Gerdab.IR | گرداب

تجدیدنظر در درآمدزایی دولت از اینترنت

تاریخ انتشار : ۰۷ مهر ۱۳۹۴

عضو کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباره کسب و کار درآمدزای خرید و فروش اینترنت برای دولت گفت: اعضای کمیسیون بر این اصل که هزینه توسعه اینترنت نباید از فروش اینترنت تأمین شود و دولت باید هزینه‌ توسعه را از حق‌الامتیاز اپراتورها بپردازد، اتفاق نظر دارند.

احمد معتمدی گرداب از فارس، در نمایشگاه ایران تلکام 2015 در پاسخ به این سؤال که یکی از گلایه‌ها نسبت به وزارت ارتباطات کسب درآمد شرکت ارتباطات زیرساخت و این وزارتخانه از محل خریدوفروش انحصاری اینترنت است، اظهار داشت: بیشترین درآمد وزارت ارتباطات از محل حق‌الامتیاز پروانه‌های صادره است.
 
عضو کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات افزود: در حوزه ICT چندین مسئله وجود دارد که باید با هم حل شود و حوزه ICT نیاز به یک برنامه راهبردی قوی دارد که حتماً باید مجموعه کشور درباره آن به‌اتفاق نظر برسند، تا در اجرا موفق باشند.
 
وزیر اسبق اطلاعات و ارتباطات ادامه داد: البته شرکت ارتباطات زیرساخت نیز در فروش اینترنت حق دارد، اما معتقدم نباید از صرف فروش اینترنت هزینه توسعه را به‌دست بیاورد.
 
وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: صحبتی در شورای تنظیم مقررات مطرح بود، مبنی بر اینکه شرکت زیرساخت هزینه‌های جاری را از محل فروش اینترنت و از کسانی که به آن‌ها زیرساخت واگذار می‌کند، دریافت کند و هزینه توسعه را دولت از محل لایسنس (حق‌الامتیاز پروانه‌ها) متقبل شود.
 
معتمدی تأکید کرد: این صحبت اجمالی پس از طرح مورد موافقت همه اعضاء قرار گرفته و همه درباره آن اتفاق نظر داشتند.
 
وی تأکید کرد: مجموعه این مسائل باید در قالب یک زنجیره به هم پیوسته دیده و حل شود.