Gerdab.IR | گرداب

کلاهبرداری در حراجی‌های اینترنتی

تاریخ انتشار : ۲۱ مرداد ۱۳۹۴

پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات با اعلام توصیه های انتظامی و پیشگیرانه از جرائم در فضای سایبری، در مورد کلاهبرداری از طریق حراجی‌های اینترنتی به کاربران هشدار داد.

به گزارش گرداب از مهر، پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات از شهروندان خواست در زمینه حراجی های اینترنتی توصیه های پلیس را جدی بگیرند تا از بروز هر نوع مشکلی جلوگیری به عمل آید.
 
پلیس فتا با بیان اینکه فروشگاههای معتبر مشخصات واقعی را به طور دقیق در وب سایت خود درج می کنند از کاربران خواست از سایت هایی خرید کنند که حتماً نماد اعتماد الکترونیکی را داشته باشند.
 
از سوی دیگر فروشگاههای معتبر معمولا نحوه دریافت و پرداخت وجه مختلفی مانند پرداخت آنلاین، از طریق پست و غیره دارند؛ همچنین به کاربران توصیه شده علاوه بر خرید از وبسایت های قابل اعتماد، از امنیت سیستم یا رایانه ای که از آن خرید آنلاین خود را انجام می دهند نیز مطمئن باشند.
 
کاربران باید در پرداخت های آنلاین از طریق درگاههای بانکی به دستورالعمل های امنیتی آن توجه کنند و قبل از اینکه پولی پرداخت کنند با فروشنده تماس گرفته و هر سوالی که دارند را بپرسند.
 
در همین حال کاربران باید اطلاعاتی راجع به سابقه فروشنده به دست آورده و آن را بررسی کنند و باید اطمینان حاصل کنند که روش های گارانتی کردن، پس دادن کالا و بازپرداخت پول برایشان قابل درک و واضح است؛ اگر فروشنده فقط پرداخت پول به صورت نقدی و یا از طریق خطوط مخابراتی را می پذیرد، کاربران باید با احتیاط بیشتری عمل کنند.
 
پلیس فتا از هموطنان خواسته در صورت مواجهه با موارد مشکوک، آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir گزارش کنند.