Gerdab.IR | گرداب

کدامیک مناسب ترند؟

لپ تاپ یا کامپیوتر خانگی؟

تاریخ انتشار : ۲۸ مرداد ۱۳۹۴

شايد خيلي از شما در زمان خريد كامپيوتر روميزي و لپ تاپ سردرگم شوید، امیدواریم با مطالبی که در اين گزارش به مرور آنها پرداخته ایم بتوانيد تصميم درست بگيريد و كامپيوتر مورد نظرتان را انتخاب كنيد.

به گزارش گرداب از باشگاه خبرنگاران جوان؛ انتخاب بین یک کامپیوتر لپ تاپ و دسکتاپ رومیزی می تواند تصمیم دشواری باشد. اساسی ترین جنبه این انتخاب به قابلیت "حمل پذیری" بر می گردد. اگر به قابلیت پرتابل بودن (حمل پذیری) نیاز دارید و یا مورد استفاده شماست، بدانید که لپ تاپ ابزار قدرتمندی برای این منظور است و ارزش پرداخت پول اضافی را دارد. اما اگر قصد دارید از کامپیوتر لپ تاپ خود به صورت یک رایانه دسکتاپ و در محل ثابت استفاده کنید که ندرتا نیاز به جابه جایی آن دارید، کامپیوتر دسکتاپ نیز انتخاب خوبی خواهد بود که بسیار ارزان تر تمام می شود.

لپ تاپ

اصلي ترين ويژگي لپ تاپ قابليت حمل آسان (Portable بودن) است. شما مي توانيد همه جا لپ تاپ خود را با خود ببريد و از آن استفاده کنيد. در واقع تا لپ تاپ نداشته باشيد و از آن استفاده نکرده باشيد نمي توانيد به اهميت اين ويژگي پي ببريد. فرض کنيد کامپيوتر خانگي علاوه بر اشغال فضاي زياد در اتاقي است که مجبوريد به خاطر کار با کامپيوتر آنجا باشيد و نمی توانید کارها را همزمان انجام دهيد. اما وقتي لپ تاپ داريد مي توانيد همزمان هم تلويزيون تماشا کنيد و هم به کار خود با کامپيوتر بپردازيد و در عين حال کنار مهمانانتان باشيد و هم بر کارهاي کامپيوتري خود نظارت کنيد. مي توانيد آن را همراه خود به سفر ببريد و در آنجا از کارهايتان عقب نمانيد.
 
ويژگي ديگر خاصيت کار کردن بدون نياز به برق مستقيم مي باشد، لپ تاپ مي تواند بين يک ساعت و نيم تا ۳ ساعت با باطري کار کند، لذا مي توانيد در مکانهايي مانند اتوبوس، اتومبيل يا در قطار و اماکني که محدوديت دسترسي به برق شهري داريد استفاده کنيد. در واقع لپ تاپ براي کساني که مدام با کامپيوتر سروکار دارند يک دستگاه ضروري است کما اينکه داشتن يک سيستم خانگي در منزل يا محل کار در کنار لپ تاپ نيز مي تواند راحتي کارهاي روزمره شما را تکميل کند. شکيل و زيبا بودن لپ تاپ ها نيز يکي از دلايلي است کاربران بسيار به آن توجه مي کنند و همچنين بسياري از کاربران براي تظاهر به وضعيت مالي خوب و يا متخصص بودن اقدام به خريد لپ تاپ مي کنند!
 
کارايي
يک لپ تاپ با قيمت حدود يک ميليون تومان در واقع کارايي يک PC با قيمت حدود پانصد هزار تومان را دارد و شما بايد به اين نکته توجه کنيد که آيا حاضريد به ازاي ويژگيهاي لپ تاپ اين مقدار هزينه اضافي بپردازيد؟ لپ تاپ براي کساني که مدام بازي هاي روز و جديد را خريداري و استفاده مي کنند مناسب نيست چراکه بازيها، روز به روز به قدرت پردازش و سخت افزارهاي قوي تري نياز دارند و ممکن است لپ تاپ شما قابليت اجراي همه نوع بازي را نداشته باشد(مگر آنکه بيش از ۲ميليون تومان هزينه کنيد).ضمن آنکه براي لپ تاپ ها نمي توانيد هاردهاي با سرعت بسيار زياد (مانند ۷۲۰۰ دور در دقيقه يا بالاتر) خريداري کنيد و اغلب داراي هاردهاي با سرعت ۵۴۰۰ دور در دقيقه مي باشند لذا ناگزير سرعتشان مقداري کمتر است.
 
ارتقاء
با وجودي که در گذشته امکان ارتقاي نوت بوک ها بصورت بسيار محدود امکان پذير بود اما امروز ارتقاي رم و هارد و درايو نوت بوک ها به راحتي امکان پذير است. اما هنوز ارتقاي پردازشگر و کارت گرافيکي به سادگي امکان پذير نيست و در حد بسيار محدودي وجود دارد. اين موضوع در مورد پي سي ها بدين صورت مطرح نيست. پي سي ها قابليت ارتقاي بسيار بهتري دارند.
 
سرقت
به دلیل كوچكی لپ تاپ و وزن كم آن، همیشه در معرض سرقت یا زورگیری می باشد و شما می بایست آن را همواره كنار خود نگه دارید و یا از كیفهای گمراه كننده و ضد سرقت استفاده كنید.
 
اما دسکتاپ ها فواید دیگری دارند. با وجود آنکه قیمت لپ تاپ ها کاهش و کارایی آنها افزایش یافته است، اما بازهم بیشتر دسکتاپ ها در مقایسه با لپ تاپ ها نرخ Price-to-Performance کمتر یا در واقع بهتری دارند (یک مقیاس مهم در سنجش کارایی کامپیوترهاست که هرچه قیمت یک رایانه نسبت به کارایی آن کمتر باشد آن رایانه بهتر است و از این نظر معمولا دسکتاپ ها بهتر از لپ تاپ ها هستند).
 

نتیجه گیری:
دسکتاپ ها راه حلی کم هزینه تر و راحت تر و همچنین کارایی بسیار قدرتمندی را در مکان های ثابت برای شما فراهم می کنند. لپ تاپ ها اما کارایی مورد نظر برای تامین نیازهای محاسباتی شما را در هر مکانی فراهم می کنند. لپ تاپ ها تقریبا یک سوم گرانتر هستند. اما اگر می خواهید از مزایای حمل پذیری و دسترسی پذیری لپ تاپ ها استفاده کنید، ارزش پرداخت پول بیشتر را دارد. ولی اگر حمل پذیری و دسترسی بیشتر لپ تاپ برای شما مهم نیست استفاده از دسکتاپ منطقی تر است.