Gerdab.IR | گرداب

رادیو اینترنتی داشته باشید

تاریخ انتشار : ۱۹ مرداد ۱۳۹۴

با استفاده از این تکنولوژی شما می توانید صدای خود را در اینترنت به گوش جهان برسانید.

به گزارش گرداب از باشگاه خبرنگاران جوان؛ پادپخش، انتشار مجموعه‌ای از پرونده‌های رسانه دیجیتال است که توزیع آن در اینترنت با استفاده از فید صورت می‌گیرد، و توسط کاربران معمولا بر روی یک پخش‌کننده موسیقی دیجیتال قابل دریافت و پخش است. این روش ارائه محتوا در سال ۲۰۰۴ محبوبیت و گسترش یافت و گاه به آن رادیوی اینترنتی گفته می‌شود.
 
پادکست یکی از راه های بسیار مناسب برای انتقال اطلاعات به دیگران می باشد که طرفداران بسیاری هم دارد. این متد اطلاع رسانی در سال های اخیر همه گیر شده و بسیاری از بلاگ نویسان و خبرنگاران از این روش برای اطلاع رسانی های خود بهره می گیرند. ارسال پادکست تنها 5 تا 10 دقیقه زمان می برد و ابزار های مورد نیاز آن عبارت اند از: شما، ابزار ظبط صوت و دسترسی به اینترنت و صد البته تک موضوع داغ و جذاب.
 
تولید یک پادکست، چهار مرحله دارد. قبل از ضبط، ساخت پادکست، بار گذاری در اینترنت و کسب درآمد از پادکست ها. در این گزارش به مرحله قبل از ضبط می پردازیم. در این مرحله ما تصمیم می گیریم که چه موضوعی را انتخاب کنیم.
 
1- طبیعت پادکست خود را بشناسید
 
محتوای پادکست شما چیست؟ ابتدا آن را بر روی قطعه ای از کاغذ یادداشت کنید که  فراموش نکنید. با یک طرح کلی آغاز کنید. مثال های بیشماری در میان پادکست های موجود وجود دارد.
 
* سایت Podcast.com پادکست ها را بر اساس موضوع دسته بندی می کند که شامل: طنز، اخبار، سلامت، ورزش،موسیقی و سیاست می شود.
 
* Mugglecast داستان و فیلم های هری پاتر را پوشش می دهد.
 
* The Word Nerds در مورد ریشه یابی لغات و دیگر مباحث زبان شناسی بحث می کند.
 
* Fantasy Football Minute یک پادکست در باره فوتبال و هواداران آن است.
 
 
به بعضی از معروف ترین پادکست ها گوش کنید و از گویش و نحوه نگارش آن برای پادکست خود نکته برداری کنید. اگر در پادکست خود می خواهید مصاحبه ای را انجام دهید، این کار به شما کمک بسیاری می کند.
 
2-تجهیزات خود را انتخاب کنید
 
تجهزیاتی که معمولا با آن ها پادکست ها ضبط می شوند عبارت اند از: میکروفون، میکسر و یک رایانه.به میکروفون تعبیه شده بر روی رایانه های خود یا لپ تاپ ها اکتفا کنید، معمولا کیفیت این میکروفون ها بسیار پایین است. برای شروع بهتر است از یک Headset که امکان حذف  Noise را دارد استفاده کنید. صدای Noise بر روی پادکست ها، شنوندگان را خسته می کند و احتمال گوش ندادن به ادامه آن را تقویت می کند.
 
پادکست شما به صورت Portable ظبط می شود یا در خانه؟ شاید بخواهید برای ضبط پادکست های خود از گوشی هوشمندتان استفاده کنید. اما ابزار پایه ای که نیاز دارید، میکروفون و ابزار ضبط صدا است. اما اگر از ورودی های مختلف صدا استفاده می کنید، حتما به یک میکسر صدا نیازمند خواهید شد.
 
3-نرم افزار خود را انتخاب کنید
 
 
* اگر شما از مک استفاده می کنید، می توانید به صورت رایگان با Garageband کار نمایید. بسته های نرم افزاری رایگانی در اینترنت وجود دارند که می توان از آن ها بهره برد. بعضی از میکروفون ها و میکسر هایی که در بازار فروخته می شوند، نرم افزار رایگان ظبط صوت نیز دارند.
 
* Industrial Audio Software که به iPodcast معروف است، یک برنامه تولید پادکست خوب برای شروع است. این برنامه از ابتدای ضبط تا انتها و آپلود آن به وسیله FTP به ما کمک می کند.
 
* برنامه Audacity که این هم به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد. این برنامه به سادگی قابل فهم و استفاده در ویندوز، مک و لینوکس است.
 
* اگر با Adobe Audition می خواهید کار کنید، باید به صورت ماهانه لایسنس این برنامه را خریداری نمایید.
 
در این گزارش به مقدمه ای برای شروع ساخت پادکست پرداختیم، در گزارش های آینده به مراحل بعدی ساخت پادکست ها می پردازیم.