Gerdab.IR | گرداب

کنترل آلودگی هوا در سرویس نمای خیابانی گوگل

تاریخ انتشار : ۰۷ مرداد ۱۳۹۴

در حالی که کاربران از سرویس نمای خیابانی گوگل برای یافتن مسیر و ویژگی‌های محله‌های مختلف استفاده می‌کنند به زودی می‌توان از آن برای تهیه نقشه آلودگی هوا نیز استفاده کرد.

به گزارش گرداب به نقل از فارس، گوگل این خدمات را با همکاری شرکت نوپای Aclima ارائه می دهد. به همین منظور خودروهای تهیه کننده تصاویر سرویس نمای خیابانی گوگل به حسگرهای سیار جدیدی مجهز می شوند که می توانند اطلاعات مربوط به الودگی هوا را دریافت و ثبت کنند.
 
از یک ماه پیش برنامه ای به همین منظور به طور آزمایشی در شهر دنور با همکاری آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا در حال پیاده سازی است. قرار است در مرحله بعد این خدمات در شهر سان فرانسیسکو هم ارائه شود.
 
پس از تکمیل مراحل آزمایشی عموم مردم می توانند از وضعیت الودگی هوا در شهرهای تحت پوشش این خدمات مطلع شوند و در نهایت خدمات نقشه گوگل به پلاتفورمی برای بررسی کیفیت هوا و ارتقای استانداردهای بهداشت عمومی مبدل خواهد شد.
 
خودروهای مجهز به حسگرهای یاد شده تاکنون 750 ساعت رانندگی کرده و 150 میلیون واحد دیتا در مورد ذرات آلوده ای همچون دی اکسید نیتروژن، اکسید نیتریک، مونوکسید کربن، دی اکسید کربن، گاز متان، ozone (O3) و ... جمع اوری کرده اند.