Gerdab.IR | گرداب

هشدار درباره جاسوسی از كاربران اینترنت

تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۸۷

مخترع شبکه جهانی وب (www) در خصوص جاسوسی از کابران اینترنتی هشدار داد.

گرداب- خبرگزاری اتریش گزارش داد، تیم برنرز لی (Tim Berners-Lee) که در یک میزگرد بحث آزاد صحبت می‌کرد، گفت به شدت مخالفت پروژه Phorm شرکت مخابرات انگلیس است که بر اساس آن استفاده مشترکان از اینترنت تحت نظارت قرار می‌گیرد تا بتوان بر مبنای ذائقه اینترنتی آنان از تبلیغات مناسب استفاده کرد.

برنرزلی همچنین در خصوص مخالفتش با شیوه و چگونگی استفاده امروزین مردم از اینترنت سخن گفت.

به گفته وی، هر روز کاربران بیشتری به مسائل شخصی در پایگاه‌های اینترنتی روی می‌آورند و شبکه‌های مسائل خصوصی اجتماعی از قبیل سلامت یا تعاملات اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. گردانندگان این صفحات قادرند اطلاعات ظریفی را در خصوص کاربران به دست آورند.

برگزارکننده این میزگرد هم انتقاداتی را مطرح کرد. لیدی میلر (Lady Miller)، از اعضای لیبرال دموکرات به وضوح به گوگل، مایکروسافت و تعدادی دیگر از کنسرسیوم‌هایی پرداخت که با اینترنت به عنوان معدن طلا برخورد می‌کنند و فقط منتظرند کل اطلاعات کاربر را به بیشترین قیمت بفروشند.

برنرز  لی هم تصدیق کرد فشار تجاری برای افشای این اطلاعات بسیار است. تیم برنرز لی راه حل روش‌های رمزگذاری را از نظر عملی کمتر کارآمد دانست، با این حال گفت این روش‌ها گر چه کم و بیش به خوبی از ارتباطات حفاظت می‌کنند، اما این روند ارتباط را کند می‌کنند.

به گفته وی، مهم‌تر از این‌ها قانونگذاری است تا به واسطه آن انتقال اطلاعات به ثالث غیرقانونی اعلام شود.

برنرز لی در سال 1996 به سمت مدیریت کنسرسیوم شبکه تارگستر جهانی W3C درآمد و از آن زمان در شهر لکسینگتون ایالت ماساچوست ساکن است.

منبع: تابناک