Gerdab.IR | گرداب

سنجش حجم اینترنت مصرفی ممکن شد

تاریخ انتشار : ۱۰ شهريور ۱۳۹۴

معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات از امکان سنجش سرعت و حجم مصرفی اینترنت مشترکان با سامانه مانیتورینگ آنلاین خبر داد و گفت: در صورت شکایت از اتمام زودهنگام اینترنت مشترکان، موضوع رسیدگی خواهد شد.

به گزارش گرداب از مهر غلامرضا داداش زاده، در مورد شکایت مشترکان از اتمام زودهنگام بسته اینترنت موبایل و ADSL اظهار داشت: این موضوع به راحتی هم از طریق مشترکان و هم از سوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات به عنوان نهاد نظارتی این بخش، قابل بررسی و اثبات است.
 
وی با بیان اینکه مشترکان با نصب اپلیکیشن های مربوط به سنجش سرعت و حجم اینترنت می توانند از مصرف پهنای باند و سرویسی که اپراتورها ارائه می دهند، آگاه شوند ادامه داد: در صورت وجود هرگونه ابهام و شکایت در مورد کم فروشی و یا اتمام زودهنگام حجم اینترنت مشترکان، این موضوع قابل بررسی و پیگیری از سوی رگولاتوری و سامانه ۱۹۵ خواهد بود.
 
معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با تاکید براینکه سامانه مانیتورینگ آنلاین رگولاتوری مرجعی برای نظارت در حوزه سرعت و حجم دیتای مشترکان است، افزود: رگولاتوری از طریق سامانه نظارت آنلاین، مراجعات حضوری و بازدید از نزدیک اپراتورهای موبایل و اینترنت، موضوع ارائه سرویس در این بخش را پیگیری می کند.
 
وی با بیان اینکه شواهد نشان می دهد که ارائه سرویس اینترنت نسبت به گذشته روند مطلوبی دارد، گفت: در مورد کم فروشی و ارائه خدمات بدون کیفیت به کاربران، پیگیری های لازم در حال انجام است و اپراتورهای متخلف را اعلام می کنیم.
 
داداش زاده با بیان اینکه کسب رتبه اول از سوی اپراتور مهم نیست و نگه داشتن این وضعیت، از نظر ما دارای اهمیت بیشتری است افزود: مشکل کم فروشی در ارائه خدمات اینترنت باید حل شود و اپراتورها باید نسبت پهنای باند ارائه شده را به تعداد مشترکان رعایت کنند.
 
وی خاطرنشان کرد: رگولاتوری در حال شفاف سازی وضعیت اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنت ثابت و همراه است و این موضوع در همه کشورهای دنیا نیز اجرایی می شود و شاخص های مشخصی دارد.
 
معاون رگولاتوری با اشاره به پرونده اپراتور پیشگامان توسعه ارتباطات که به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال شده است افزود: این اپراتور مصوبه ۱۸۱ مبنی بر اعمال تخفیف ۲۰ درصدی به کاربران را رعایت نکرده و به دلیل گرانفروشی، مكلف شده است ۱۳ ميليون و ۷۰۰ هزار تومان به مشتركان خود پرداخت كند؛ در این زمینه سازمان تعزیرات حکومتی حکم صادر کرده و این مبلغ از حساب اپراتور برداشت می شود.
 
داداش زاده در مورد الزام اپراتورها به اعلام پایان بسته اینترنتی مشترکان برای جلوگیری از مصرف ناخواسته اینترنت آزاد نیز به مهر گفت: هم اکنون اپراتور همراه اول در مرحله اتمام ۶۰ درصدی و ۹۰ درصدی بسته های اینترنت، موضوع را به مشترکانش اعلام می کند اما اپراتورهای رایتل و ایرانسل تنها در زمان اتمام بسته اینترنت، به مشترک اطلاع رسانی می کنند.
 
وی ادامه داد: در این زمینه دستورالعملی به زودی به اپراتورها ابلاغ می شود که موظف شوند پایان بسته اینترنت حجمی مشترکان را در ۳ مقطع ۶۰ درصد استفاده، ۹۰ درصد و اتمام کامل بسته، اطلاع رسانی کنند تا مشترک بدون اطلاع، از اینترنت با تعرفه آزاد، استفاده نکند که هزینه ای چند برابر دارد. همچنین اپراتورها ملزم خواهند بود در مورد مصرف اینترنت آزاد در پایان اعتبار بسته اینترنتی، از مشترک کسب تکلیف کنند.
 
معاون رگولاتوری با تاکید براینکه سیاست اپراتورهای موبایل در ارائه بسته های اینترنتی متفاوت است خاطرنشان کرد: اما با این وجود باید برای ارائه سرویس اینترنت موبایل و ثابت، اطلاع رسانی شفاف به کاربران صورت گیرد.