Gerdab.IR | گرداب

"ترانک" در شبکه‌های کامپیوتری یعنی ...؟!

تاریخ انتشار : ۱۰ مرداد ۱۳۹۴

ترانک به واکنشی گفته می شود که سیستم های کامپیوتری بتوانند در ارتباطات خود خطوط و فرکانس های مشخصی را به صورت یکجا در اختیار تعداد زیادی کاربر که در شبکه وجود دارند قرار دهند.

به گزارش گرداب به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ در این نوع ارتباط به جای قرار دادن اطلاعات به هر فرد به صورت جداگانه برای تعداد زیادی به صورت یکپارچه اطلاعات را منتشر می کنند.

شرکت سیسکو تعریف های متعددی از ترانک دارد مثلVLAN  که در آن پایگاه داده هر سوییچ بصورت محلی قرار گرفته و اطلاعات VLAN  از بین سوییچ‌ها عبور نمی‌کنند بلکه خطوط ترانک موجود دراین شبکه فریم‌هایی که بین سوییچ‌ها عبور می‌کنند را فراهم می‌کنند. 
 
ترانک‌ها طوری طراحی شده اند که بصورت پیش‌فرض ترافیک همه VLAN را به سوییچ‌ها انتقال داده و کار خود را انجام دهند اما می‌توان طوری آنها را تنظیم کرد که فقط ترافیک VLAN  خاصی از آنها را عبور کند.
 
گفتنی است؛ خطوط ترانک باید در هر دو سر خطوط تعریف شده باشند تا اجازه ترانکینگ به آنها داده شود.
 
ترانک در سیستم‌های مخابراتی نیز نقش بسزایی دارند به طوری از آنها زمانی که از یک شبکه به چند شبکه دیگر بخواهند متصیل شوند استفاده می کنند و معمولا برای این قبیل شبکه به تعداد کاربران مسیر فعال ایجاد نمی‌شود، بلکه به صورت حداقلی محاسبه می‌شود.
 
این تعداد بهینه با کمک فرمولی که در آن تعداد کاربران،الگوهای تماس شبکه‌های مشابه و چند پارامتر کاربردی دیگر لحاظ می‌شود به دست می‌آید.