Gerdab.IR | گرداب

فرانسه خواستار حق فراموشی در گوگل!

تاریخ انتشار : ۳۱ شهريور ۱۳۹۴

رگولاتوری فرانسه درخواست گوگل برای عدم حذف برخی اطلاعات یک شهروند این کشور از جستجوگر خود را رد کرده و تصریح نمود تمامی کاربران آن باید بتوانند داده‌های نامناسب در مورد سوابقشان را از گوگل حذف کنند.

به گزارش گرداب فارس به نقل از تلگراف نوشت بحث و جدل در مورد قانون جنجالی حق فراموش شدن در اروپا در روزهای گذشته بالا گرفته است. بر طبق این قانون شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپایی می توانند از گوگل بخواهند لینک به برخی سایت ها را از موتور جستجوی خود حذف کند. البته در صورتی که این سایت ها حاوی اطلاعاتی نامناسب، غلط، تاریخ گذشته یا توهین آمیز در مورد فرد باشند. این قانون در مورد موتور جستجوی بینگ مایکروسافت هم اعمال می شود.
 
گوگل بارها از این تصمیم انتقاد کرده و تنها پس از تهدید به جریمه و محدود شدن فعالیت تجاری حاضر به پذیرش آن شده است. این شرکت همچنین تلاش دارد تا به شکلی از اجرای قانون حق فراموش شدن شانه خالی کند. اما رگولاتوری فرانسه می گوید تمام مردم دنیا باید از چنین حقی برخوردار شوند و به گوگل اخطار کرده اند که در صورت عدم اجرای صحیح این قانون با خطر تحریم هم مواجه است.
 
گوگل در یک سال و نیم اخیر 320 هزار درخواست درارتباط با حق فراموش شدن دریافت کرده و حدود 40 درصد از آنها را عملی کرده است. اما حذف لینک های درخواستی فقط از دامنه های اروپایی گوگل صورت می گیرد و لذا دسترسی به اطلاعات نامناسب از دیگر سایت های گوگل ممکن است.
 
رگولاتوری فرانسه خواستار تعمیم حذفیات از گوگل به تمامی سایت ها و سرورهای آن بوده و می گوید این شرکت باید تمامی درخواست های دریافتی را بپذیرد و در غیر این صورت با خطر تحریم و جریمه مواجه است.
 
فرانسه اولین کشور اروپایی است که رسیدگی حقوقی به این پرونده را آغاز کرده و می گوید گوگل به علت عدم اجرای جهانی این حق باید مجازات شود. در صورت محکومیت نهایی گوگل جریمه 150 هزار یورویی در انتظار این شرکت است که ممکن است تا دو برابر هم افزایش یابد.
 
گوگل می گوید به اجرای جامع این قانون در اروپا ادامه می دهد، اما با ایده جهانی کردن آن مخالف است. گوگل قبلا هم این درخواست را دردسرساز دانسته و افزوده بود که چنین کاری اثرات مخرب جدی بر کل وب دارد.