Gerdab.IR | گرداب

اتفاق باورنکردنی در کره شمالی!

تاریخ انتشار : ۰۷ شهريور ۱۳۹۴

با وجود اینکه کره شمالی یکی از کشور های مهم World Wide Web است ولی این کشور از اینترنت محروم بوده و فقط تظاهر به داشتن نت می کند.

به گزارش گرداب از باشگاه خبرنگاران جوان، شاید در نگاه اول به نظر برسد که فرودگاه بزرگ بین المللی پیونگ یان، پایتخت کره شمالی، تمام امکانات لازمه یک فرودگاه مجهز و بین المللی را دارد ولی با دقت بیشتر متوجه می شویم که این فرودگاه فاقد حیاتی ترین عنصر جهان یعنی اینترنت است.
 
در واقع ضد و نقیض بزرگی در این فرودگاه به چشم می خورد: یک اتاق اینترنت که در آنجا هیچ اینترنتی وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری Associated Press، در این اتاق یا کارمندان خود فرودگاه پشت سیستم ها هستند و بقیه اجازه استفاده از آن ها داده نمیشود و یا بقیه سیستم های خالی، فاقد کیبورد یا صفحه کلید هستند. زمانی هم که با موس سعی به باز کردن یک مرورگر می کنیم، امکان اتصال به اینترنت وجود ندارد!
 
خبرگزاری Associated Press در پی علت یابی این امر از کارکنان این فرودگاه پرس و جو کرد که تمام آن ها از پاسخگویی به این معضل سرباز زدند.
 
پس از چک کردن تاریخچه و یا History جستجوی های اینترنتی، مشخص شد که این سیستم ها هیچ تاریخچه جستجویی ندارند و تاکنون  وارد اینترنت نشده اند. تنها یکی از آن سیستم ها وارد یکی از وب سایت های رسمی کره شمالی، Naenara شده بود.
 
اگرچه کره شمالی یکی از بخش های لاینفک World Wide Web است، ولی کاربران کره شمالی فاقد کامپیوتر شخصی بوده و یا آن هایی هم که به اینترنت دسترسی دارند فقط می توانند از وب سایت های محلی دیدن کنند. در واقع اینترنتی که در کره شمالی وجود دارد فقط برای مصرف داخلی و بازدید کردن وب سایت های محلی است.
 
این اینترنت داخلی که توسط تعداد محدودی نخبه و متخصص آی تی طراحی شده، بسیار بسته و تحت نظارت شدید است.

این اتاق اینترنت که تنها چند ماه است در فرودگاه بین المللی کره شمالی افتتاح شده است فقط تظاهری برای مدرن نشان دادن این کشور است.
 
مسافران پس از پا گذاشتن به این فرودگاه با تعداد زیادی مغازه و فروشگه های شیک، کافی شاپ های لوکس، دکه های فروش دی وی دی  است، در یغ از مهم ترین ابزار ارتباطی یعنی اینترنت!