنیتی بارها از گوگل به علت بی توجهی به میزان امنیت برنامه های عرضه شده در این فروشگاه انتقاد کرده اند.

تحقیق جداگانه ای که در سال 2014 در مورد 10 برنامه برتر فروشگاه گوگل پلی صورت گرفته بود، نشان می داد که تمامی آنها از کاربران جاسوسی می کنند.