Gerdab.IR | گرداب

همه موافقان و مخالفان رجیستری موبایل‌

تاریخ انتشار : ۱۳ شهريور ۱۳۹۴

اجرای مجدد طرح شکست خورده رجیستری موبایل باعث شده تا قطبی موافقان و مخالفان این طرح که هزینه‌هایی را برای مردم و دولت به همراه دارد، شکل گیرد.

به گزارش گرداب از تسنیم، اجرای مجدد طرح رجیستری کردن تلفن‌های همراه وارداتی سال گذشته بعد از هشت سال مجددا پیش کشیده شد تا ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از این طریق مانعی برای قاچاقچیان گوشی‌های موبایل ایجاد کند.

ثبت شماره سریال گوشی‌های وارداتی که تحت عنوان رجیستر کردن از آن یاد می‌شود سال 85 برای مبارزه با قاچاق اجرا شد اما در عمل به دلیل تخلفاتی که صورت گرفت، نتوانست به رسالت خود پایبند باشد و کنار گذاشته شد.

حال با گذشت هشت سال از این موضوع، سال گذشته برای دومین بار مسئولان به سمت اجرای این طرح رفتند و تسنیم با اعلام اجرای مجدد این طرح شکست خورده، در قالب گزارش "موبایل‌های قاچاق ایرانی‌ها خاموش می‌شود"، به ذکر جزییات این طرح پرداخت.

قرار بود با ثبت سریال گوشی‌ها در گمرک و ایجاد ارتباط آنلاین با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، گوشی‌هایی که سریال آنها وجود ندارد، قطع شوند و امکان استفاده از خدمات اپراتوری را نداشته باشند. اجرای این طرح موکول به ساماندهی بازار علاءالدین و صدور جواز توسط سه اتحادیه صوت و تصویر، دستگاه‌های مخابراتی و فناوران رایانه برای واحدهای صنفی شد که در عمل نه جوازی صادر شد و نه رجیستری صورت گرفت.

علی‌رغم اینکه مسئولان و فعالان واحدهای صنفی بارها نسبت به اجرای چنین طرح شکست خورده‌ای گلایه کردند اما در عمل باز هم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز قانع نشده و اکنون سراغ مراحل اجرایی رفته است.

*جلوگیری از قاچاق موبایل با تعرفه شدنی است*

غلامحسین کریمی -رئیس اتحادیه صنف دستگاه‌های مخابراتی- پیش از این، اجرای رجیستری موبایل‌های وارداتی را طرحی شعارگونه دانسته و اظهار کرده بود که هیچ نظرخواهی از اتحادیه‌های صنفی صورت نگرفته است.

وی درباره موفقیت اجرای این طرح نیز گفت: موفقیت ساماندهی واردات موبایل تنها مربوط به رعایت یک بند و آن هم کاهش تعرفه واردات موبایل است؛ رجیستر کردن موبایل در گذشته هم وجود داشت اما نتیجتا به دلیل تقلب‌هایی که شد جلوی اجرای آن را گرفتند.

او افزود: تا زمانیکه تعرفه واردات قانونی زمینه‌ای برای جذابیت قاچاق شود، هیچ کاری جز بازی با تعرفه نمی‌توان انجام داد.

*گوشی‌های بالای 700 هزار تومان قاچاق هستند*

این در حالی است که ابراهیم درستی –رئیس اتحادیه صوت و تصویر- صراحتا با اجرای رجیستری موبایل موافقت کرده و گفته است که بالغ بر 75 درصد گوشی‌های بالای 700 هزار تومان برای قاچاقچیان مقرون به صرفه است و زمینه قاچاق آنها وجود دارد.

*نمایندگان وزارت ارتباطات برای رجیستری حاضر شدند*

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار است این طرح را به کمک سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی انجام دهد تا با در اختیار قرار دادن شماره سریال‌های وارداتی، امکان برقراری ارتباط را به آن گوشی‌ها بدهد.

محمود واعظی –وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- با تأیید این موضوع گفت: دو جلسه برای اجرای این طرح در ستاد مذکور تشکیل شده اما هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است.

وی با بیان اینکه در گام نخست این طرح به دنبال مبارزه با قاچاق است، گفت: دو نمانیده از وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در جلسات این ستاد حضور داشتند تا نحوه اجرا را بررسی کنند. بعد از برخورد با قاچاقچی‌ها، اجرای این طرح می‌تواند کمک حال کشف گوشی‌های مسروقه باشد.

*ستاد مبارزه با قاچاق اجرای موفق رجیستری را تضمین کرد*

سفت و سختی تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق برای اجرای این طرح که پلیس هم از عهده آن برنیامد، زمانی مشخص می‌شود که علیرضا گلستانی زاده معاون این ستاد در گفت‌وگو با رسانه ملی اظهار کرد: سالانه بین 10 تا 12 میلیون گوشی قاچاق وارد کشور می‌شود که اگر قیمت هر دستگاه را میانگین 150 دلار در نظر بگیریم مجموعا 1.5 میلیارد دلار ترنول مالی قاچاق این حوزه می‌شود.

وی عنوان کرد: با اجرای رجیستری، سریال IMEI گوشی‌های واردات رسمی در گمرک ثبت می‌شود و به صورت الکترونیکی در اختیار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار می‌گیرد.
او در پاسخ به این سوال که چطور متوجه شویم یک گوشی رجیستر شده یا نه، باید چکار کنیم؟، گفت: به محض اینکه اجرای این طرح را اعلام کنیم، خریداران گوشی‌ها با قرار دادن سیم‌کارت در دستگاه مورد نظر و روشن کردن گوشی با پیامی مواجه می‌شوند که به آنها اطلاع می‌دهد.

معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ارتباط با شکست این طرح در سال 85 گفت: برخی ناهماهنگی‌ها در حوزه دستگاه‌های اجرایی مانع موفقیت این کار شد که در این دوره مشکلات رفع شده است.

گلستانی زاده همچنین درباره کسانیکه اکنون گوشی در اختیار دارند در اجرای این طرح باید چکار کنند نیز گفت: مردمی که گوشی دارند، می‌توانند به اینترنت مراجعه کرده و روال ثبت سریال را دنبال کنند تا گوشی‌شان قطع نشود.

وی درباره نحوه رجیستر کردن گوشی‌های مسافرتی نیز عنوان کرد: گوشی‌هایی که مسافرتی وارد می‌شوند نیز باید در گمرک ثبت شوند تا دچار قطعی نگردند.

*رجیستری راه به جایی نمی‌برد*

با توجه به اجرای شکست خورده این طرح در هشت سال گذشته، داوود زارعیان به عنوان یکی از قدیمی‌های صنعت ارتباطات با انتقاد از رجیستری موبایل درباره آثار و تبعات اجرای این طرح گفت: گوشی‌های رجیستر نشده را به مردم می‌فروختند و مردم متضرر می‌شدند.

وی اذعان کرد: مشکل دوم این بود که گوشی رجیستر نشده را با قیمت ارزان می‌خریدند، سریال آن را دستکاری و سریال‌های قابل شناسایی برای اپراتورها را جایگزین می‌کردند. این کار موجب می‌شد تا گوشی‌ها را به چند برابر قیمت بفروشند و افراد بسیاری از این موضوع ابراز گلایه‌مندی کردند.

در شرایطی که بسیاری از فعالان و کارشناسان صنعت تلکام اجرای این طرح را بیهوده و اتلاف منابع می‌دانند، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درصدد است تا طرح شکست خورده خود را برای خاموش کردن گوشی‌های قاچاق در کشور، مجددا اجرا کند.