Gerdab.IR | گرداب

اولین حمله گسترده بدافزاری به اپستور

تاریخ انتشار : ۳۱ شهريور ۱۳۹۴

اپل روز گذشته تایید کرد که هکرها با انتشار نسخه دستکاری شده نرم افزار برنامه نویسی Xcode از آن برای انتقال بدافزارهای خطرناک به فروشگاه App Store استفاده کرده اند.

به گزارش گرداب فارس به نقل از اپل اینسایدر نوشت، این نگرانی وجود دارد که برخی برنامه های موجود در این فروشگاه به بدافزارهای منتقل شده از Xcode آلوده شده باشند. Christine Monaghan سخنگوی اپل ضمن تایید این موضوع اعلام کرده که برای حفاظت از مشتریان اپل برنامه های مشکوک از فروشگاه برنامه های همراه این شرکت پاک شده اند. برنامه های پاک شده همگی با نسخه معیوب نرم افزار xcode طراحی شده اند.
 
بررسی ها نشان می دهد حدود 40 برنامه آلوده در App Store منتشر شده اند و برخی از آنها مانند برنامه گپ WeChat از برنامه های پرطرفدار بوده اند. برنامه محبوب دیگری که به بدافزار آلوده شده Didi Kuaidi نام دارد که برای استفاده مشترک از خدمات حمل و نقل به کار می رود.
 
بررسی های برخی شرکت های امنیتی مستقل مانند شرکت چینی Qohoo نشان می دهد که بیش از 300 برنامه اپل آلوده به بدافزار هستند. نسخه آلوده شده Xcode بر روی یک سرویس کلود متعلق به شرکت چینی بایدو میزبانی می شود. بایدو که مهم ترین موتور جستجو در چین است مدتی است نرم افزار آلوده را پاک کرده و اپل می گوید در تلاش است تا نسخه ای جدید و پاکیزه از Xcode را عرضه کند.
 
هنوز مشخص نیست چند نفر بابت این حملات آسیب دیده اند و چه میزان از اطلاعات کاربران توسط هکرها به سرقت رفته است. این اولین حمله بزرگ و سازمان یافته به فروشگاه آنلاین برنامه های همراه شرکت اپل محسوب می شود.