Gerdab.IR | گرداب

نکاتی برای حفظ امنیت در تبلت

تاریخ انتشار : ۰۵ شهريور ۱۳۹۴

امروزه اغلب کاربران از یک دستگاه تبلت برای انجام امور شخصی خود استفاده می کنند اما نکته مهم برقراری امنیت در تبلت است. در این مطلب نکاتی پیرامون امنیت تبلت بیان می شود.

به گزارش گرداب از هفته نامه عصر ارتباط، امروزه اغلب کاربران از یک دستگاه تبلت برای انجام امور شخصی خود استفاده می کنند اما نکته مهم برقراری امنیت در تبلت است. در این مطلب نکاتی پیرامون امنیت تبلت بیان می شود.

اولین نکته اینکه در مورد روت کردن یا روت نکردن دستگاه خود به اندازه کافی تحقیق کنید و ببینید آیا نیازی به روت شدن دستگاه دارید یا خیر؛ چرا که روت شدن دستگاه امکانات اضافه ای به برخی نرم افزارها داده که موجب اخلال امنیتی خواهد شد. همچنین به طور کلی روت شدن دستگاه مزایا و معایبی دارد که از بعد امنیتی مناسب محسوب نمی شود؛ با این حال اگر دانش کافی در مورد روت شدن دستگاه دارید می توانید آن را انجام دهید.

استفاده از برنامه Unlock Alert

این برنامه می تواند به وسیله دوربین جلوی گوشی از فرد عکس گرفته و همچنین موقعیت مکانی او را ثبت کند (در صورتی که گزینه مربوط به موقعیت یابی در تنظیمات گوشی روشن باشد.)

پس از آن اپلیکیشن می تواند این اطلاعات را در گوشی ذخیره کند یا آنها را به ایمیل تان ارسال کند یا می تواند آنها را در حساب Dropbox شما آپلود کند. همچنین می توانید در صورت نیاز معین کنید که پس از ایمیل کردن اطلاعات یا آپلود کردن آنها در Dropbox از گوشی پاک شوند.

نکاتی برای حفظ امنیت در تبلت

همچنین به وسیله اپلیکیشن می توانید یک Scare Screen (صفحه ترس) برای Lockscreen قرار دهید تا به مزاحم یا دزد هشدار دهد که از او عکس گرفته شده است اما معمولا خیلی لازم نیست در نبود Scare Screen (خاموش بودن این ویژگی) یک هشدار کوچک در قسمت Notification bar ظاهر می شود و موضوع را اطلاع می دهد اما تا زمانی که رمز عبور یا PIN درست وارد نشود، نمی توان Notification bar را پایین کشید و آن را مشاهده کرد.

همچنین اطمینان حاصل کنید ایمیل هایی که از آدرس unlockalertservice@bitourea.com برایتان می آید در پوشه Spam قرار نگیرند؛ زیرا اطلاعات به دست آمده از سوی اپلیکیشن، از اینی ایمیل برایتان ارسال می شود.

استفاده از اپلیکیشن Got Ya

این برنامه نیز عملکرد مشابه انجام داده و بسیار دقیق عمل می کند که البته نسخه تجاری آن باید خریداری شود.

پس از نصب اپلیکیشن، برای راه اندازی آن باید با حساب گوگل خود در برنامه Sign in کرده و برخی تعهدات و اجازه نامه های مربوط به اتصال اپلیکیشن به حساب گوگل تان را تایید کنید. همچنین برای اینکه از طریق اپلیکیشن برایتان ایمیل فرستاده شود، باید اجازه نامه مربوط به آن را تایید کنید.
اپلیکیشن عملیات راه اندازی خود را مرحله به مرحله پیش می برد و کار را برای شما آسان می کند و در عرض چندت ثانیه گوشی شما امن خواهد شد. پس از آن هر وقت که بخواهید می توانید با کشیدن لبه سمت چپ برنامه به وسط صفحه، تنظیمات را به دلخواه خود تغییر دهید.

در بخش تنظیمات می توانید نوتیفیکیشن ها را خاموش یا روشن کرده، مشخص کنید که پس از سه بار ورود اشتباه رمز عبور عکس گرفته شود، آیکون مربوط به اپلیکیشن را تغییر دهید تا به نظر نرسد یک برنامه امنیتی است یا اینکه برای جلوگیری از ورود بدون اجازه، یک رمز عبور برای محافظت از خود اپلیکیشن قرار دهید.

ایمیلی که به وسیله اپلیکیشن دریافت می کنید به خوبی سر هم بندی شده است. محتویات ایمیل شامل عکس گرفته شده به وسیله دوربین جلوی گوشی و تصویر مربوط به موقعیت مکانی دقیق گوشی از سوی Google Maps است که می توان با کلایک روی آن، موقعیت دقیق را در سرویس Google Maps مشاهده کرد. استفاده از این اپلیکیشن بسیار آسان است. البته نسخه رایگان از یک ویژگی بهره نمی برد که در نسخه کامل و پولی آن موجود است. آن ویژگی این است که نسخه پولی اپلیکیشن می تواند اطلاعات به دست آمده (عکس و موقعیت مکانی) را مستقیما در حساب Google Drive تان آپلود کند. در صورت نیاز به این ویژگی می توانید نسخه کامل را خریداری کنید.

توصیه بعدی، نصب یک بسته امنیتی کامل روی تبلت است. نرم افزار امنیتی Kaspersky Tablet Security یکی از قدیمی ترین و قدرتمندترین آنتی ویروس ها است. این نرم افزار، تبلت شما را در برابر نرم افزارهای مخرب و ویروس ها محافظت می ند و همچنین قابلیت ضد سرقت نیز دارد. امنیت در تبلیت های اندرویدی یکی از مهمترین مسائلی است که هر کاربری به آن توجه می کند. نرم افزار امنیتی Kaspersky Tablet Security یکی از قدیمی ترین و قدرتمندترین آنتی ویروس ها است. این نرم افزار، تبلت شما را در برابر نرم افزارهای مخرب و ویروس ها محافظت می کند و همچنین قابلیت ضد سرقت نیز دارد.

در پایان باید گفت بحث امنیت تبلت بسیار با اهمیت بوده و باید تمامی کاربران با راهکارهای ایمن سازی آشنا باشند. در مطالب بعدی، ابعاد دیگر امنیت تبلت ها بررسی خواهد شد.