Gerdab.IR | گرداب

رییس جمهور و شبکه های مجازی؛

برخی دستگاهها می خواستند شبکه های اجتماعی را قطع کنند

تاریخ انتشار : ۱۲ مرداد ۱۳۹۴

برخی دستگاه‌ها می‌خواستند برخی از شبکه‌های اجتماعی را قطع کنند که بنده مخالف این امر بوده و توصیه من این بود که باید راه دیگری را باید برگزید. لازم به ذکر است این شبکه‌های اجتماعی کار بزرگی کرد و نقدهای منصفانه حق مردم است.

گروه سیاسی گرداب: رییس جمهور حسن روحانی شب گذشته طی سخنانی گفت: ما 32 میلیون جوان 20 تا 40 ساله در کشور داریم و پنجمین کشور دنیا در زمینه فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی هستیم. شرایط امروز برای رونق اقتصادی مناسب است. سیاست ما عوض نمی‌شود ما همچنین اقتصاد مقاومتی را پیش گرفته‌ایم و هدف ما درون‌زا بودن می‌باشد.

من از همه منتقدین و همچنین جوان‌های عزیز در شبکه‌های اجتماعی که از ما حمایت کرده و انتقادهای سازنده داشته‌اند و با عکس‌های زیبا و طنزهای منحصر به فرد از ما حمایت کردند، سپاسگزاریم. البته گفتنی است برخی دستگاه‌ها می‌خواستند برخی از شبکه‌های اجتماعی را قطع کنند که بنده مخالف این امر بوده و توصیه من این بود که باید راه دیگری را باید برگزید.

لازم به ذکر است این شبکه‌های اجتماعی کار بزرگی کرد و نقدهای منصفانه حق مردم است اما تخریب و دروغ و اتهام و اغراق و تشویش اذهان عمومی از این ملت مبری است و چه زیبا مقام معظم رهبری این سال را سال همدلی و همزبانی دولت و ملت نام گذاری کرده‌اند که ما می‌‌توانیم با این شعار در اقتصاد هم موفق باشیم.

به گزارش ایرنا اهم سخنان رییس جمهور در شب گذشته به شرح زیر است:

** امنیت ملی از دستاوردهای توافق هسته ای برای کشور ما است؛ درقطعنامه 2231 حقوق هسته ای ملت ایران و برداشته شدن تحریم ها تثبیت شده و دستاورد بزرگ سیاسی و حقوقی ما است.

**مقاومت ملت یک سرمایه بزرگ بود؛اگر مردم ایستادگی نمی کردند، حتما پیروز نبودیم، کار دانشمندان ما یک دستاورد بود؛ اگر در زمینه هسته ای پیشرفت نمی کردیم در همان زنجیره اول یا تولید آب سنگین ناموفق بودیم و نمی توانستیم در ساخت راکتور حرکت کنیم، معنا نداشت دنیا با ما مذاکره کند.

**مردم هم سرمایه هایی را در این دو سال اخیر به صحنه آوردند، اولین سرمایه ملت، حضور 73 درصدی آن ها در حماسه سیاسی و انتخابات بود.

**انتخابات دو سال پیش نوعی رفراندوم بود که چگونه باید حرکت کنیم وموفق شویم؛ بحث تعامل سازنده با دنیا و این که چگونه باید با دنیا رفتار کنیم؛در همان مصاحبه 777 روز پیش گفتم درشت گویی پیروز نمی شود بلکه درست گویی پیروز می شود؛ به همین سبب ما راه منطق و درست گویی را برگزیدیم.

**یک ماه بعد از انتخابات، برای شرکت در مجمع عمومی به نیویورک سفر کردم و به همه دولت های دنیا پیشنهاد جهان عاری از خشونت و افراطی گری دادم؛این پیشنهاد در نهایت بعد از چند ماه مورد تصویب دولت ها در مجمع عمومی سازمان ملل قرار گرفت و آن ملاقات ها و گفت و گوهایی که آن ایام داشتیم، تقریبا فضای تعامل را به اوج رساند.

**اولین مذاکره وزیر خارجه ایران با وزرای خارجه 1+5 در نیویورک محقق شد و این کلیدی بود که برای حرکت پرشتاب در زمینه مذاکره زده شد.

**دیروز هم به موفقیت و پیروزی امید داشتیم اما آن چه امروز به دست آوردیم، بیش از آن است که دو سال پیش فکر می کردم و این موفقیت، موفقیت ملت بزرگ ایران، موفقیت هدایت های رهبر معظم انقلاب و از همه مهمتر عنایات حق و توجهات حضرت ولی عصر (عج) و فداکاری، ایثار، شهامت، منطق و هنر و دانش لازم مذاکره کنندگان است.

**ما در توافق موقت ژنو که مربوط به اوایل آذر 92 می شود و تا امروز هم ادامه دارد در مقام عمل آزمایش کردیم؛ ما عمل کردیم و آن ها هم عمل کردند، آن ها قول دادند برخی از تحریم ها را بردارند و ما هم قول داده بودیم که برخی از محدودیت ها را بپذیریم که هر دو عمل کردیم، پس معلوم است که می شود.

**توافقی که با 1+5 کردیم یک توافق 10 ساله است، توافق گذشته هم توافقی است که هنوز دو ساله نشده است؛ بنابراین پنج برابر همان است، اگر یک پنجم توافق امروز را ما انجام دادیم و دیدیم عمل می شود، می تواند یک علامتی باشد برای این که ما می توانیم کار را پیش ببریم.

** به تعامل سازنده در چارچوب منافع ملی و توافق برد - برد به جد معتقدم و همیشه هم معتقد بودم، توافق برد - باخت اولا شدنی نیست ثانیا اگر هم بشود، پایدار نمی ماند.

**توافق باید یک توافق برد - برد باشد که ما ببینیم به اهداف اصلی مان دست پیدا کردیم و طرف مقابل هم اگر یک هدف مهم دارد احساس کند به آن هدف دست پیدا کند و الا، یا توافق نمی شود یا توافق پایدار نمی ماند، در این توافق ما سه هدف مهم داشتیم و به آن دست پیدا کردیم، طرف مقابل ما نیز به اعتقاد من یک هدف مهم داشته که می گوید به آن دست پیدا کرده است.

**می گویند با اجرای این توافق ما کاری کردیم که اگر ایران بخواهد بمب اتم بسازد، یک سال زمان نیاز خواهد داشت؛ از نظر ما این موضوع، کاملا خیال پردازی و توهم است.

**اساسا مساله هسته ای که به معضل تبدیل شد، به خاطر این بود که طرف مقابل احساس کرد که ما دنبال ساخت بمب هستیم، البته اولش شاید یک دلیل و استدلالی داشت و آن این که در نمونه برداری اولیه که در سال 82 انجام دادند، به این نتیجه رسیدند که در ایران آلودگی های بالای 70 درصد وجود دارد

**ملت ما به خوبی می داند که ما اساسا دنبال سلاح های کشتار جمعی نیستیم؛ اگر می خواستیم سلاح کشتار جمعی بسازیم آن وقتی که رژیم صدام با سلاح شیمیایی به ما حمله کرد، ساخت سلاح شیمیایی خیلی آسان است، ساده است، خب ما هم سلاح شیمیایی درست می کردیم، علیه مردم و ارتش عراق به کار می بردیم؛ پس این مردم مردمی نیستند که بخواهند اخلاق را کنار بگذارند، اگر روزی هم بخواهند برای منافع ملی، دفاع کنند، شرافتمندانه دفاع می کنند.

**رهبر معظم انقلاب در فتوایی تاریخی، سلاح کشتار جمعی از جمله سلاح هسته ای و ساخت و نگه داشت آن را تحریم کرده اند و این حائز اهمیت است.

**در این توافق دستاورد بزرگ دیگری را هم به دست آورده ایم؛ما تحت فصل 7 هفت منشور ملل متحد و ماده 41 آن بودیم و بر مبنای آن کشوری که در ذیل فصل 7 می رود به معنای آن است که صلح و امنیت جهانی را تهدید می کند.

**ما تا قبل از قطعنامه اخیر 2231 از نظر سازمان ملل متحد به عنوان تهدید کننده صلح و امنیت شناخته می شدیم.

** امروز طبق همین قطعنامه به عنوان کشوری هستیم که به دنبال فناوری صلح آمیز هسته ای هستیم و همین قطعنامه تاکید به همکاری کشورها با ایران دارد . پس دیروز از نظر آن ها کشور تهدید کننده بودیم و امروز کشوری هستیم که باید با ما تعامل شود.

**ما بدون جنگ، بدون خواهش و بدون تسلیم در برابر سازمان ملل متحد کاری کردیم که در مسیر حقوقی با منطق، مذاکره و دیپلماسی به موفقیت برسیم و سازمان ملل نیز خودش عنوان را عوض کرده و 6 قطعنامه قبلی را لغو کرد؛ این دستاورد بزرگ سیاسی و حقوقی ما است و برایش نظیر نمی شناسم.

**ما به هر سه هدف تثبیت حقوقمان، خروج از فصل هفت و خروج از تحریم رسیدیم که اهداف بزرگی بود؛ البته طرف هم می گوید پیروزی به دست آوردیم و ایران را برای رسیدن به بمب اتم یک سال فاصله انداختیم؛ خب این پیروزی آن ها و این هم پیروزی ما است.

** این که گفته شد برخی شاید نگران نظارت ها و بازرسی ها باشند؛ باید گفت ما که چیز عجیب و غریبی را نپذیرفتیم؛ آن چه ایران از قبل پذیرفته، ان. پی. تی و پادمان بوده و آن چه هم که امروز به بعد در اجرای این توافق می پذیریم، پروتکل الحاقی است.

**هیچ کسی در دنیا امنیت ملی و اسرار نظامی خود را معامله نمی کند؛ ما نخواهیم گذاشت کوچکترین راز این کشور اعم از اسرار علمی، تجاری، اجتماعی و نظامی در سایه اجرای این توافق و هر توافقی خدشه دار شود .

**برخی ها می گویند دولت تدبیر و امید دنبال اقتصاد، مهار تورم ، رفع رکود، بهداشت و درمان ، سلامت و سیاست خارجی است و به دنبال تقویت بنیه دفاعی نیست که باید بگویم ما در سلاح های استراتژیک و در تقویت بنیه دفاعی در طی این دو سال کاری کرده ایم که به اندازه 80 درصد 10 سال قبل بوده است .

**دولت حتی در زمینه هسته ای عملکرد مناسبی داشته و اولین تست مکانیکی IR8 که بزرگترین دستاورد ماست، در این دولت انجام گرفته است؛ خب برخی چیزها هست که علاقه مند نیستیم، تبلیغ کنیم .

**روی امنیت ملی خودمان خیلی حساسیم ؛ یکی از دستاوردهای این توافق امنیت ملی ما است ؛ کشور ما البته از تهدید هیچ وقت نمی ترسد اما در سال های گذشته یک شبه تهدیدی یا شبح تهدیدی برای این مردم بود، امروز با این توافق نه شبه تهدید و نه شبح تهدید وجود دارد و امنیت ملی ما به مراتب بهتر از گذشته است .

** اجرای این توافق و حتی این قطعنامه نه تنها مشکلی را برای امنیت ملی ما و قدرت دفاعی ما ایجاد نمی کند بلکه حتی در همین قطعنامه تحریم تسلیحاتی ما تبدیل شده به محدودیت، تحریم کنار رفته و محدودیت آن هم برای 5 سال آمده است، تازه موردی هم می توانیم معامله کنیم با اجازه همین مقرراتی که در این قطعنامه آمده است.

** طبق این قطعنامه قدرت موشکی ما تهدید نمی شود چون این قطعنامه می گوید موشکی که طراحی شده باشد تا کلاهک هسته ای را حمل کند، در صورتی که ما هیچ وقت چنین طراحی را نداشتیم و اصلا دنبال بمب اتم و سلاح هسته ای نیستیم.

**خدا را شکر گذارم که هم عنایت حق و هم حمایت مردم است؛قول هایی که این دولت به مردم داده یعنی از روز اول به مردم گفتیم که تا پایان 92 تورم را به 35 درصد می رسانیم، دوباره در آغاز سال 93 به مردم گفتیم تا پایان سال تورم را به 25 درصد می رسانیم و عملا به 15 درصد رساندیم

**به مردم گفتیم در سال 93 از رکود خارج می شویم و رشد اقتصادی خواهیم داشت و اوایل سال 93 من اعلام کردم که رشد 3 درصد خواهیم داشت و به رشد 3 درصد رسیدیم.

**من البته به مردم قول دادم تا پایان این دولت به توفیق الهی با حمایت خود این مردم به تورم یک رقمی خواهیم رسید، تورم یک رقمی پایدار که آرزوی 40 ساله این مردم است که ان شاءالله به آن دست پیدا خواهیم کرد.

**یکی از اهداف این مذاکرات آن بود که دروازه های دنیا به روی ما باز شود، دروازه هایی که ما بتوانیم کالا را به خوبی به دنیا صادر کنیم. دروازهایی که بتوانیم سرمایه خارجی و تکنولوژی را وارد کشور کنیم.

**پس از این که توافق وین عملیاتی و اجرایی شود، بلافاصله تمام تحریم های اقتصادی اعم از تحریم مالی، بانکی، بیمه، حمل و نقل و پتروشیمی لغو می شود.

**من از تیم سیاسی مذاکرات که کار بسیار بزرگی انجام دادند، تشکر می کنم، از تیم اقتصادی، تیم فنی و البته از تیم خبری که این ها را کمک کردند، تشکر می کنم . همه دست به دست هم دادند و گرنه یک گروه که نمی تواند موفق بشود.

**من در طول این مدت حدود 23 ماه، لحظه ای در موفقیت تردید نکردم . امروز هم هیچ تردیدی در موفقیت این ملت ندارم.

**خادم این مردم هستیم، تمام مشکلات سیاست داخلی را به حول و قوه الهی و با کمک این مردم حل خواهیم کرد، چرا نتوانیم حل کنیم؟ ما رهبر بزرگ و با کفایتی داریم، ملت بزرگ و منسجمی داریم، ملت ما باهوش هستند، ما فرهنگ بزرگی داریم.

**شما در این توافق می بینید کسی که عصبانی است صهیونیست ها هستند، ممکن است یکی دو کشور هم در منطقه ناراحت و عصبانی باشند، همین که اوباما گفت میلیاردها دلار خرج می کنند که این توافق در کنگره با مشکل مواجه شود، چه کسانی هزینه می کنند، در منطقه مشخص است که آنها چه کسانی هستند.

**در منطقه و همسایگان، ملتی را پیدا نمی کنید که از این توافق خوشحال نباشد؛ تمام روسایی که بعد از توافق با من تلفنی صحبت کرده و یا کتبا نامه نوشته اند و همه دنیا خوشحال است جز عده ای جنگ طلب و صهیونیست که غاصب و اشغالگر هستند؛ این دو گروه را کنار بگذاریم، کسی را پیدا نمی کنید که از این توافق ناراحت باشد.

**در سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران و مذاکره ای که با وی داشتم تاکید کردم، ما پس از تحریم با هر کشوری که حاضر باشد به ایران سرمایه و تکنولوژی بیاورد و برای صادرات مشترک با هم مشارکت کنیم.

**برخی تصور می کنند رفت و آمد با خارجی ها را دوست داریم و به قول عامه مردم دلمان لک زده است؛ نه اینگونه نیست، آنچه ما می خواهیم اشتغال جوانان و رونق اقتصاد است.

**اگر بتوانیم در سال 1400 به رشد هشت درصد برسیم، درآمد کشور 59 درصد اضافه می شود و اگر بتوانیم 20 سال با رشد هشت درصدی پیش رویم درآمد کشور چهار و نیم برابر می شود.

**آن هایی که نقد کردند، انتقاد منصفانه حق مردم است اما ملت ما باید از تخریب، دروغ، اغراق و مبالغه، اتهام، تشویش افکار عمومی مبرا باشد؛ البته ملت ما مبرا است، ممکن است اقلیت خیلی کمی در این مسیر باشند که ان شاءالله خداوند هدایتشان می کند.

**اگر می خواهید در اقتصاد موفق باشیم، باید همدل و همزبان باشیم، رهبر معظم انقلاب امسال را به خوبی سال همدلی و همزبانی دولت و ملت نامیدند و همه باید همدل و همزبان باشیم و ان شاءالله به اهداف مورد نظر ملت برسیم.

**پیروزی ما پیروزی غرور ملی و عزت ملی ماست، مردم ما احساس می کنند با شش قدرت بزرگ رو به رو شدند، توافقی را امضا کرده اند که این توافق برد- برد است.

** ما به اهداف اصلیمان دست یافتیم بنا براین احساس غرور می کنند ما احساس افتخار به همه دانشمندان، حقوقدانان و دیپلمات هایمان و دانشمندان هسته ای مان می کنیم، در این جا به روان پاک شهدای هسته ایمان درود می فرستیم که کار بزرگی را انجام دادند و جان خود را فدا کردند.

**مردم ما باید بدانند که این توافق زمینه انسداد را بر می دارد شرایط را باز میکند دولت حواسش جمع است که چگونه عمل کند، هدف مردم ما دستیابی به منافع آنی اما مضر نباشد که نیست دنبال این باشند که رونق اقتصادی و اشتغال ایجاد شود که همان درونزایی و برون نگری است.

**ما اولین انتظارمان از ایرانی های خودمان است، از ایرانی های داخل و خارج از کشور که تکنولوژی و سرمایه را بیاورند و انتظار من از تمام بخش های دولتی است، تسهیل کنند ما باید ورود سرمایه را تسهیل کنیم و خواهش من از تمام مردم این است که فضا را فضای امن کنیم.

**ما ظرف یک ماه اقدامات خود را انجام می دهیم و آژانس هم آن را تیک می زند؛ یعنی آن اقدامات شکلی را تایید می کند و آن ها محتوایی نیست. پس از آن، عملا لغو تحریم ها به اجرا در می آید و سرمایه، تکنولوژی و نشاط در کشور خواهد آمد.

** این که کسی فکر کند اگر امروز که توافق شده، فردا صبح آثارش را می بیند این طور نیست چرا که این موضوع مانند نهال غرس شده است و باید همه بدانند که این نهال میوه می دهد و به ثمر خواهد نشست که البته باید زمان خود را سپری کند.