Gerdab.IR | گرداب

فناپ مجوز تلویزیون اینترنتی و FCP گرفت

تاریخ انتشار : ۲۱ شهريور ۱۳۹۴

تاسیس شرکت ارتباطات ثابت، راه‌اندازی اپراتور مجازی و اجرای پروژه IPTV/OTT در قالب ارائه خدمات چندرسانه‌ای، مهمترین طرح‌هایی هستند که واحد تلکام فناپ درصدد پیاده‌سازی آنهاست.

به گزارش  گرداب از تسنیم، کیوان جامه ‌بزرگ در معرفی فعالیت‌های واحد تلکام این شرکت اظهار کرد: از اواخر سال 89 فعالیت خود را به عنوان  یکی از نخستین ارائه دهندگان خدمات پرداخت همراه با تمرکز بر راه‌اندازی سامانه امپاد (#720*) آغاز کرد و ارائه خدمات ارزش‌افزوده محتوایی دومین گام بزرگ در حوزه تلکام بود که از سال 91 آغاز شد و تاکنون خدمات این شرکت در حوزه آموزش، ورزش، سلامت و فرهنگ از طریق هرسه اپراتور تلفن همراه به بیش از دوازده میلیون مشترک تلفن همراه عرضه شده است.

وی فعالیت در حوزه IPTV را از دیگر اقدامات این واحد برشمرد و گفت: این پروژه سال گذشته در شرکت باران‌ تلکام با پیش‌بینی فرصت‌های پیش‌رو و نیاز به ایجاد همکاری‌های راهبردی با دیگر شرکت‌های موفق کشور با مشارکت دوجانبه فناپ و شرکت آریا‌همراه آغاز شد و خوشبختانه توانستیم به سرعت ضمن موفقیت در فراخوان سازمان صداوسیما جهت اخذ نمایندگی عرضه خدمات IPTV/OTT  اقدامات لازم برای ارائه خدمات سراسری به هم‌وطنان در سراسر کشور را از پاییز سال جاری عملیاتی کنیم.

او با اشاره به برنده شدن فناپ در مزایده IPTV صداوسیما گفت: پروژه تلویزیون اینترنتی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین خدمات تلکام با تعهد فروش دو هزار و 700 میلیارد تومان برای پنج سال اول، در شرکت باران کلید خورده است. فروش محتوا، تبلیغات و ارائه خدمات ارزش افزوده از جمله راه‌های کسب درآمد این پروژه خواهد بود که بخشی از این درآمد نیز به عنوان حق مجوز به صدا‌و‌سیما تعلق می‌گیرد.

به گفته وی  تلویزیون اینترنتی، اپراتور جدید خدمات محتوایی دیجیتال است که خدمات چندرسانه‌ای چون دسترسی به شبکه‌های تلویزیونی با امکاناتی نظیر ذخیره‌سازی برنامه، مشاهده برنامه‌های پخش شده، جستجو در برنامه پخش برنامه شبکه‌ها، دسترسی به محتواهای ویدئویی و صوتی آرشیو شده، ارائه انواع خدمات ارزش‌افزوده (نظیر خدمات بانکداری و پرداخت، خرید، بازی‌های فردی و گروهی و یادگیری الکترونیکی از طریق تلویزیون) را عرضه می‌کند.

به گفته قائم‌مقام واحد تلکام فناپ در حال حاضر این شرکت با چند شرکت داخلی و اروپایی برای راه‌اندازی زیرساخت‌های لازم این پروژه در تعامل است تا در بازه زمانی مشخصی، ضمن راه‌اندازی خدمات، برنامه بومی‌سازی و انتقال فناوری‌های مرتبط به کشور را اجرایی کند.

وی در توضیح مراحل اجرایی شدن پروژه IPTV بیان کرد: ابتدا برای مدت شش ماه،‌ این پروژه در تهران برای کاربران خانگی و در سراسر کشور برای کاربران اپراتورهای تلفن همراه پایلوت می‌شود. 

پس از آن، سرویس به دو شکل OTT (ارائه خدمات از طریق شبکه اینترنت) و دسترسی از طریق ستاپ باکس و شبکه‌های مختلف مخابراتی با اولویت‌بندی جغرافیایی توافق شده با صداو‌سیما به اجرا درمی‌آید اما می‌خواهیم تمامی استان‌های کشور را طی سه سال زیر پوشش ببریم.

به گفته جامه‌بزرگ با استفاده از خدمات OTT (فراشبکه) روی تلفن همراه و تبلت، هر فردی در هر کجا با داشتن سیم‌کارت و اتصال به شبکه 3G و 4G می‌تواند به محتوای چندرسانه‌ای مورد نیاز خود دسترسی داشته باشد. این تحول بزرگ یعنی تلویزیون در هر نقطه و هر زمان در دسترس شهروندان خواهد بود و بیننده، زمان و نحوه استفاده از برنامه‌های تلویزیونی و مخزنی بزرگ از فیلم‌ها، سریال‌ها و سایر برنامه‌های رادیو تلویزیونی را مدیریت خواهد کرد. باران تلکام بخش عمده این خدمات را رایگان ارائه خواهد کرد. ورود به حوزه FCP از دیگر فعالیت‌های واحد تلکام فناپ است. 

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، اخیرا نسبت به صدور مجوز مخابرات ثابت اقدام کرده است.

جامه‌بزرگ با بیان اینکه صدور پروانه جدید، تجمیعی از مجوزهای پیشین است، گفت: فناپ مجوز تاسیس یک شرکت مخابراتی خصوصی را گرفته و منتظر دریافت پروانه نهایی است تا از نیمه دوم سال جاری شروع به فعالیت کند. به این ‌ترتیب می‌توان هر گونه سرویس مخابراتی همچون VOIP، اینترنت و اینترانت را با استفاده از فناوری‌های مختلف نظیر ADSL وFixed LTE  ارائه داد.

او همچنین در خصوص فعالیت‌های فناپ برای راه‌اندازی یک اپراتور تلفن همراه مجازی گفت: ضمن توافق با چند اپراتور معتبر بین‌المللی مستندات اخذ موافقت اصولی صدور پروانه MVNO را به وزارت ارتباطات تقدیم کردیم و منتظر اعلام نظر دولت هستیم. این شرکت با دریافت پروانه فعالیت اپراتور مجازی در واقع موفق به کسب سه پروانه بزرگ IPTV،MVNO  و FCP در صنعت مخابرات می‌شود.

وی با بیان اینکه تعداد شرکت‌های این چنینی که در آن واحد مجوز فعالیت چند اپراتور را داشته باشند در دنیا نیز بسیار کم است، گفت: در آینده نزدیک و با نهایی شدن راه‌اندازی سه اپراتور مذکور، فناپ بعنوان یک اپراتور یکپارچه (Quadruple play) همگام با اپراتورهای پیش‌رو جهانی انواع خدمات ارتباطی و محتوایی ثابت و سیار همزمان را به شهروندان کشور عرضه خواهد کرد.