Gerdab.IR | گرداب

پیش‌بینی وزیر از تغییر دبیر شورای عالی فضای مجازی

انحلال شورایعالی فناوری، به زودی

تاریخ انتشار : ۱۵ شهريور ۱۳۹۴

در حالی که روز گذشته مقام معظم رهبری طی حکمی بر انحلال شوراهای عالی موازی شورای عالی فضای مجازی تأکید کردند، امروز وزیر ارتباطات گفت: با برگزاری جلسه در این باره تصمیم‌گیری خواهیم کرد و احتمال انحلال شورای عالی فناوری اطلاعات وجود دارد.

به گزارش گرداب از فارس، وزیر ارتباطات در حاشیه همایش طرح هوشمند، زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در جمع خبرنگاران در واکنش به حکم دیروز مقام معظم رهبری و تبیین 10 وظیفه شورای عالی فضای مجازی، گفت: این حکم فصل‌الخطاب است و باید با جدیت برای عملیاتی شدن آنها تلاش کنیم که فعالیت شوراهای موازی نیز حتی باید تعطیل شود.
 
* احتمال انحلال شورای عالی فناوری اطلاعات با دستور قاطع مقام معظم رهبری
 
وی در پاسخ به این سؤال که در متن حکم صریحاً تأکید شده که فعالیت‌ شوراهای سابق و موازی شورای عالی فضای مجازی باید تعطیل شود آیا شورای عالی فناوری اطلاعات نیز منحل خواهد شد، گفت: احتمالش هست برای این منظور جلسه خواهیم داشت و تصمیم‌گیری خواهیم کرد.
 
* پیش‌بینی وزیر از تغییر دبیر شورای عالی فضای مجازی
 
وزیر ارتباطات همچنین در خصوص تأکید صریح مقام معظم رهبری در حکم روز گذشته درباره تسریع در راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات گفت: راه‌اندازی این شبکه اولویت دولت یازدهم بوده و سرمایه‌گذاری زیادی در آن انجام شده است واین پروژه 10 ساله را با جدیت دنبال می‌کنیم.
 
وی گفت: در دوره جدید فعالیت شورای عالی فضای مجازی بستر خوبی فراهم شده که با تعامل بین دستگاه‌ها و دبیرخانه شورا کارهای بزرگی انجام دهیم و تحول بسیار بزرگی در راه است.
 
واعظی در پاسخ به سؤالی درباره احتمال تغییر دبیر شورای عالی فضای مجازی در دوره فعالیت جدید این شورا گفت: با توجه به حکم جدید مقام معظم رهبری درباره 10 مأموریت شورا باید ببینیم چه کسی می‌تواند از عهده انجام این مأموریت مهم برای تعامل بسیار نزدیک بین دو طرف (دستگاه‌های ذیربط و مرکز ملی فضای مجازی) بر آید و تصمیم‌گیری درباره انتخاب دبیر شورا طبق نظر رئیس جمهور است.
 
* عدم برگزاری جلسات شورای عالی فضای مجازی نظر رئیس جمهور است
 
واعظی همچنین درباره تأخیر در برگزاری جلسات شورای عالی فناوری اطلاعات گفت: در دوره جدید ان‌شاءالله برگزاری جلسات منظم می‌شود علت اینکه جلسات با تأخیر برگزار می‌شد این بود که دستور کار پخته و منظمی وجود نداشت و وقت سران قوه بسیار ارزش دارد.
 
وی گفت: با چارچوبی که اکنون روشن شده امیدواریم در آینده شاهد تعامل بین دستگاه‌ها و مرکز ملی فضای مجازی باشیم و مرکز ملی فضای مجازی کانونی برای تصمیم‌گیری،سیاستگذاری، نظارت در برنامه‌های کلان باشد.
 
وزیر ارتباطات در پاسخ به اینکه دبیر شورای عالی فضای مجازی بارها نبود دستور جلسات برای برگزاری جلسه شورا را رد کرده و می‌گوید دستور کارهای بسیاری در نوبت برگزاری جلسه و تصویب قرار دارند، آیا نبود دستور کار پخته نظر شخص شماست؟ گفت: دبیرخانه دستور جلسات را برای رئیس شورا می‌فرستد و رئیس شورا بررسی می‌کند که آیا دستور جلسات پخته است یا خیر.
 
* دو سال انتظار پیوست فرهنگی برای تصویب در شورای عالی فضای مجازی
 
واعظی در پاسخ به سؤال دیگری درباره پیوست فرهنگی موبایل که دو سال در انتظار تصویب در شورای عالی فضای مجازی قرار دارد، گفت: برای پیوست فرهنگی از یک سال و نیم قبل مشاور گرفته‌ و پیشنهادی را آماده کرده‌ایم که گزارش آن به مرکز ملی فضای مجازی ارائه شده است.
 
* قصد سفر به آمریکا را ندارم
 
وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه شنیده شده که قصد سفر به آمریکا را دارد، گفت: برنامه‌ای برای مذاکره با شرکت‌های آمریکایی ندارم، قصد سفر هم ندارم.
 
* اختلال 5 ساعته تلگرام به دلیل کندی اینترنت کشور
 
وزیر ارتباطات در پاسخ به سؤال دیگری درباره اختلال تلگرام از صبح امروز، گفت: اختلال تلگرام 5، 6 ساعت بود که به دلیل اختلال در سرویس اینترنت بین‌الملل حادث شد، همچنان که از روز گذشته 50 گیگ از اینترنتی که ایران از ترکیه می‌گیرد از مدار خارج شده بود که این موضوع توسط ترکیه و به دلیل تحولات سیاسی آن کشور حادث شده بود.