Gerdab.IR | گرداب

همایش برنامه‌نویسان موبایلی برگزار شد

تاریخ انتشار : ۰۳ شهريور ۱۳۹۴

سرپرست خدمات ارزش افزوده همراه اول گفت: ساده سازی گسترش و توسعه خدمات ارزش افزوده برروی تلفن همراه یکی از اولویت‌های فضای ارتباطی کشور است.

به گزارش گرداب از ایسنا، محمدرضا سوهانیان در حاشیه نخستین همایش برنامه نویسان موبایلی کشور گفت: بستر ارتباط خوبی با سرمایه گذاریهای سنگین توسط تمامی اپراتورهای تلفن همراه در حال فراهم شدن است تا ارتباط ارزشمندتر شود.
 
وی افزود: این افزایش ارزش افزوده ارتباط نیازمند یک اکوسیستم توسعه دهنده است و بر همین اساس تلاش کرده ایم این فضا را گسترش دهیم. یکی از روش‌ها تزریق جریانهای درآمدی خوب است. در این صورت می توان به پایداری این جریان امیدوار بود.
 
سوهانیان گفت: یکی از مشکلاتی که در این راه معمولا با آن مواجه هستیم عدم تناسب اندازه و اقتضائات اپراتور با ارائه دهنده‌های سرویس است، چرا که در این حوزه عمدتا با افراد زیادی سر و کار داریم که ایده های تجاری بسیار خوبی دارند اما امکانات سخت افزاری یا سرمایه لازم را ندارند. از این رو تعریف سرویس‌ها و امکاناتی از جنس «باس» یا همان «توسعه دهنده های پشت سرویس» در حوزه تلفن همراه که به اختصار «ام باس» نامیده می شود، می تواند کمک خوبی به تسریع و تسهیل گسترش خدمات داشته باشد.
 
وی گفت: با این امکانات در واقع صاحبان ایده که برای توسعه خدمات ایده‌های خوبی دارند می‌توانند با استفاده از امکانات واسطه‌ای «ام باس» ها خدمات ارزش افزوده خود را سریع و آسان گسترش دهند. در این شرایط سرعت و کیفیت خدمات بیشتر می‌شود و زیرساخت های اپراتورها هم بهتر عمل می‌کند.
 
محمدجعفر صدیق، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران نیز در این همایش گفت: این وظیفه نهاد دولت است که با استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی و برقراری تعامل میان سرمایه گذاران و افراد صاحب ایده، امکان تبدیل این ایده ها به ابزار تولید ثروت و فرصت‌های شغلی را فراهم کند.
 
وی افزود: دانشگاه‌ها در شناسایی صاحبان ایده و معرفی آنان به سرمایه گذاران نقش مهمی برعهده دارند، چرا که متأسفانه سازوکار مناسبی برای شناسایی افراد صاحب ایده و نوآورانه از میان انبوه ادعاهای موجود، در کشورمان وجود ندارد و همین خلاء نوعی بی اعتمادی میان صاحبان کسب و کار و سرمایه گذاران از یک سو و افراد ایده پرداز ایجاد کرده است که دانشگاه‌ها به عنوان نهادهای واسط مورد اعتماد هر دو طرف این فضا را از بین ببرند.
 
نخستین همایش برنامه نویسان موبایلی کشور صبح دوشنبه برگزار شد و در حاشیه آن از اولین سرویس MBASS در کشور رونمایی شد. با استفاده از این سرویس، برنامه نویسان مختلف این امکان را پیدا می کنند که برنامه های خود را به قابلیت هایی مانند پردازش ابری و نظایر آن که ملزم به برنامه نویسی سمت سرور است، مجهز کنند.
 
سرویس «ام باس» علاوه بر امکاناتی که BASS عموما به کاربران صفحات وب ارائه می دهد، خدماتی را نیز مختص برنامه نویسان تلفن‌های هوشمند و تبلت ها ارائه می کند. خدماتی مانند «پوش نوتیفیکیشن» و «لوکال سرویس» از جمله این امکانات است.