Gerdab.IR | گرداب

فلش در مرورگرهای کروم و فایرفاکس از کار افتاد

تاریخ انتشار : ۲۴ تير ۱۳۹۴

دو شرکت موزیلا و گوگل طراح مرورگرهای فایرفاکس و کروم می‌گویند جلوی اجرای نسخه های قدیمی برنامه چندرسانه ای فلش را گرفته اند تا امنیت کاربران حفظ شود.

به گزارش گرداب به نقل از فارس، چند روزی است که برنامه فلش بر روی این دو مرورگر به طور خودکار اجرا نمی شود و کاربران باید برای فعال کردن این برنامه بر روی گزینه فعال سازی فلش کلیک کنند. از این برنامه معمولا برای مشاهده ویدیوهای آنلاین استفاده می شود. اما آسیب پذیری های متعدد آن موجب شده تا فلش به برنامه محبوب هکرها مبدل شود.

این اتفاق دو روز پس از آن روی می دهد که الکس استاموس مدیر ارشد امنیتی فیس بوک خواستار مرگ برنامه فلش و عدم استفاده از آن شد.

فلش بیش از یک دهه است که به گزینه اصلی نمایش فایل های چندرسانه ای در محیط مرورگرها مبدل شده،اما کندکردن سرعت بالاآمدن وب سایت ها و آسیب پذیری امنیتی دو نقطه ضعف اصلی آن است. نگرانی در مورد فلش تازگی ندارد و استیو جابز اجرای این برنامه بر روی اولین مدل های آیفون و آی پد را هم بلوکه کرده بود.

در آخرین افشاگری در مورد آسیب پذیری برنامه فلاش مشخص شده که شرکت ایتالیایی Hacking Team برنامه جاسوسی خاصی را به دولت های جهان و از جمله آمریکا و عربستان سعودی می فروشد که از یک آسیب پذیری در برنامه فلاش سواستفاده کرده و داده های خصوصی کاربران را سرقت می کند.